| dany1988122 a întrebat:

Cate animale a luat Noe pe arca din fiecare specie?

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doua!
Tu cate ai numarat? laughing

| dany1988122 explică (pentru Violleta2022):

Deci doua? Si din melci a luat parte barbateasca si parte femeiasca? Plus ca in capitolul 2 zice ca a luat cate 8.Stai asa ca melcii sunt hermafroditi, nu au femele

| J0B0MAT a răspuns:

| dany1988122 explică (pentru J0B0MAT):

Nu 8?

| J0B0MAT a răspuns (pentru dany1988122):

De unde 8?

| dany1988122 explică (pentru J0B0MAT):

Geneza 7:2-3 ''Să iei cu tine din toate animalele curate câte şapte perechi, parte bărbătească şi parte femeiască, iar din animalele necurate câte o pereche, parte bărbătească şi parte femeiască.
3. De asemenea şi din păsările cerului să iei: din cele curate câte şapte perechi, parte bărbătească şi parte femeiască, iar din toate păsările necurate câte o pereche, parte bărbătească şi parte femeiască, ca să le păstrezi soiul pentru tot pământul''

| dany1988122 explică (pentru J0B0MAT):

Ma, voi nu ati citit Biblia rolling on the floor

| J0B0MAT a răspuns (pentru dany1988122):

Again, de unde 8?
De aici ar ieși 14 din fiecare specie curată, și câte 2 din fiecare necurată.

| J0B0MAT a răspuns (pentru dany1988122):

Dar tu ai citit-o degeaba se pare...

| dany1988122 explică (pentru J0B0MAT):

Am vrut sa zic perechi

| dany1988122 explică (pentru J0B0MAT):

Voi nu ati citit-o.

| dany1988122 explică (pentru J0B0MAT):

Ba sa iei cate o pereche, ba sa iei opt rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Hai sa zicem 16 animale din fiecare specie, in loc de 8 perechi din fiecare specie. Ma incurcai un pic in detalii

| J0B0MAT a răspuns (pentru dany1988122):

Detaliile contează.

| Mayhem666 a răspuns:

Clar mai mult de 2, ca daca erau doar 2, carnivorele mureau de foame. Trebuie si ele sa manance ceva, nu?

| dany1988122 explică (pentru Mayhem666):

Parca in capitolul anterior erau cate 2. rolling on the floor Plus ca Noe a mai jertfit si animale dupa ce s-a oprit potopul rolling on the floor

| Mayhem666 a răspuns (pentru dany1988122):

Asta e update. Aia era in versiunea beta.

| halogen001 a răspuns:

Povestea e absurdă și fără logică. Ce rost avea ca zeul atotputernic să îl chinuie pe Noe. Nu făcea zeul atotputernic orice? Nu putea să mai facă o dată animalele, că doar tot el le-a făcut și prima dată? I s-au terminat bateriile? Apoi ce rost avea să omoare toate animalele dacă era supărat pe om? Nu putea zeul iubitor să omoare doar oamenii pe care îi iubește, că doar era atotputernic și a făcut tot ce există.
Se vede că cei care au scris poveștile erau în pană de idei și singura metodă găsită a fost plagiatul scrierilor mai vechi, la fel de puerile, fanteziste și absurde.
La păsări parcă am auzit de 7 perechi happy

| dany1988122 explică (pentru halogen001):

Nu putea sa-l apere cum a facut cu evreii in iesirea? Ma refer la faza cu cele 10 plagi. Unde egiptenilor le-a omorat toate animalele, dar animalele evreilor erau toate intregi rolling on the floor Dar animalele egiptenilor au aparut dupa ultima plaga rolling on the floor

| halogen001 a răspuns (pentru dany1988122):

Corect happy

| SharpEagle a răspuns:

Povestea cu Arca lui Noe nu poate fi decat o parabola, o alegorie.
https://www.youtube.com/watch?v=uJ79ONVfspQ

| lickypuss a răspuns: