| Inferno a întrebat:

Realitatea (mai concret Universul acesta) nu are nevoie de un creator pentru a exista. Legile fizicii sunt suficiente pentru ca Universul nostru sa apara si sa se dezvolte singur. Asa ca ne putem intreba: Au nevoie aceste legi de un creator? Daca nu, cum pot ele sa apara?
Raspunsul este "nu", deoarece aparitia este un proces,orice proces necesita o anumita unitate de timp pentru a se desfasura. Timpul este chiar produsul acestor legi,prin urmare ele sunt atemporale. Extrapoland asupra spatiului putem spune ca sunt si aspatiale.
A spune ca aceste legi se supun timpului este echivalent cu a spune ca programul se supune jocului, corect fiind exact vicevers, jocul se supune programului.
Tinand cont de faptul ca tot ce am scris mai sus nu poate fi pus sub semnul intrebarii putem sa ne intrebam si noi cu ce unitati de masura lucreaza aceasta enitate pe care o numim "Dumnezeu". E de netagaduit faptul ca Ea nu poate lucra cu cazuri particulare, asa cum afirma crestinismul,si cu niste axiome ce sunt chiar mai fundamentale decat legile fizicii. Drept pentru care,a spune ca Dumnezeu sta dupa fiecare muritor in parte este un nonsens ce contravine chiar modului in care este definita acesta. Nu vad de ce aceasta divinitate ar manifesta interes pentru noi si ar deroga, modificandu-si postulatele,pentru a interveni in viata noastra.
Si daca va ganditi sa ma intrebati "Care este intrebarea?" va instiintez ca sunt mai multe,dar existenta lor nu este semnalata cu nici-un semn de intrebare, fiind dedusa doar din parcurgerea si intelegerea in totalitate a celor scrise.
P.S: Cum stiu cati adepti ai crestinismului, budismului si ateismului (daca putem sa-i numim asa in ciuda faptului ca ateismul nu este o religie) sunt dincolo de asta,adepti ai incompetentei am sa concretizez putin:
Crestinismul: Dumnezeu sta dupa fiecare individ.
Eu:Eu cu rationamentul meu, intreb: De ce?

Acum sa nu va ganditi sa-mi raspundeti doar la aceasta simplificare a rationamentului nesocotind tot ce am scris.

78 răspunsuri:
| BlackSulphur a răspuns:

Concluzia/ Intrebarea te rog?

| Purec a răspuns:

Pai legile fizicii nu sunt de ajuns pentru a explica aparitia universului, atata timp cat nu poti explica ce a fost inainte de bigbuf, teoria aia e la fel de stiintifica ca si un duh suprem care a facut totul in 7 zile

| Angel0 a răspuns:

Cand o sa treci clasa a 11-a poate o sa-ti mai schimbi din pareri.
Nu tot ce zboara se poate baga in gura.

| Linda18 a răspuns:

Cu legile fizicii sau fara Pamantul nu a putut aparea pur si simplu. Atunci de ce nu a aparut mai repede sau mai tarziu? Cum explici ca dintr-odata a aparut pur si simplu Pamantul cu tot ce este pe el? Cineva a trebuit sa-l faca nu putea aparea asa dintr-odata.

| Inferno explică (pentru Angel0):

1.) Faci afirmatii nefondate cu caracter injurios.
2.) Afirmatia nu are nici-o legatura cu intrebarea, fiind paralela cu aceasta.
3. Afirmatia mai pleaca si de la o premisa eronata.
Singura explicatie este ca fie nu ai citit intrebarea, fie ai citit-o dar nu ai inteles-o.
P.S: Am trecut de a 11-a, dar asa e cand faci afirmati fara nici-un temei.

| Inferno explică (pentru Purec):

"...atata timp cat nu poti explica ce a fost inainte de bigbuf..."
Intrebare demna de rasul lumii. Asa se intampla cand aplici prin analogie cunostinte aposteriori asupra lucrurilor ce nu pot fi cunoscute in acest fel.

| NickName01 a răspuns:

Realitatea nu poate exista fara un creator!

| NickName01 a răspuns:

Toate descoperirile stiintifice sustin faptul ca realitatea nu poate exista fara un creator.

| NickName01 a răspuns:

Nu exista nici o contradictie reala intre stiinta si credinta (fac exceptie teoriile stiintifice false care intra bineinteles in contradictie cu credinta).

| Inferno explică (pentru Angel0):

