| RAY a întrebat:

Psalmii 82

1. (Un psalm al lui Asaf.) Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu; El judeca in mijlocul dumnezeilor.

deci exista mai multi dumnezei

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

"O s-o numim particula lui dumnezeu, oamenii o sa inteleaga ironia". Fata mea, daca nu cunosti Teoria Big Bang-ului, nu mai vorbi, nicaieri in teoria aceasta nu zice ca s-au ciocnit 2 atomi, ar fi chiar stupid.Particula lui dumnezeu, adica Bosonul Higgs a fost numita asa ironic.Mai documenteaza-te.

36 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Cine e Asaf?

| Alikke a răspuns:

Crezi in Energia Primordiala dinaintea lui Big-Bang (povestea aia cu doi atomi care au facut Boom). Ce amuzant a fost.
Acea energie este una.
Stiintific vorbind, s-a descoperit mai nou: "Particula lui Dumnezeu".
Este o energie unica.
Intelegi ideea? ^. ^

| RAY explică (pentru Alikke):

Ce legatura are ce ai scris tu cu intrebarea mea habar nu am

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alikke):

Stiintific vorbind, particula aia nu se numeste "Particula lui dumnezeu". Documenteaza-te calumea inainte sa vorbesti despre ceva.

| Alikke a răspuns (pentru RAY):

Este foarte simplu.
Dumnezeu este stiintific.
Este de fapt stiinta.
Stii de Energia Primordiala, nu?
Si oamenii de stiinta recunosc existenta ei.
Acea energie este unica.
De fapt cred ca D-zeu este parte din acea energie care se afla in tot.
Orice functioneaza pe energie.
Intelegi ce am vrut sa zic?batting eyelashes

| Alikke a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cu tine vorbeam. phbbbbt
Asta am zis si eu... "Particula Lui Dumnezeu". O.O
D mic, D mare... ce conteaza.batting eyelashes
Eu scrie mereu cu liera mare. laughing

| RAY explică (pentru Alikke):

Eu vb de versetul de mai sus

| Alikke a răspuns (pentru RAY):

Da si eu la fel.
Gosh... fi-ti mai veseli oamenilor.batting eyelashes
Viata trece pe langa voi si voi va ganditi la versete.
Glumeam. Sunt doar bine-dispusa.
Pai tot de aia vorbeam.
Nu are cum sa fie mai multi Dumnezei daca stiintific vorbin acea energie este una.batting eyelashes
Am luat-o stiintific. puppy dog eyes
Pot sa o iau si crestin si mitologic daca vrei mai multe explicatii.
Crestin Dumnezeu este un spirit ce este unul.
Mitologic exista mai multi Dumnezei. Pentru ca dupa cum stii in mitologie toti se inchinau la mai multi, depinde de traditii.

| RAY explică (pentru Alikke):

Stiintific nu exista nici unu

| Alikke a răspuns (pentru RAY):

Din punct de vedere crestin, pentru stiinta nu exista spiritul numit Dumnezeu.
Dar din punct de vedere cu adevarat stiintific exista energie ce este in tot si in toate.
Asta este definitia mea pentru Dumnezeu.
Totul are o explicatie logica, stiintifica si rationala.
Pana si Dumnezeu.
Deci pentru mine totul este stiintific si logic.
Pana si miturile.
Oameni zic ce vad.
Deci crestinii si oamenii de stiinta vad aceiasi entitate doar in moduri diferite.
Si au si idei diferite.batting eyelashes
Ce frumos e sa vezi lumea matematic, nu-i asa? O.O

| RAY explică (pentru Alikke):

Important e sa vezi lumea asa cum e ea nu cum vrei tu sa fie

| Alikke a răspuns (pentru RAY):

Asa este.
Dar ce ne face unici de ceilalti, sunt ideile noastre.
Daca am fi toti la fel, lumea ar fi trista si plictisitoare. ^ _ ^
Nu ai avea cu cine sa discuti pentru. ca toti ti-ar da dreptate.
Ei, aici esti de acord. Nu-i asa?batting eyelashes

| RAY explică (pentru Alikke):

