| Holiday a întrebat:

Potopul. Partea a 2-a.

La primele 2 intrebari m-am lamurit, toti crestinii au dat din umeri:
http://www.tpu.ro/......la-bordul/

Vreau sa va intreb acum, acele animale, care nu stiti nici aproximativ cate au fost(sau daca intuiti v-ati gandit ca e mai bine sa va abtineti din motive evidente), cum au ajuns pe arca?

1. Au venit prin mijloace proprii indrumate de Dumnezeu.
2. Au fost teleportate.
3. Le-a adus vantul.
4. Altele...

Mai exista un raspuns la cealalta intrebare conform careia nu au fost animale pe arca ci doar "material genetic". In situatia asta, intrebarea ramane, dar se mai adauga una: cine a recoltat materialul genetic si ce inseamna mai exact acest material.

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Asta cu materialul genetic n-am mai auzit-o, dar e doar una din lunga serie de scuze inventate de crestini pentru a continua sa creada in povestea asta de adormit copii.
Cat despre felul in care au ajuns animalele pe arca, singurul raspuns pe care crestinii ar trebui sa-l dea e ca d-zeu a facut o minune, si a teleportat practic doi indivizi din fiecare specie in locul respectiv. Iti dai seama ce aglomeratie era pe acolo laughing Pe mine ma mira faptul ca unii creationisti se mai complica cu explicatii de genul legaturii terestre care ar fi existat intre Australia si Orientul Mijlociu, care acum s-a scufundat, dar din pacate nu este nicio dovada ca ar fi existat asa ceva. Ce rost are sa dai explicatii ce tin aparent de lumea reala, cand tu ai de-a face cu un basm? Adica in povestea asta totul e hocus pocus, asa ca nu vad rostul unor explicatii rationale. Daca d-zeu e atotputernic, deci poate face orice vrea el instantaneu, ce nevoie mai e de astfel de explicatii? E destul sa spui ca un anume lucru s-a intamplat pentru ca d-zeu a zis: "Sa se intample", si cu asta basta.

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Vantul,cine altul sa le aduca?

| danay72 a răspuns:

Au fost indrumate de Dumnezeu.

| Holiday explică (pentru danay72):

Ok, Si cele care toata viata lor sunt capabile sa parcurga, sa zicem, 500 metri, cum au ajuns, avand in vedere ca unele din ACESTEA trebuiau sa parcurga mii de kilometri?

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Simplu,sub indrumarea lui Dumnezeu ele au putut veni de la orice distanta.

| suffarstar a răspuns:

Oare nu migreaza pasarile? Cum reusesc ele sa se intoarca exact la cuibul pe care l-au parasit? Nu e posibil sa se fi folosit acelasi principiu?

| Holiday explică (pentru suffarstar):

Ba da, unele pasari ar fi putut face asta, dar gandeste-te la un melc de exemplu, sau o rama, sau la orice animal care nu rezista fara apa mai mult de cateva minute/ore, sau imagineaza-ti o foca mergand sute/mii de km pe uscat, plus toate animalele care traiesc in apa.

| suffarstar a răspuns (pentru Holiday):

Persoanal cred ca intreaga Geneza are un caracter mistic, nicidecum unul stiintific si nu ar trebui sa o luam in seama in stabilirea datelor concrete asupra Pamantului, e o carte veche de mii de ani, nu un manual de geografie /biologie /istorie.