Inca ceva: Ce te face sa crezi ca desitili sau pandeistii (pandeism=/=panteism=/=panteteism) nu au trecut de clasa a 11-a?
Pentru ca,tinand cont de faptul ca, in mare, nu am expus decat aceasta perspectiva, iar raspunsul a fost cel care a fost, inseamna ca la trecere in clasa a 12-a, ce corespunde unei anumite varste (16-17-18-19ani) aceste "pareri", convingeri religioase mai corect, ar trebui sa se schimbe, prin urmare este imposibil sa gasim un desit/pandesit care a trecut de a 11, deci avand varsta mai mare de 19 cel mult.
Care sunt motivele pentru care crezi ca un deist/pandeist nu poate avea mai mult de 19 ani, credinta falsa, evident?

| Inferno explică (pentru Linda18):

Am plecat de la premisa ca "ABC-ul" este cunoscut de toti, imi pare rau.
Eu vorbesc de matematica avansata, iar tu ma intrebi cat fac doi si cu doi.
Modul in care a aparut Terra este cunoscut si de crestinii rezonabili.

| millyca a răspuns:

Inferno, tu chiar ai ceva in cap. Nu aveam o parere foarte bine conturata despre tine si nici acum nu o am, insa vad esti un apropiat al lumii academice. happy

Nu, nu cred ca legile au nevoie de un creator, adica de cineva. Dar ce nu inteleg eu este din ce au decurs legile astea ale fizicii. Exista teoria monista, care spune ca la baza tuturor fenomenelor lumii se afla un singur principiu, deci o singura lege. Oare asa sa fie? Si daca da, atunci care lege sa fi fost aceea? Nici macar nu stiu daca ne putem apropia de un raspuns.

Asta ca "ne are Dumnezeu pe toti in paza" mi se pare o prostie si ciudat este ca tot asa mi se parea si pe vremea cand credeam in existenta unui zeu asa cum il ilustreaza prea-sfanta biserica. Dumnezeu atotstiutor: "Adame, unde esti?" Zeului crestin nu ii lipseste nimic... poate doar logica. De fapt, este logica celor care au scris cartile respective (Moise, daca ne referim la Geneza, dar vezi ca Moise a plagiat).

PS: Poate ca ar fi bine sa ma apuc sa studiez budismul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai rezolvat inca problema? voi cei 2% care nu credeti in Dumnezeu le spuneti legi fizice.noi cei 84% ortodocsi, le spunem porunci Dumnezeiesti.fiindca dupa ele se guverneaza toate in universul cunoscut.sincer u nu vad mare diferenta intre lege si porunca daca amandoua duc la acelasi rezultat.

| grab a răspuns:

Mestere, Dumnezeu nu este ceva care poate fi perceput cu fiinta umana asa cum percepi o caramida.
Dumnezeu este totul, Dumnezeu este viata. Arata-mi tu sufletul unui om, pune-l intr-un borcan si du-te cu el in talcioc!

Eh, au mai incercat si altii si nu au reusit. Au pus un muribund intr-un clopot mare de sticla sigilat pe cantarul atomic. Cand ala a murit au disparut cateva sutimi de gram inexplicabil. Pe unde a iesit si unde s-a dus?

Crede si nu cerceta! Nu ca nu ai vrea sau nu ai putea, dar nu ai cu ce! Atat e facut OMUL sa vada si sa priceapa. In momentul in care se deblocheaza trebuie OBLIGAT sa plece din dimensiunea asta.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, omul te-a contrazis si are dreptate. Nu ai alt raspuns decat sarcasmul gratuit? happy

| Hombre a răspuns:

In primul rand o sa arzi in focul iadului crestinesc pacatosule pentru ca vrei sa le zapacesti electoratul.
In al doilea rand imi permit sa mai adaug o intrebare cu riscul sa ma ia la ochi Dumnezeu si sa o imbulinez.
Daca planul lui Dumnezeu a fost sa ne creeze pe noi nu era suficient sa faca doar Soarele Luna si Pamantul, de ce a creat o imensitate cu Aprox 200 miliarde de galaxii, trilioane de sori.100 000 000 000 000 000 000 000 000 000....planete? Oare la asemenea imensitate ratiunea nu ne spune ca Dumnezeu a creat si alte lumi in afara de a noastra? Si daca a creat si alte lumi se ocupa de toti in parte?

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

Trebuie sa recunosti ca atat ideea de Dumnezeu creator, cat si ideea de univers aparut din nimic, intr-un mod necunoscut, sunt la fel de probabile.

