| marinelpop a întrebat:

Potrivit Bibliei, de ce ne imbolnăvim?

25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Conform Bibliei boala este o consecinta a pacatului. Bineinteles ca ea poate sa fie si slabiciunea trupului.Inainte de caderea in pacat nu a exista moarte nici suferinta, nici durere sau altceva din ceea ce ne provoaca astazi asa de multe probleme.

| tudus a răspuns:

Din cauza pactului

| RAY a răspuns:

1 pacatele
2 marul lui adam
3 pacatelele stramosilor tai
4 ca asa vrea domnul
5 nu isi convine vei arde vesnic in iadul cu pucioasa si smoala
intrebarea e buna si eu ma intreb asta un zeu bun de ce a lasat 20 de milioane de virusi,microbi etc
ciuma a decimat europa,gripa spaniola
la inceput tuseai sange apoi isi aparea bube cu sange pe corp care te mancau cand te scarpini sangele isi scurgea
vomitul, dureri de cap,febra, vomitul de organe, dureri incredibile, extreme chiar
cam asa era ciuma, dar unele boli sunt mai grave
o simpla raceala te baga in pat cateva zile care te poate ucide
dupa cum se vede eu nu vad un zeu bun si iubitor care conduce lumea

| marinelpop explică (pentru RAY):

CE SPUN OAMENII:Mulți consideră că bolile sunt pur și simplu un capriciu al evoluției.Alții cred că problemele noastre de sănătate sunt cauzate de forțe misterioase, precum spiritele rele.
CE SPUNE BIBLIA: Ptrivit Bibliei ne imbolnăvim ca o consecință a răzvrătirii primilor oameni impotriva lui Dumnezeu (Rom.5:12).Inainte de a se răzvrăti, primii noștri părinți, Adam și Eva, s-au bucurat de o sănă tate perfectă.Ei știau că dacă intorceau spatele grijii iubitoare a lui Dumnezeu, aveau să moară (Gen.2:16,17).Cu toate acestea, au rupt cu bună știință prietenia cu Dumnezeu și au pierdut perfecțiunea fizică. Starea imperfectă, de după răzvrătire, a primilor noștri părinți ne-a fost transmisă și nouă.De aceea oamenii continuă să se imbolnăvească și să moară, in pofida tuturor eforturilor de a eradica bolile.Ce credeți se vor schimba vreodată lucrurile?

| RAY a răspuns (pentru marinelpop):

Exact ce am spus eu, ce vina are un copil mic ca se imbolaveste de cancer? cum e leucemia?

| tudus a răspuns (pentru RAY):

Sa-ti raspund la o intrebare prin alta intrebare
daca ai un copil si copilul nu tea ascultat tu ce ii faci?
raspuns il pedepsesc dar tot il iubesc
asa este si dumnezeu el tot ne iubeste dar ne pedepseste

| Terente20 a răspuns (pentru RAY):

Atunci se zice ca acel copil plateste pentru greselile parintilor, conform spuselor crestine. stii ce-i haios? ca orice ai spune, acesti crestini inraiti tot iti gasesc ei o metoda sa-ti intoarca vorbele.

| RAY a răspuns (pentru tudus):

Prima oara il invat apoi il pedepsesc si nu-i dau o boala pe toata viata sunt curios copii care se nasc orbi cu ce au gresit?

| RAY a răspuns (pentru Terente20):

Pentru ei e asa simplu, nu isi convine vei arde vesnic in iad si gata, stiu ca mereu isi vor proteja zeul imaginar, daca ei nici macar nu accepta propia biblie ce le poti cere?

| Terente20 a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu iti ia pe o parte si iti da pe alta. asta e explicatia in cazul copilului orb. oricum e un pustan de culoare prin america care se ghideaza la fel ca mine si ca tine, de bine. are o jucarie in mana cu care pacane din ea toata ziua, in felul asta se ghideaza prin lume ca un liliac, ca un sonar. sunt cateva documentare pe youtube cu el.

| EmaS a răspuns (pentru Terente20):

Inseamna ca sunt descurcareti.laughing

| tudus a răspuns (pentru RAY):

Prima oara il invat apoi il pedepsesc
asa face si dumnezeu
copii orbi nu stiu cu ce au gresit dar dupa vechiul testament parintii lor sunt de vina

| RAY a răspuns (pentru tudus):

Deci acel copil merita sa traiasca o viata fara lumina pentru parinti lui, fata aia de 14 ani de ce a murit tot din cauza parintilor ei?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Din cauza pacatelor; de ce?

| Zenit313 a răspuns:

Pentru ca nu Il ascultam pe Dumnezeu, care ne-a lasat liberi, dar ne pedepseste si intervine fortat in vietile noastre! laughing

Credinta distruge logica...

| drhotzu a răspuns:

Pe bune?
eu ca un ateu bun ce am citit biblia din scoarta in scoarta nu am gasit acolo nici un motiv pentru care ne imbolnavim, decat ca "asa este voia domnului"... pe bune? d-zeu nu ar trebui sa fie bun si iubitor? de ce atata foamete, boli, morti, si lista de nenorociri continua? aaa o sa imi spui ca e din vina noastra a oamenilor... dar intrebarea urmatoare este: atunci de ce mor copii nevinovati? vezi ce scrie in carte nu are nici o legatura cu ce se intampla in realitate! este total pe invers! si ce religie e asta in care supusii trebuie amenintati mereu ca daca nu fac aia si aia si aia o sa ajunga in iad? dar cu toate astea indiferent ce faci daca te spovedesti iti sunt iertate pacatele indiferent ce faci! este ilogic!

