| PainTech a întrebat:

Cate animale din fiecare specie a luat Moise pe arca sa?

Răspuns Câştigător
| emayperritos a răspuns:

Niciunu.Ala era Noe. Aceasta este o ghicitoare.

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

De fapt, Arca lui Moise (Chivotul Legamantului) e cu totul altceva decat Arca lui Noe. Termenul se poate de asemenea referi la cosul in care a fost pus Moise sa pluteasca pe Nil.

| PainTech explică (pentru doctorandus):

Corect.
Intrebarea e capcana.

| anonimg a răspuns:

Genesa (Facerea) 7

1." Domnul a zis lui Noe: "Intra in corabie, tu si toata casa ta; caci te-am vazut fara prihana inaintea Mea in neamul acesta de oameni.

2. Ia cu tine cate sapte perechi din toate dobitoacele curate, cate o parte barbateasca si cate o parte femeiasca; o pereche din dobitoacele care nu sunt curate, cate o parte barbateasca si cate o parte femeiasca;

3. si cate sapte perechi, de asemenea, din pasarile cerului, cate o parte barbateasca si cate o parte femeiasca, pentru ca sa le tii vie samanta pe toata fata pamantului."

| DeyCj a răspuns:

Cică(conform bibliei, că real nu a existat nimic din ceea ce e scris; de la potoape la ărci, etc) a luat o pereche din fiecare specie de animal.

| NGheorghe a răspuns:

Nu știu cum ai reușit chiar tu sa faci aceasta confuzie imposibila. Pe vremea lui Moise nu avea cum sa fie vreun potop, ca el se apuca si despica instantaneu toate apele in doua, in trei sau in câte era nevoie.

| PainTech explică (pentru NGheorghe):

Ce confuzie?
Intrebarea e capcana. Voiam sa vad cine e atent.

Răspuns utilizator avertizat