Nu e cu nimic teoria stiintifica mai buna decat ideea de Dumnezeu. Pentru ca nu a fost demosntrat nimic cu adevarat. Atata timp cat nu este cunoscuta 100% cauza, orice posibila cauza trebuie luata in calcul. Creatie sau aparitie din nimic, pentru mine au ambele aceeasi valaore

| Hombre a răspuns (pentru grab):

"Eh, au mai incercat si altii si nu au reusit. Au pus un muribund Dumnezeu este totul, Dumnezeu este viata. Arata-mi tu sufletul unui om, pune-l intr-un borcan si du-te cu el in talcioc!"

In primul rand trebuie demonstrat ca exista suflet.

"intr-un clopot mare de sticla sigilat pe cantarul atomic. Cand ala a murit au disparut cateva sutimi de gram inexplicabil. Pe unde a iesit si unde s-a dus?"
Ce inseamna 0, 01g? Pai o sutime de gram poate fi numai apa din ultimul aer respirat si dat afara in secunda mortii.

| Purec a răspuns:

Si da ai dreptate, Dumnezeu daca ar exista ( nu stiu daca exista sau nu o fiinta supranaturala, sa fiu sincer nici nu ma intereseaza prea mult) cu siguranta nu i-ar pasa prea mult de ceea ce facem noi. Daca cienva, o fiinta, entitate, a stat la baza aparitiei universului, atunci cu siguranta nu l-a preocupat viata aparuta pe Pamant. Am fi mult prea egoisti sa credem ca totul este pentru noi.

Totusi tu cazi in cealalta extrema. Crezi ca stiinta poate explica totul. Si culmea, in ambitia ta de a demonstra ca, crestinii sunt fraieri, te afunzi in penibil utilizand exact convingerile de necontestat pe care le au si ei in legatura cu existenta lui Dumnezeu. tu spui : "Legile fizicii sunt suficiente pentru ca Universul nostru sa apara si sa se dezvolte singur"

Pe langa faptul ca nu s-a putut ajunge la concluzia asta, o spui cu p[rea mare convingere. De obicei cand esti convins de un lucru, tocmai acel lucru nu e cum crezi tu./ Esti adeptul stiintei, dar uiti cel mai important aspect al stiintei. Cred ca doar vrei sa faci ceva valuri pe site pe aici. Cum poate cineva care se bazeaza pe stiinta, sa ignore tocmai cel mai de pret lucru al stiintei: Nimic care nu este demonstrat 100%, fara echivoc, nu se poate lua ca fiind real. Ai dezvoltat un fel de credinta in stiinta asta...o sa incepi sa te rogi lui Newton? Ai luat-o pe aratura rau...

| Hombre a răspuns (pentru Purec):

"Trebuie sa recunosti ca atat ideea de Dumnezeu creator, cat si ideea de univers aparut din nimic, intr-un mod necunoscut, sunt la fel de probabile."
De ce amesteci pere cu mere chiar daca amandoua sunt fructe si se consuma?
Aceasta axioma a creatiei din nimic i se atribuie doar lui Dumnezeu.
Cat priveste teoria stiintifica ea nu porneste de la nimic ci de la o singularitate primordiala fiebinte si densa cu o energie infinita care la momentul 0 a iesit din starea sa de singularitate si-a degajat uriasa energie printr-o explozie, Big-Bang. Inca nu se stie din ce cauza si-a degajat energia.

| Purec a răspuns (pentru Hombre):

P{ai nici ideea de DUmnezeu nu porneste de la nimic. Porneste de la o fiinta suprema, existenta din totdeauna care la un momentdat NU SE STIE de ce, dar si-a dezlantuit energia si a creat universul

Hai sa o luam pas cu pas. De unde exista aceea singularitate priomordiala? Cat timp a existat ea pana sa explodeze? Cum a luat nastere aceea singularitate primordiala? Ce a fost inainte de ea? Cum a avut loc expansiunea universului in primele clipe de dupa explozie? ( ca sa existe universul, ar trebui ca expansiunea sa fi fost mai rapida decat viteza luminii, daca vrei iti si demonstrez de ce. Totusi viteza luminii nu poate fi depasita nu? ) Daca aceea singularitate exista undeva in afara spatiului, sau in afara universului cunsocut, cel mai probabil se afla in VID. Ce stim despre exploziile in vid? Sau ce stim ca se intampla cu caldura in VID?

