| PorumbRodica1965 a întrebat:

Regatul lui Dumnezeu " - Ce va insemna pentru tine?

25 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Acasa.^_^

Răspuns utilizator avertizat
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Un loc in care esti fericit, un loc in care nu este durere, nici intristare, nici suspin, ci viata fara de sfarsit.
Pacat ca-s doar povesti. Dar uneori e frumos sa crezi in povesti, iti mai alunga din suferinta.

| PorumbRodica1965 explică (pentru DarkOrbitMoon):

Auzi, dar in Dumnezeu, ai putea sa crezi? El nu a mintit niciodata. Dumnezeu te-a facut intr-un mod minunat. Poti sa-i fii recunoscatoare >

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu-i sunt recunoscatoare lui Dumnezeu pentru nimic.
Si nu-mi place sa ma mint singura.

| PorumbRodica1965 explică (pentru DarkOrbitMoon):

Aia este altceva. Nu ai primit o educatie potrivita, nu ai avut de unde, dar poti primi, daca vrei (ma refer la educatie spirituala )O inima de piatra se poate si incalzi.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Un loc plin de c.u.r.v.e care nu trebuiesc rugate la nimic laughing

| PorumbRodica1965 explică (pentru FABULOSUL6000):

Vai de capul tau. satan ti-a orbit mintea.

| PorumbRodica1965 explică (pentru FABULOSUL6000):

Oare tu esti bucurie pentru parintii tai? Ai o gandire,, jaf"

| ALGator a răspuns:

E cînd faci cancer la colon, te chinui vreun an cu o pungă cu excremente lipită de abdomen după care mori în chinuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Idealul societatii umane, la care neputandu-se ajunge insa niciodata, ramane un simplu ideal, la fel ca si altele.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Ei na, numai ideile comuniste erau,, utopice, dar spre deosebire de acele idealuri, promisiunile lui Dumnezeu sunt reale, si le va implini. Dumnezeu nu minte. Tocmai aia este de fapt exprimarea credintei,,, in lucrurile care nu se vad, dar care totusi exista. (Evrei 11:1, 2)

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Logica (stiinta care se ocupa cu asa ceva),recomanda ca inainte de a raspunde impulsului de moment,care vine din subconstient,sa treci prin "filtrul" constientului,ce vrei sa exprimi prin scris sau prin viu grai. Daca tu ai facut asa ceva, te rog sa-mi spui ce anume din raspunsul meu te-a determinat sa spui:"Ei na, numai ideile comuniste erau,, utopice."
In alta ordine de idei, cand afirmi:" promisiunile lui Dumnezeu sunt reale, si le va implini." le spui ca si credinta, sau le consideri logice, pe baza unor argumente logice. Cuvantul "exista" presupune posibilitatea de a dovedi oricui acel ceva care tu afirmi ca exista.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Pai tu vorbesti de ideialurile societatii umane, dar societatea are idealuri? Stie ce vrea o lume instrainata de Dumnezeu, care zace in puterea celui rau, are idealuri. (O lume care nu poate sa-si iubeasca semeni, care este plina de violenta, coruptie, criminalitate, imoralitate, o lume care-l respinge pe cel care le da apa aer, lumina, hrana, bucurii nespuse prin frumuseti ce poate privi ochiul, si mintea poate percepe ). De fapt este adevarat, ca poate nu trebuia sa fac referire la idealurile comuniste nerealizate, ca poate tu nu ai fost pe vremea aceea sa stii ce li se promite oamenilor. Nu? Da, existenta lucrurilor care nu se vad, dar care exista, se poate dovedi. De exemplu : 1) l-a vazut cineva de pe pamant pe Dumnezeu? Nu. Dar exista? Da. Dovada - insasi creatia pe care o vedem - om, animale, pamant, stele, ordinea universului, functiile tuturor lucrurilor. 2) Biblia care este Cuvantul scris al lui Dumnezeu, este o vie marturie ca Dumnezeu exista, ca a facut totul la timp si minunat, ca este interesat de viata de pe pamant, tot ceea ce este profetit in scrierile biblice, a avut si are implinire in zilele noastre si cu siguranta profetiile facute pentru viitorul omenirii se vor implini. Dumnezeu isi duce la indeplinire scopul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Poate ca nu ai remarcat,insa eu am cautat, pe acest site, sa iau atitudine impotriva celor care jigneau si denigrau credinta.
Tu insa faci o greseala capitala: cauti sa dai o explicatie logica, credintei. Credinta este o CONVINGERE a ta, pe care a-i imbratisat-o si nu ai nevoie de logica.In momentul in care faci afirmatii care pretinzi ca sunt LOGICE, risti sa fii catalogat ca lipsit de aceasta insusire. Numai habotnicii persista in a confunda credinta cu logica.
Pe mine insa ma intristeaza unele afirmatii ale tale, care nu sunt departe de afirmatiile islamistilor, care spun ei motiveaza ororile respective.Reciteste ce ai spus:" (O lume care nu poate sa-si iubeasca semeni, care este plina de violenta, coruptie, criminalitate, imoralitate, o lume care-l respinge pe cel care le da apa aer, lumina, hrana, bucurii nespuse prin frumuseti ce poate privi ochiul, si mintea poate percepe ). ". Crezi ca se deosebeste prea mult de motivatia lor?

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Auzi, tu de fapt ce vrei? Sa-mi faci mie educatie moral-civica? Mi-au facut-o altii de mult. Daca-ti convine sa conversezi pe acest site, bine, e categoria la care eu doresc sa vorbesc despre Dumnezeu, Biblia, Isus, rascumparare, Imparatia lui Dumnezeu,, tie daca nu-ti convine nu te baga, daca nu ai ce sa spui in acest sens, vorbeste in alte cazur. Ca vad ca tot zici, dar nu stii ce vrei, ramai pe drum cu toata logica ta, ca nu are nici un sens.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Da, eu am spus despre caracterul oamenilor din zilele noastre, zile pe care Biblia le numeste,, zilele din urma ale acestui sistem "(2Timotei 3:1-5)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista asa ceva si chit ca ar exista nu m-as duce in el.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa mergi, ci doar sa-l astepti. Dar daca nu stii ce e, nu cunosti ce ar trebui sa astepti. Dar poti si tu sa cunosti care este adevarul, insa ai nevoie sa inlaturi mandria, si rautatea, egoismul, nu folosesc la nimic.

| HDeNiSaR a răspuns:

Singura guvernare care ca putea pune capat rautatii.

| catanavip a răspuns:

Locul unde toti Regii adevarati care si-au revendicat Regia de pe acest pamant vor conduce impreuna cu Dumnezeu. Ca la urma urmei asta e scopul nostru aici sa evoluam sa devenim mici Dumnezei.

| PorumbRodica1965 explică (pentru catanavip):

Aoooleoo! De unde ai nimerit? Mult ti-a luat pana ai dat acest raspuns. Bravo! Iti doresti ce si-a dorit Eva, sa devina zeita.

| muffinXXL a răspuns:

O cabană în munți, înconjurată de izvoare și umbră, unde să am o bibliotecă enormă unde apar nonstop cărți din senin și o cămară plină cu pufuleți și chipsuri. Și obligatoriu, zilnic să apara pe masă meniuri de la Ikea. Și bineînțeles să nu existe școală. :-D :-D

| PorumbRodica1965 explică (pentru muffinXXL):

happy happyDaca ai Biblia poti sa citesti sa vezi ce o sa ne aduca Regatul(Isaia65:20-25.; Psalmul 148:12, 13;(daca vrei mai vorbim )