| marinelpop explică (pentru drhotzu):

*** bh cap. 11 pag. 107-109 De ce permite Dumnezeu suferinţa? ***
DE CE EXISTĂ ATÂTA SUFERINŢĂ?
5 Oameni de diverse confesiuni apelează la învăţătorii şi conducătorii lor religioşi pentru a afla de ce există atâta suferinţă. De cele mai multe ori, li se spune că aşa vrea Dumnezeu şi că el a stabilit cu mult timp înainte tot ce urmează să se întâmple, inclusiv evenimentele tragice. Potrivit altor explicaţii, căile lui Dumnezeu sunt un mister. După alţii, Dumnezeu le ia viaţa oamenilor, chiar şi copiilor, ca să-i ducă în cer. Dar, aşa cum ai învăţat deja, Iehova Dumnezeu nu face niciodată rău. Biblia declară: „Departe de Dumnezeu nedreptatea, departe de Cel Atotputernic ce este rău". — Iov 34:10.
6 Ştii de ce greşesc oamenii acuzându-l pe Dumnezeu de suferinţa din lume? Deoarece, ei cred, în general, că Dumnezeul Atotputernic este conducătorul acestei lumi. Ei nu ştiu un adevăr simplu, dar important, pe care ni-l dezvăluie Biblia. Tu ai învăţat deja în capitolul 3 că Satan Diavolul este, de fapt, conducătorul acestei lumi.
7 Biblia spune în mod clar: „Întreaga lume zace în puterea celui rău" (1 Ioan 5:19). Această explicaţie este logică, nu? Lumea de azi reflectă personalitatea acestei creaturi invizibile care „induce în eroare întregul pământ locuit" (Revelaţia 12:9). Satan este plin de ură, de înşelăciune şi de cruzime. Acelaşi lucru se poate spune şi despre lumea aflată sub influenţa lui. Iată unul dintre motivele pentru care există atâta suferinţă.
8 Un al doilea motiv este acela că, în urma răzvrătirii din Eden, oamenii au moştenit imperfecţiunea şi păcatul, aşa cum am văzut în capitolul 3. Oamenii păcătoşi se luptă pentru supremaţie, ceea ce duce la războaie, oprimare şi suferinţă (Eclesiastul 4:1; 8:9). Al treilea motiv este acela că „toate depind de timp şi de împrejurări" neprevăzute (Eclesiastul 9:11). Întrucât lumea nu este condusă de Iehova şi nu beneficiază de ocrotirea lui, oamenii pot suferi dacă se află în locul nepotrivit, la momentul nepotrivit.
9 Este mângâietor să ştim că Dumnezeu nu este răspunzător de suferinţa din lume. El nu este vinovat de războaiele, crimele, oprimarea sau dezastrele naturale care le pricinuiesc atâta suferinţă oamenilor. Dar trebuie să ştim şi de ce permite Iehova suferinţa. Întrucât este atotputernic, el ar putea să-i pună capăt. De ce nu o face, totuşi? Cu siguranţă că Dumnezeul iubitor despre care am învăţat până acum are un motiv întemeiat. — 1 Ioan 4:8.

| marinelpop explică (pentru marinelpop):

Te rog să ai răbdare să citești tot cu multă grijă și dacă ai o Biblie vei vedea că răspunsul Bibliei diferă mult de ce spun deseori conducătorii religioși.mulțumesc de intelegere

| drhotzu a răspuns (pentru marinelpop):

Pai tu stii ce ai citat aici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care-ti dau citate din Biblie, spunand ca ne imbolnavim datorita faptului ca ne-am rasvratit impotriva lui D-zeu, fie nu stiu s-o interpreteze corect, fie sunt niste habotnici. Dumnezeu ne-a fecut sanatosi si ne-a dat toate posibilatatile sa ne mentinem sanatatea, daca respectam spusele Lui.Chiar si cei care nu cred in El, isi pot mentina sanatatea mult mai bine, urmandu-I sfaturile, pe care le gasesti citind cu atentie si judecata Biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza ca am devenit imperfecti, prin actiunea pacatului asupra noastra.adam era perfect.vesnic tanar, sanatos, cu toate capacitatile, cu care l-a creat Dumnezeu.a capatat cunostinta binelui si raului, dar a capatat si moartea asa cum i-a fost adus la cunostinta.deci a ales. avea libertatea de a alege.NEGRESIT VEI MURI.satan a spus; NU.nu veti muri, ci veti fi intocmai ca Dumnezeu.deci; NU veti muri.nu imediat.dar pana la urma veti muri.

| robijam a răspuns:

Consecinte ale multor greseli ale oamenilor din istorie gen Cernobal, doar e dovedit stiintific ca radiatiile favorizeaza dezvoltarea cancerului, nu maru' lu Adam sau mai stiu eu ce din Biblie. Pur si simplu evolutia da voie anumitor micro organisme sa se dezvolte in corpuri gazda cum e corpul uman.

| pozeanimate a răspuns:

Pentru pacatele noastre si nu numai pacatele noastre

| HDeNiSaR a răspuns:

Moartea si boala sunt o consecinţa a pacătului săvârşit de Adam şi Eva şi prin urmare fiind descendenţii lor avem parte de aceleaşi "daruri".
Este ca şi cum avem o tavă de copt pâinea, care are un anumit defect. Atunci pâinile care le coacem in tavă vor fi perfecte sau vor ieși şi ele tot cu acelaşi defect?

| IulianDornianu61 a răspuns:

De lepră.
Ai vazut cum arata un lepros in cada? Ca o maliga care nu e gata inca.