Hai sa aud raspu nsurile tale la intrebarile mele, ca spunea-i ca singurul lucru care nu il stim este : "Inca nu se stie din ce cauza si-a degajat energia. "

| Inferno explică (pentru martzian):

Conform T.B.B, timpul este o consecinta a B.B-ului, prin urmare este ilogic sa intrebam ce a fost inainte, din moment ce nu avem timp. Termenii "inainte" si "dupa" nu au relevanta decat in Universul nostru limitat de timp, dar cum timpul nu este ceva necesar, el poate exista sau nu, de cele mai multe ori sunt irelevanti.

| grab a răspuns (pentru Hombre):

Nu auzi ma, ca era sigilat in clopot?
aerul si vaporii ramaneau tot in clopotul ala!

greu!

| Inferno explică (pentru martzian):

Asta se intampla cand uiti de incultura interlocutorilor...

| Alphawolf a răspuns (pentru Purec):

"atata timp cat nu poti explica ce a fost inainte de bigbuf, teoria aia e la fel de stiintifica ca si un duh suprem care a facut totul in 7 zile"

Tu il acuzi pe inferno, dar nu esti cu nimic mai bun. Tupeul tau este mult mai mare decat al lui inferno, tu esti mai specialist decat specialisti. Probabil esti crestin, doar asa imi explic, ei sunt mai specialisti decat specialistii, ei au tupeul de a infirma teorii stiintifice, asfel contestand capacitatile oamenilor de stiinta(deloc putini) si munca lor a zeci de ani.

| Hombre a răspuns (pentru grab):

Greu cu tine, de unde ai informatia, tu ai impreisia ca tot ce scrie pe garduri e si adevarat? Posteaza un link.

| grab a răspuns (pentru Hombre):

Nu am timp azi, dar o sa imi aduc aminte de cererea ta cand voi da peste acest link.

Asa cum ziceam, nu poti sa vorbesti despre pace cu mitraliera pe masa.

Cam asa si cu Dumnezeu, cand incerci sa il gasesti trebuie sa lasi ratiunea maniheista la usa! O iei dupa aia cand termini. Daca cumva printr-o eroare o sa mai ai nevoie de ea pentru a fi fericit! tongue

am zis!

| Hombre a răspuns (pentru Purec):

"Hai sa aud raspunsurile tale la intrebarile mele, ca spunea-i ca singurul lucru care nu il stim este : "Inca nu se stie din ce cauza si-a degajat energia."
Hooo nu te ambala ca-ti creste temperatura si faci Big-Bang.
Eu am expus un fragment mai general din teoria Big_Bang pentru a face diferenta de creationism.De unde ai dedus tu ca singurul lucru pe care il stim e "Inca nu se stie din ce cauza si-a degajat energia." de la tine din burta?
Teoria Big-Bang e mult mai vasta decat trei vorbe ale mele spuse aici iar tu te napustesti cu un cearsaf de intrebari de parca tema e Big-Bang.
Chestiunea Big-Bang e o TEORIE care incearca sa demonstreze formarea universului insa nu e finalizata si nu suntem inca capacitati sa finalizam, dar ea ramane inca deschisa pentru noi completari in viitor.
Cat priveste afirmatia "Porneste de la o fiinta suprema, existenta din totdeauna care la un momentdat NU SE STIE de ce, dar si-a dezlantuit energia si a creat universul" am obiectii.
Intrucat cunostinta omului (si a ta) despre Dumnezeu este din biblie recte Geneza sa purcedem la o comparatie.
In VT scrie fara echivoc asa"
1-26: Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră...
1-27: Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; dupa chipul lui Dumnezeu l-a făcut...
Pai daca Dumnezeu la facut pe om dupa "chipul Său" atunci Dumnezeu are infatisarea noastra; dupa chipul lui Dumnezeu l-a făcut...
Cluster= grup de galaxii;
In clusterul care se numeste Grupul Local din care face parte si galaxia noastra Calea Lactee sunt 30 de galaxii mai mari sau mai mici.
Cu ajutorul telescopului spatial Hubble acum se cunosc 160 de clustere cu mii de galaxii.
Esti pus in situatia de a trece prin filtrul ratiuni cele doua probleme si a ti-o insusi pe una dintre ele;
1- Teoria Big-Bang fundamentata pe observatii, calcule matematice, legile fizici, chimie etc inca nefinalizata insa cu perspective de noi adaugiri.
2- Posibilitatea ca o entitate, fiinta, duh, etc asemanator la infatisare omului sa creeze clusterele cu mii de galaxii din cuvant;
Dumnezeu a zis: „Să fie lumină!" Şi a fost lumină.

| Inferno explică (pentru martzian):

Martzian,raspunsul cu incultura nu era pentru tine.

| Inferno explică (pentru Alphawolf):

Nu stiu despre ce "tupeu al lui inferno" vorbesti, caci toate iesirile pe care le-am avut au fost in numele stiintei si pe deplin justificate.