| florin96ak47 a întrebat:

Religia conteaza intr-o relatie? Eu sunt ortodox si e o fata pocaita de care imi place foarte mult. "Prietenii" imi spun tot felul de lucruri despre pocaiti si/sau ca relatiile de genul nu tin, o sa-mi fac numai rau. Ce parere aveti? (ar fi ok sa spuneti ce religie sunteti ca sa inteleg din mai multe perspective, nu am nimic cu nici una)

32 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Din cate pasarici trec pe langa tine te-ai priponit exact pe dos. Las-o balta si muta-ti gandul pana nu-ti aprinzi singur paie in cap.

| florin96ak47 explică (pentru Hombre):

Uita-te ce poza de profil ai, si apoi comenteaza laughing

NOname
| NOname a răspuns:

În mod normal, preferinţele religioase nu ar trebui să conteze într-o relaţie (de prietenie, iubire...), sunt ceva personal şi prea puţin relevant, dar, din nefericire, se întâmplă să şi conteze...mai ales în cazul extremiştilor (dispuşi să-şi pună fanteziile/convingerile religioase mai presus de persoana iubită şi chiar să renunţe la ea din cauza lor).

| sabin89 a răspuns:

Cred ca mai intai ar trebui sa aveti o discutie serioasa despre natura Trinitatii. Vezi cum intelege Ioan 1:1, apoi te hotarasti.

| danay72 a răspuns:

Orice relatie in care amândoi aplica principiile biblice poate merge.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu ar trebui sa conteze dar de cele mai multe ori sunt probleme din cauza asta

| OnuOnulică a răspuns:

Stai liniștit că nu conteză ce religie ai tu sau ea!

| Mădă0611 a răspuns:

Conteaza foarte mult. O sa trebuiasca ori sa devina ea ortodoxa, ori sa devii tu pocait, ea sigur n-o sa vrea, deci tu. Daca nu e indoctrinata prea tare si nu stati aproape de parinti, poate n-o sa aveti probleme, nu te omoara nimeni daca pacatuiesti. Nenea care a plonjat in nu stiu ce rau cu masina plina de oameni, vreo 5, era musulman si era atat de baut ca era aproape de coma alcoolica, cica, desi musulmanii n-au voie sa bea alcool deloc, deci, daca vrei sa fii om, se poate. Nu spun ca sa fii om inseamna sa bei, dar in nici un caz nu inseamna sa iti pui limite la orice, cum se pare ca fac pocaitii, de fatada, desigur.

| milan9 a răspuns:

Este un impediment şi încă unul foarte puternic!
Imginează-ţi cât de complicate sunt tensiunile ce se nasc din cauza diferenţelor de mentalitate, diferenţelor referitoare la "dreapta credinţa"... Este foarte important să fie amândoi de aceiaşi religie.

Un şir întreg de aspecte ce privesc "familia lărgită", "dreapta credinţă", cea de care depinde mântuirea sufletului, vor genera în timp, la tot pasul, compromisuri, frustrări tacite, reproşuri, foarte multe dispute, contraziceri şi concurenţă, tensiuni nerezolvate, etc…

| florin96ak47 explică (pentru milan9):

Corect. aham. da.; doar ca...
am uitat sa mentionez ca am 14 ani?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pentru cei care nu sunt ancorati in biserica cu o credinta puternica orice religie li se pare buna; eu sunt crestin ortodox practicant; cred ca tot ceea ce zboara se mananca, pocait e un termen gresit, termenul corect e ratacit, lor le place sa li se spuna asa

| florin96ak47 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Imi citesti te rog Exod: 20:24?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru florin96ak47):

De ce?

| florin96ak47 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Ca sa-ti pot spune dupa:
"Buna dimineata!"

| sublime89 a răspuns:

Cel mai bine pentru voi ar fi sa ignorati problema religiei si sa va iubiti pentru ceea ce sunteti, nu pentru o religie banala din care s-a nimerit sa faceti parte.

| florin96ak47 explică (pentru sublime89):

Eu sunt de acord, nu stiu daca ea e...

| mentholinks a răspuns:

Ia-te dupa tine nu dupa altii. Daca si fata vrea nu vad care ar fi problema.

| florin96ak47 explică (pentru mentholinks):

Sunt aproape de acord cu tine.
Cat ai stat sa te gandesti la username?
Astia nu au o limita de caractere?
laughing

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Cred că depinde de ceea ce înseamnă religia pentru voi. Dacă e un mod de viaţă atunci e clar că sunteţi pe căi diferite, dacă ţine doar de anumite păreri sau obiceiuri neesenţiale poate să nu conteze prea mult.

Important e să vă asiguraţi că sunteţi compatibili în cele mai importante aspecte ale vieţii.

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu stii ce inseamna pocait. pocait nu inseamna, apartinator al unei confesiuni anume.ci inseamna omul nou, mort pentru pacat, si traitor pentru imparatia Domnului.acela este omul nascut din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tipa este draguta prietenii devin invidiosi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=gzrxsRM2m2w Sint de religia aia cu extraterestrii, si te sfatuiesc sa te bucuri de ea cit poti ca nu va tine mult, religia ei o va ori acrii ori o va departa de tine. Fratii si popa ei or vor bate la cap pina va renunta la tine ori va veni botoasa la intilniri "ca pacatuieste." Deci uita religia, bucura-te de persoana si cind se rupe firu, se rupe firu, macar o sa ai amintiri frumoase cind te faci mare si prost ca noi. Gindesti prea mult in loc sa te plimbi si cind nu o sa te mai plimbi nu o sa ai nici la ce sa te gindesti. Uite iti dau un sfat: nu vorbi sport, politica ori religie decit pina la punctual cind unul din voi inceteaza sa rida. Cum apare seriozitatea, schimba subiectul. Fa asta si o sa fiti ok dar nu cred, daca religia ei nu va distruge atunci cei din jur vor avea grije sa se bage peste voi.

| MiruD a răspuns:

In opinia mea, aceste relatii sunt fara viitor.
Un prieten de al meu care e ortodox, are un copil cu una de religie penticostala. Si de cand o cunoaste, numai probleme are. Si in familia lui, mereu sunt certuri.
Eu zic sa renunti la idee!

| Lămâie00 a răspuns:

NU! O iubesti pe fata sau pe religia ei?

| milan9 a răspuns (pentru Lămâie00):

Si daca fata isi iubeste secta mai mult decat pe el?

| Lămâie00 a răspuns (pentru milan9):

Aia e alta problema laughing

| florin96ak47 explică (pentru milan9):

Prin "el" te referi la prietenul ei?
Nu stiu.
"Secta" laughing))

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Atunci nu ai nevoie de fata respectiva.

| Kabuto79 a răspuns:

Hmm pai in primul rand religia nu e importanta. ( opinia mea )
Si. eu te sfatuiesc sa te interesezi despre penticostali deoarece sunt mult mai pasnici si prietenosi.

| florin96ak47 explică (pentru Kabuto79):

Am cautat de curios chestii despre pocaiti si, ciudat, religia lor e mai logica intr-un fel. De exemplu: De ce sa te rogi la Sf. Maria daca te poti ruga direct la Dumnezeu?

| hellangel852 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ii dai o sansa, findca pana la urma nu conteaza religia, etnia, culoarea etc intr-o relatie ci intelegerea reciproca, ma rog sa numai filozofez. prietenii ar trebui sa te sustina(aia sunt prieteni adevarati) bafta!big grin

| florin96ak47 explică (pentru hellangel852):

Am pus -prietenii- intre ghilimele xD