Desigur ca da, dar cand vb cu cineva doresc sa imi prezinta dovezii reale stiintifice dovedite nu trebuie sa imi dea dreptate sa ma contrazica dar nu sa ma minta cu basme mitologice

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alikke):

In engleza e "god particle"... in romana, "lui" nu are ce cauta intre "particula" si "dumnezeu".

| Alikke a răspuns (pentru RAY):

Eh. Eu nu te-am mintit. Stii si tu ca exista energie in toate.
Ce ma faci mincinoasa? waiting
Glumeam. A fost amuzant.batting eyelashes
Deci pentru mine si stiina si credinta au dreptate.
Eu sunt "Peace Keeper". Glumeam. laughing
Ambele tabere sunt de acord ca ceva este universal.
Si de fapt cred ca se refera la energia primordiala.

| Alikke a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh. Eu pe net am gasit "Particula Lui Dumnezeu". Asa a zis si la stiri.batting eyelashes

| RAY explică (pentru Alikke):

Energia este o forma de tranzictie este tot materie nu e nici o diferenta doar ca nu are masa, stiinta a dovedit asta pe cand religia nimic nu dovedeste

| RAY explică (pentru Alikke):

Bisonul higs e asa a fost numit dar nu are nici o legatura cu dumnezeu

| Alikke a răspuns (pentru RAY):

Stii, eu adooor stiinta si alchimia. sunt doua lucruri care imi plac la nebunie. ^ _ ^
Dar de asemenea sunt fascinata si de religie si de mitologie.
Si am zis ca eu cred ca crestinii si oamenii de stiinta vad aceiasi entitate dar o denumesc diferit.
Energie, Dumnezeu, Chi etc.
Toti oamenii din lume (chiar daca o denumesc diferit) vad aceiasi entitate, energia de la inceput. Doar ca o vad in moduri diferite datorita mediului in care s-au nascut, traditiilor, gandirii si alti multi factori. ^ _ ^
Nu lua toate religiile motamo. Toate pot fi explicate stiintific, prin alchimie sau prin matematica. Toti de pe Planeta asta sunt de acord ca exista ceva superior. Si cred ca de fapt la asta se refera.
Pentru ca este in tot si in toate.
Peace! laughingbatting eyelashes

| Alikke a răspuns (pentru RAY):

Aaa, si mersi pentru raspuns. big hug
Nu stiam ca se cheama Bisonul Higgs.
Ce simpatic esti.
Dar porecla ei este "Particula Lui Dumnezeu".
Au zis astia de la stiri. Astia nu mint niciodata. waiting
Mai ales cand e vorba de dezastre. rolling on the floor Glumeam. ^ o ^

| RAY explică (pentru Alikke):

Nu toti doar cei care sunt teisti, deisti nu generaliza

| RAY explică (pentru Alikke):

Daca tot isi place mitologia nu ai observat ca crestinismul e o mitologie? crestinismul a copiat alte mitologii gen egipteana, greaca, de horus ai auzit?

| Alikke a răspuns (pentru RAY):

Sigur ca da. ^ _ ^
Dar "Istoria se repeta".
Si eu am o "religie" unica.
Cel putin asa cred.
Eu iau cate ceva din fiecare religie (tot ce este bun) si din stiinta etc. etc.
Si dau o forma ideilor mele dupa cum cred ca s-ar explica stiintific. Intelegi? O.O
Si asa ajung la concluzia ca toate religiile sunt la fel... cred in aceiasi entitate doar cu nume diferit. Singurul lucru care le diferentiaza sunt ideile, dar am observat ca ceva identic in toate religiile este ideea comuna a existentei unei entitati superioare si primordiale. De aceea adusesem vorba de energie. ^ _ ^
Sunt 100% sigura ca la asta se refera.
Acuma sa nu crezi ca cred ca o energie ne-a creat din Pamant. laughing
Este extrem de absurd.
Noi am fost creati prin inginerie genetica. Asta explica si faptul ca avem ADN identic cu al maimutelor si faptul ca am fi fost creati de altcineva.
Deoarece sunt sigura ca exista fiintele extra-dimensionale. Mult mai inteligente decat noi.

