| RAY a întrebat:

Profețiile biblice nu înseamnă o predestinare in care participați sunt marionete? De ce satana nu are liber arbitru?

25 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Emma30555 a răspuns:

Avem liber arbitru eu asa știu

Răspuns utilizator avertizat
| RAY explică (pentru Emma30555):

Cum sa ai daca dz iti stie toata viata. Sa spunem ca esti profetia sa ai 2 copii, pai o sa ai.

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Nu e chiar asa, o profeție are șanse sa se întâmple dar nu e bătută în cuie, depinde și de noi.

| Emma30555 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tocmai ca pedepsit ești fiindcă este alegerea ta libera. Asta înseamna liber arbitru, tu alegi

Răspuns utilizator avertizat
| Emma30555 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă alegi sa faci o fapta rea, consecințele le suporți tot tu, nu asa e în viata de zi cu zi?

Răspuns utilizator avertizat
| Emma30555 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum adică nu este liber arbitru în viata de zi cu zi? Nu tu alegi ce sa faci? Ști ce înseamnă liber arbitru? Cauta pe net termenul

Răspuns utilizator avertizat
| Emma30555 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sunt de acord cu tine. Ești liber sa alegi dar suporți consecințe, daca prin acea fapta încalci legi vei fi pedepsit și atunci alegi sa nu comiți fapta, unii aleg sa comita fapta de aceea exista și închisori

| Emma30555 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ok, nu este la modul sa nu suporți consecințe dar într un fel sau altul noi decidem ce e bine pentru noi, respectând niște legi sau reguli

| RAY explică (pentru Emma30555):

Vrajeala

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Dar cum este corect?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY explică (pentru Emma30555):

Dumnezeu cum stie totul nu poate sa nu stie totul., cat despre profeti ele sunt predestinari, iisus iti stia soarta, deci restul a actionat cum era stabilit, se vede clar cu petru ii spune ca il va trada de 3 ori, ala asa era predestinat sa faca.

| RAY explică (pentru Emma30555):

Emma nici stiintific vorbind nu avem liberul arbitru,nu tu ai ales parinti,cum sa arati,ce sex sa fii, unde sa te nasti, cum sa fii educata, lucrurile esentiale sunt involuntare, dar suntem constienti si avem auto control

| AndrElle a răspuns:

Cum adică?

| RAY explică (pentru AndrElle):

Pai daca e ceva predestinat numai exista liberul arbitru, misto avatar

| alex598 a răspuns:

Satan are liber arbitru. Si profetiile biblice pot fi indeplinite in multe feluri. Depinde de alegerile fiecaruia in ce fel vor fi indeplinite acele profetii.

| RAY explică (pentru alex598):

Omule cum poti scrie asemenea tampeni, profetiile sunt divine si se implinesc