| anonim_4396 a întrebat:

Preotul meu ma împărtășeste chiar daca am păcătuit cu trupul, având un iubit.
A zis ca trece cu vederea faptul ca am un iubit si păcătuiesc, dar sa merg si eu duminica la slujbe, sa tin post miercurea si vinerea si sa ma rog.
Unii zic ca nu e normal. Ce parere aveti?

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Chiar daca preotul trece cu vederea, Dumnezeu nu trece cu vederea incalcarea poruncilor Lui si preotul ar trebui sa fie reprezentantul lui Dumnezeu adica sa te impartaseasca doar daca iti ceri iertare de la Dumnezeu si te dedici sa nu mai faci sex inainte de casaorie.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu e normal ce se intampla. Astea sunt prostii. Fa ce vrei tu sa faci ca il doare fix undeva pe dumnezeu ca faci tu sex. laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Ideea este sa inveti ceva din pacatul asta si sa nu-l mai repeti, ca nu te mai iarta nimeni.

| sierra1 a răspuns:

~Unii zic ca nu e normal~

ce?

- să ai un iubit
- să "păcătuiești"
- să mergi duminica la slujbe
- să ții post
- să te rogi (cui?!) vineri

| goguPatent a răspuns:

Singurul lucru anormal din intrebarea ta e ca ii povestesti unui barbat necunoscut despre viata ta sexuala... care pe urma te santajeaza sa vii sa il vezi.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu e niciun pacat ca ai iubit, lasa vrajelile astea! Dumnezeu a zis sa iubim, asa ca iubeste!

| Whateverrr a răspuns:

Nu conteaza ca spune preotul, ci în primul rând ce scrie în Biblie.
Pentru că nu împotriva preotului păcătuim, ci împotriva lui Dumnezeu, și Lui îi dăm socoteală pentru fiecare vorbă, gând sau faptă a noastră.
Ritualurile religioase nu au absolut nicio importanță pentru Dumnezeu atâta timp cât noi trăim în păcat.
Avem exemplul fariseilor din Biblie. Ei erau foarte religioși și țineau cu strictețe Legea lui Moise, însă Domnul Iisus le cunoștea inima și știa că nu era îndreptătă spre Dumnezeu, așa că îi mustră.
Domnul ne iartă dacă credem în jertfa Domnului Iisus și ne pocăim de păcatele noastre. Iar după ce ne pocăim, Domnul Însuși ne va ajuta să trăim în curăție.