| beligan a întrebat:

Pot fi acestea,,legi"morale a Divinului indiferent cand au fost date,sau unde au fost scrise?
Dumnezeu este cel ce a dat aceste,, legi "sau asa au interpretat oamenii acelor timpuri?
http://www.trilulilu.ro/......nt-de-timp

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

"Atentie :...sa-l apropie de usa sau de stalpul usii,si stapanul lui sa-i gaureasca urechea cu o sula si robul sa-i ramana pentru totdeauna in slujba lui ''
Acestea sunt,,comportari'' ale unor triburi salbatice, gen,, taietori de capete'', cum poate fi acestia,, poporul ales''? Unde este comportamentul moral? "

Comentariul de la video e si parerea mea.

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Tablele Legii sunt doua lespezi de piatra pe care erau scrise cele Zece Porunci, primite de Moise pe Muntele Sinai. Placile de piatra fusesera scrise de Insusi Dumnezeu, ele fiind inmanate lui Moise, conducatorul evreilor din Egipt spre Canaan, spre a fi predate poporului. Datorita faptului ca Moise este cel ce a predat poporului Legile, acestea mai sunt numite si "Legea lui Moise", ele constituind astazi Tora, cartea de capatai a Iudaismului.

| beligan explică (pentru EmaS):

,,Acestea sunt numite si Legea lui Moise''
Dar te intreb : are Divinitatea vreo legatura cu aceste legi?
Daca DA, cum ne putem inchipuii ca Dumnezeu poate indemna ca,, sa-ti insemni sluga cu o sulă in ureche '' Si indiferent cand si unde a fost scrisa o asemenea aberatie, chiar crezi cu tarie ca acesta a fost,, lege''dată de inteligența supremă, pe care noi o numim Dumnezeu?

NOname
| NOname a răspuns:

Nişte aberaţii... tipice oamenilor primitivi.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

D-zeu a scris pentru noi tot ce a considerat ca ne foloseste si din iubire doreste sa cunoastem care este adevarul despre el, ce scop are cu omul si cu pamantul. Daca doriti sa cautati in Biblie 2 Timotei 3:16-17,2petru1:20-21,sau sa accesati www.jw.org.

| beligan explică (pentru PorumbRodica1965):

Tot in biblie scrie si acestea despre Yehova cel denumit,, iubire''
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/aceasta-este-divinitatea
Te intreb. acesta este Dumnezeul tău,răzbunător, instigator la crima, genocid, pruncucidere? indiferent de motiv sau de timp, adevărata Divinitate nu are absolut nici o legătură cu asemenea aberatii! Și știi de ce? iubirea, iți spune ceva acest cuvant?
Se poate manifesta iubirea prin pruncucidere si indemn la viol?