| RAY explică (pentru Alikke):

E bine ca iei doar cei doar cei bun ma bucur dat de ce stiinta de ce nu te poate multumi?

| Alikke a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu.
Mi se pare prea limitat sa crezi doar in religie.
Si la fel de limitat sa crezi numai in stiinta.
Eu vreau sa descopar. ^ _ ^
Sa aflu idei noi.
Sa le gasesc intelesul chiar daca par de neinteles.
Si de obicei le gasesc intelesul prin stiinta.
Pentru ca de asemenea imi place sa gandesc rational. :\
Nu imi plac deloc oamenii care nu incearca sa descopere altceva sau care gandesc irational fara sa incerce sa gaseasca un inteles.
Dar nu imi plac nici oamenii care iau totul motamo din stiinta si nu incearca sa explice si lucrurile um pic mai profunde (cum ar fi spiritul omului etc.).
Mie imi place undeva la mijloc. Nu imi place sa stau intr-un singur loc. ^ _ ^

| RAY explică (pentru Alikke):

Te inteleg e fb sa afli cat mai multe, dar parca tot stiinta e mai rationala sincer nu-i asa?

| Alikke a răspuns (pentru RAY):

Da. Asa este.
De aia incerc sa gasesc mereu explicatii stiintifice la orice.
Si de obicei gasesc. ^ _ ^
Sunt unele lucruri care chiar si in religie au explicatii stiintifice.
Deci dupa mine totul are o explicatie stiintifica sau se regasesc in alchimie.
Ador alchimia.
Stiai ca Alchimia este stiinta combinata cu spiritualul?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Alchimie

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

De fapt era bonosul lui Higs

| charonmario a răspuns (pentru RAY):

Ray pocaieste-te de pacate ca traim apocalipsa lasa basmele si bizonii ca pierzi timpul prietene cauta pe Dumnezeu si lasa prostiile prietene

| RAY explică (pentru charonmario):

Esti amuzant

| Thunderstruck a răspuns (pentru Alikke):

"O s-o numim particula lui dumnezeu, oamenii o sa inteleaga ironia". Fata mea, daca nu cunosti Teoria Big Bang-ului, nu mai vorbi, nicaieri in teoria aceasta nu zice ca s-au ciocnit 2 atomi, ar fi chiar stupid.Particula lui dumnezeu, adica Bosonul Higgs a fost numita asa ironic.Mai documenteaza-te.

| Miauti a răspuns:

DA! nu numai in biblie se gaseste acest fragment.

Cum am spus-o in alt post. Marele Creator a mai creat alti zei, semizei, ingeri, fiinte superioare... ca sa guverneze universul. Mica majoritate are grija de noi (sa ne observe / sa intervina).

Ceea ce e intereant este...
Mai spunea ca omul tr sa atinga un anumit nivel ca sa devina un zeu la randul lui.

| rocco09 a răspuns:

Si mai sunt vreo doua, nu te bucuri? Cam tarziu ai descoperit! Ma asteptam sa fii mai pregatit!

| charonmario a răspuns:

La tine nimic nu are legatura cu Dumnezeu auzi ma ray da tie cine ti-a pus suflet in tine sau crezi ca bisonul higgs ti-a dat suflu de viata ma amuzi teribil pustiule ar fi trist fara tine pe site aici

| RAY explică (pentru charonmario):

Chiar nu are omule

| RAY explică (pentru charonmario):

Termenul de dumnezeu a fost inventat de om cum omul la inventat nu vad o legatura intre el si ceva el find inexistent desigur

| RAY explică (pentru charonmario):

Sau crezi ca bisonul higgs ti-a dat suflu de viata

tie ti-a dat viata dumnezeu sau parintii tai?