| ADN30 a întrebat:

Pune moartea capat definitiv vietii?

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu se termina totul la mormant. Moartea este trecerea la viata vesnica.

| costis a răspuns:

Mai e si altceva decat carcasa de calciu care ramane.

| danut a răspuns:

Moartea de care avem toti parte ACUM, este numita de Domnul Isus Hristos UN SOMN (vezi episodul cu Lazar). Dupa moarte urmeaza un somn profund pana la o noua REDESTEPTARE pentru Judecata Finala sau Viata Vesnica in functie de ALEGERILE facute pana la Odihna de asteptare (moarte).

| Narcis2007 a răspuns:

Da

| RAY a răspuns:

Desi noi am vrea sa continue vesnic stiu ca e aiurea cand te gandesti ca o data totul se va termina dar de ce sa te minti o viata doar sasi fie tie bine,degeaba crezi tot vei muri,daca isi pierzi memoria ai murit,daca inebunesti ai murit, vezi tu nu moartea este capatul eului tau si pierderea constinei tale, hardului tau sa spun asa, daca am avea acelasi vesnic am trai vesnic, noi stim ca existam din cauza unor conexiuni in creier care cauzeaza constinta

| OnuOnulică a răspuns:

Da!
Eu nu cred în viță veșnică.
Adică pentru uni viața veșnică ar fi un chin.

| Mădă0611 a răspuns:

Doar de asta se numeste moarte, altfel s-ar numi trecere, popas...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu, este doar al doilea prag catre viata vesnica

| Felys a răspuns:

Categoric da

| CinevaNou a răspuns:

Din dex "MOÁRTE, morți, s. f. 1. Încetare a vieții, oprire a tuturor funcțiilor vitale, sfârșitul vieții; răposare; deces."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cati conservanti a consumat defunctul, si daca viermii si bacteriile au alergie la conservanti si E-uri.

| Mikhtarian a răspuns:

Da,pe acest pamant.
Sufleteste, niciodata, moartea este urmatorul pas in nivel.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Pai nu. Nimic nu moare, totul se transforma. Chit ca te transformi in tarana si devii ingrasamant pentru plante tot continui sa contribui la viata cuiva.

| Lămâie00 a răspuns:

Da, totul este ca si cum nu ai fii, de exemplu inainte sa te nasti, iti mai aduci aminte ceva de atunci? Raiul, Iadul si Viata Vesnica au fost create deoarece oamenilor le-a fost frica de moarte.
"There is no God, and heaven is a fairy tale for those afraid of death." - Stephen Hawking.

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Cu siguranta da.

| ADN30 explică:

Ce parere aveti despre aceste promisiuni biblice?
- „El va înghiţi moartea pentru totdeauna. Domnul Suveran Iehova va şterge lacrimile de pe toate feţele." (Isaia 25:8)
- „Iată voinţa Tatălui meu: ca oricine îl vede pe Fiul şi manifestă credinţă în el să aibă viaţă veşnică." (Ioan 6:40)
- „Ultimul duşman care va fi redus la nimic este moartea." (1 Corinteni 15:26)
- „[Avem speranţa] vieţii veşnice pe care Dumnezeu, care nu poate să mintă, a promis-o înainte de timpurile de demult." (Tit 1:2)
- „El va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moartea nu va mai fi." (Apocalipsa 21:4)

| R0VER a răspuns:

Nu trebuie fundita. ci doar sa citesti tot: http://ow.ly/tJjOK
pana nu e prea tarziu

| marYmaraYa a răspuns:

Moartea nu pune capat definitiv vietii, ea este un somn adanc asa cum a afirmat Isus in Ioan; 11; 11-13.