| Fefe2009 a întrebat:

Raiul exista? ( mai mult. )

12 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Nu exista....doar ca unii au inteles ca exista destui creduli carora daca le vinzi iluzii iti pot aduce numeroase beneficii.

| sublime89 a răspuns:

Nu, si cu cat realizam asta mai repede, cu atat va fi mai bine pentru toti. Astfel vom invata sa ne traim viata asta, singura pe care stim ca o avem, si sa nu ne mai irosim timp pretios si energie pentru o presupusa viata viitoare in rai, pentru care nu avem nici o farama de dovada.

| KillMePlease a răspuns:

Întreabă-L pe Doamne-Doamne.
De unde să ştiu eu?

| Dorugar a răspuns:

Da exista! Dar nu dupa moarte ci in viata si in lumea aceasta. De exemplu pentru mine Raiul este in Elvetia...dar nu numai acolo ci si in alte locuri deoasebit de frumoase in care oamenii traiesc fericiti in bunastare.
Daca te referi la Raiul din martea carte a minciunii numita Biblia, el exista doar in vorbele proaste ale unor oameni primitivi, pentru ca in Biblie Dumnezeu nu pomeneste NICIODATA de existenta vreunui Rai si nici a vietii dupa moarte!
Si daca Dumnezeu nu pomeneste de Rai...atunci ce motive sa am sa cred ce zice un cioflingar primitiv pomenit in Biblie!

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Dorugar):

Iti dai seama ca te faci de ras?! Esti un mincinos fara pereche happy. Slabut oricum, ma asteptam la mai mult.

| Dorugar a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

De ce sa ma fac eu de ras ca tu esti un habarnist care ma face pe mine mincinos?
Eu iti spun ca in Bibllie nici unde Dumnezeu nu promite Rai sau Iad nici macar celor care au facut Legamantul cerut de el, asa ca de ce v-ar promite voua crestinilor care il aveti ca Dumnezeu pe falsul Christos (spun fals pentru ca din Biblie nu rezulta ca Isus ar fi fost UNS vreodata in functia de Rege al Iudeilor astfel incat sa fie el Christosul.
Asa ca mai usor cu invective de gen " esti un mincinos" ca din ele un cunoscator al treburilor isi da seama ca mai degraba esti tu un habarnist care nu stie ce vorbeste

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Raiul = Eden =gradina perfecta, a existat doar, pe pamant, insa prin neascultarea omului, pamantul a devenit o ruina. Dar scopul lui Dumnezeu nu a esuat, incurand guvernarea umana in spatele carea este Satan, responsabili de ruinarea pamantului, vor fi inlaturati si Dumnezeu va aduce guvernarea Sa prin Regatul Sau avandul ca rege pe Isus Cristos, si sub guvernarea lui pamantul va fi curatat de tot ceea ce este rau, si va fi transformat iar in paradis unde vor locui oameni dusi la perfectiune, care isi vor iubii semenii, vor traii in pace si-n belsug, si nu vor mai suferi de boli, ca si astazi, de lipsuri, si de moarte, pentru ca moartea nu va mai fi. (Daca doresti citeste din Biblie Psalmul 37:9-11; Isaia 65:20-25; Apocalipsa (Revelatia 21: 1-5.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar avea sens.

| Elisa2809 a răspuns:

Da

| alexandruiasi a răspuns:

Uite aicea un site pe care poti vedea un film foarte bun. http://www.revelatia.ro/? videos=conflictul-cosmic

| rileyisai a răspuns:

Exista doar daca vrei tu sa existe.Eu vreau sa existe deci exista :*.

| Dorugar a răspuns (pentru rileyisai):

Oare si Greuceanu exista atunci cand vrei tu sa existe?
Nu de alta dar sa-mi dau seama cat de legat de realitate esti tu.