| Vernusio a întrebat:

Religia te face mai fericit? Sau ce il face mai fericit pe om?

3 răspunsuri:
| ada92 a răspuns:

Dumnezeu cunoaşte constituţia noastră fizică, mentală şi morală şi ştie ce anume ne va face cu adevărat fericiţi. El ştie de ce l-a creat pe om pe pământ şi ce îi rezervă acestuia viitorul, împărtăşindu-ne aceste informaţii prin intermediul Bibliei. Lucrurile dezvăluite de el în această carte le aduce fericire si mângâiere oamenilor. da cel mai important este ca ei aplica in viata lor ceea ce învață si urmează îndrumarea Tatălui lor ceresc care știe ce e cel mai bine pentru noi

Răspuns utilizator avertizat
| b4stefa a răspuns:

Nu.Religia cu feluritele ei forme si fonduri nu face decat sa ne impovareze.

fericirea dupa cum bine stii si tu nu poate veni niciodata dintr-un factor,termen exterior (diplome,bani, faima, recunostinta, posesiuni, relatii) deci trebuie sa vina din interior -
Unii călătoresc până la capătul Pământului ca să caute fericirea când de fapt aceasta se află chiar lângă ei. O inimă mulţumită este fericită.(Horatiu)
insa ceea ce te face fericit este mai presus de religie este relatia cu Dumnezeu, ceea ce e diferit de religie.
in Biblie scrie:"Fericiti cei cu inima curata caci ei vor vedea pe Domnul" haide sa analizam logic aceasta afirmatie.
cei cu inima curata vor vedea pe Domnul rezulta ca vor fi fericiti
conditia este-o inima curata ( dar natura ta umana este pervertita asa ca ai nevoie de sacrificiul Domnului Hristos)
deci trebuie sa accepti jertfa Domnului Hristos Isus-Asa El iti iarta toate pacatele si iti schimba inima
Ezechie 19. Le voi da o alta inima si voi pune un duh nou in voi. Voi lua din trupul lor inima de piatra si le voi da o inima de carne,
20. ca sa urmeze poruncile Mele, sa pazeasca si sa implineasca legile Mele; si ei vor fi poporul Meu, iar Eu voi fi Dumnezeul lor.
de aici rezulta ca: cu o inima schimbata, vei avea pe Domnul-vei fi fericit. Simplu, nu?