| Ephraim a întrebat:

Pot sa tin post cand vreau si cat vreau? De exemplu de maine pentru o saptamana? Sau cand se tine?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Aia nu e post pacatosule si e dieta

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca postul consta in a te abține sa mănânci carne, atunci eu țin post de 22 de ani. Daca constă in a te abține sa mănânci carne lapte, oua, atunci eu țin post de 12 ani.Si o sa il țin si in continuare cat voi trai.Si se poate! Si este foarte sănătos!

| AvalohAlyn a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si vitaminele si proteinele din carne cum le dati corpului dvs? Este sanatos si sa mananci carne, insa nu in exces.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Super. Nici eu n-am mâncat carne niciodată. (Nici părinții mei, și o mare parte din viață bunicii mei.)

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu din păcate am consumat carne o perioada din viață mea.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Iisus a mancat carne de peste, miel, desi unde scrie in biblie sa nu mancam, postul nu inseamna a tine dieta sau a fi vegan, inseamna a face fapte bune

| Irinel15123532 a răspuns:

Desigur ca poti. Postul este o disciplina spirituala si o arma puternica in lupta cu ispita, dar trebuie sa fie urmat de rugaciune, e ca si cum eu subliniez o anumita cerere pentru a iesi in evidenta, daca nu am cerere si doar subliniez pe foaie, ma va ajuta? Desigur ca te va ajuta, dar nu irosi postul fara rugaciune. Dar atentie, fii atent cum tii si cat timp tii, este si vorba de trupul fiecaruia si de sanatatea lui, postul este sanatos, dar tinut cu cap, este ca o detoxifiere a organismului, dar trebuie sa te informezi bine inainte, incearca mai intai fara carne, o zi, doua, poti sa tii cand este post in calendar, dar si oricand vrei, dar din nou atentie, se tine cu cap, intreaba preotul mai multe detalii. Hristos te iubeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A) Miercurea si vinerea din fiecare săptămână, în amintirea Pătimirilor Domnului: miercurea au făcut sfat cărturarii şi arhiereii iudeilor să- L prindă pe Hristos, iar vinerea L-au răstignit pe cruce. Tot în această zi, după Tradiţie, mâncase Adam din pom, lucru pentru care a fost iz­gonit din rai.

b) Ziua Înălţării Sfintei Cruci (14 septembrie), în amintirea Patimilor Domnului pe cruce (dezlegare la untdelemn şi vin).

c) Ziua tăierii capului Sf Ioan Botezătorul (29 august), zi de post și plângere pentru cel care a fost cel mai zelos propovăduitor şi împlinitor ai postului si al pocăinţei (dezlegare la untdelemn şi vin).

d) Ajunul Bobotezei (5 ianuarie): post fixat şi rămas din perioada când catehumenii se pregăteau prin post şi rugăciune pentru primirea Botezului a doua zi. Se ajunează în orice zi ar cădea, iar a doua zi se ia aghiasmă, pe nemâncate.

Cei ce vor să prisosească în evlavie sau să facă anumite făgăduinţe sau legăminte faţă de Dumnezeu, pentru felurite pricini, pot să postească și alte zile ale săptămânii, altele decât cele orânduite de Biserică. Cea mai potrivită este ziua de luni, în nici un caz să nu se postească sâmbăta sau duminica. Postul acesta de bună voie nu are însă valoare decât atunci când păzim şi zilele de post rânduite de Biserică."

| Denisa0954 a răspuns:

Poti tine cand vrei si cum vrei. Si se tine de exemplu înainte de Paște sau Crăciun. Iar în afara acestor sărbători se tine miercurea si vinerea

| Clytia a răspuns:

La noi majoritatea țin post miercurea, vinerea, și înainte de sărbători. Eu zic că e de ajuns.

| Daniel323 a răspuns:

Poti sa tii cand vrei si cum vrei.
Este un exercitiu de vointa.
Exista persoane fara vointa care au impresia ca o zi fara carne este sfarsitul lumii si altele care sunt vegane de 30 de ani.

| Totenkampf a răspuns:

Ideal ar fi sa nu tii nicicand. Oprirea din consumul de alimente de origine animala, fie si pentru un tip pentru scurt, poate reprezenta un important inceput de malnutritie. Suntem niste CARNIVORI oportunisti si adaptabili, tocmai de aceea putem manca si alimente de origine vegetala. Dar sa consumi doar alimente VEGETALE reprezinta un semn de involutie si degenerare, ce duce, in timp, intr-adevar la o imbatranire precoce, specifica doar substantelor halucinogene, si drogurilor grele.

| doctorandus a răspuns (pentru Totenkampf):

Nu e adevarat, vezi PubMed mai sus: se poate trai bine ca vegan, cu conditia sa consumi alimente fortificate cu substantele care lipsesc din alimentatia veganilor.

| Totenkampf a răspuns (pentru doctorandus):

N-am încredere în niciun caz în alimentația publică, și în niciun caz în alimentația publică americană. De asta refuză UE (încă, cel puțin) anumite produse importate din industria americană. Te-aș ruga să urmărești la rândul tău videoclipul acesta:

https://youtu.be/PFnkWjmvMOA

Și de asemenea avem (de fapt aveam) un tip pe YouTube "Haplea Fructaliu" ce era raw-vegan și acum și-a schimbat numele în "Călin Barbarul", admițând faptul că veganismul este inuman și a început să consume alimente și de origine animală, inclusiv carne.

| doctorandus a răspuns (pentru Totenkampf):

Da, multi vegani sunt prost hraniti pentru ca sa traiesti sanatos ca vegan trebuie sa faci vad dieteticianului. Ceea ce multi dintre ei nu fac, bazandu-se pe radio sant.

| Totenkampf a răspuns (pentru doctorandus):

Și de ce ai avea ambiția să trăiești sănătos ca vegan, când poți trăi sănătos și eficient ca un carnivor, cum ești în mod normal și natural proiectat.

| doctorandus a răspuns (pentru Totenkampf):

Eu nu am ambitia asta, altii o au, e un fapt.