| Stefan_Manuela_1975 a întrebat:

Sa fi hipnotizat e ceva rau?

23 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Evident că este rău!

| Lizzu a răspuns (pentru MMihai):

De ce?

| MMihai a răspuns (pentru Lizzu):

Hipnotizatul execută orbește comenzile hipnotizatorului și este ca un fel de zombi.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Zombi

| Lizzu a răspuns (pentru MMihai):

Interesant articolul.

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru MMihai):

Bați câmpii rău de tot!

| MMihai a răspuns (pentru KaterinaРомановский):

Te crezi foarte deșteaptă,
dar nu prea ești,
chiar foarte deșteaptă.

Cât ești Tu
de deșteaptă,
în realitate,
este problema ta.

Dacă erai o femeie,
ceva mai practică,
( că o studentă,
nu mai este un copil,
ci o femeie adultă ),
te gândeai
că în orașele mari,
sunt și
mulți bărbați singuri,
( cum sunt și eu,
de altfel,)
care eventual,
dacă îți achitai
cheltuielile legate
de persoana ta,
te-ar fi ținut pe la ei,
dacă ai fi făcut
gospodărie
și care
nu te-ar fi obligat
/ forțat
să le fii neapărat
și amantă,
iar astfel,
nu te tot certai
cu colega ta
de cameră,
aiurea.

Revenind la hipnoză.

Nu știu în ce măsură
te pricepi Tu
la hipnoză,
dar pot să fie
hipnotizatori neutrii,
hipnotizatori bine intenționați,
dar și hipnotizatori
cu intenții rele.

În funcție de cât
este de bun // de expert
hipnotizatorul
el poate da comenzi hipnotice
verbale
dar și comenzi hipnotice
non verbale.

Un alt aspect este
cel al timpului de valabilitate
al comenzii hipnotice
verbale
dar și al comenzii hipnotice
non verbale.

Hipnoza poate avea aspecte benefice,
dacă hipnotizatorul
are intenții bune,
putând fi utilă
și sub aspect medical,
indiferentă sau
chiar rea dacă
hipnotizatorul este pus
pe făcut rău./ pe făcut rele.

Ai afirmat că eu
„ Bați câmpii rău de tot! ",
dar nu este așa!

Am mai citit
și mai cunosc
câte ceva,
privind hipnoza!

Nu am citit
decât ce era
la îndemâna oricui
, că nu am lucrat,
nici o dată,
în securitate,
și nici nu știu,
cum ar trebui
să fac,
ca să hipnotizez,
o persoană.

Dar nu este indicat,
de loc,
să ți se dea
o comandă hipnotică,
„ să te sinucizi ",
că au fost,
chiar și
asemenea situații!

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru MMihai):

În primul rând, cred că sunt mult mai inteligentă decât tine (termenul „deștept" se referă la altceva, dar văd că nici măcar asta nu știi!).
În al doilea rând, eu nu mă vând tuturor libidinoșilor și dezaxaților sexual care și-o freacă pe net și nici nu accept să fiu servitoarea lor doar ca să stau la apartament! Colega de cameră a părăsit într-un final domiciliul!
În al treilea rând, bine că recunoști că nu ai citit ce trebuie, dar totuși îți place să vorbești! Nu am să înțeleg niciodată cum poate cineva să dea niște sfaturi dacă nu este foarte sigur pe domeniul respectiv. Hipnoza nu e transformarea omului în zombi, nu sunt diavoli care fură sufletul, nu sunt comenzi oarbe pe care creierul le execută automat! Oricât de puternic ar fi hipnotizatorul, cel hipnotizat nu va face NICIDATĂ ceea ce nu vrea! Și cu asta cred că am zis multe!

P.S. a spune că mai cunoști câte ceva din hipnoză înseamnă a avea acces la unele chestii la care este destul de greu să ajungi, ca simplu om de rând! Dar așa e românul, expert în toate!

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu inteleg de ce ar fi ceva rau.

| danay72 a răspuns:

Da,pentru ca are legatura cu spiritismul.Deuteronom18:10-12

| RAY a răspuns:

Este ceva bun pentru minte

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Întrucât ai pus întrebarea la această categorie, bănuiesc că doreşti să afli dacă hipnoza este potrivit sau nu din punct de vedere religios sau biblic. Dacă aşa stau lucrurile atunci te îndemn să citeşti acest articol care arată punctul de vedere al Biblie cu privire la această preactică: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/102003488

| NGheorghe a răspuns:

Este bine sa nu dispui de propria ta minte?
Este bine sa autorizezi accesul cuiva la propria ta minte?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E periculos a ne supune mintea unei alte minți. Războiul dintre bine și rău are ca teren de luptă mintea omului. A lăsa pe cineva să-ți controleze mintea slăbește puterea de a fi stăpân pe tine însuți. Recomand cartea Ruleta psihică: http://ghitab.blogspot.ro/2012/12/ruleta-psihica-de-george-vandeman.html Are un capitol dedicat hipnozei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,depinde cum e folosita hipnoza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Hipnoza are implicatii duhovnicesti, atât celui căruia i se face, cât si asupra celui care o practică?

- Este o lucrare drăcească, nu este o lucrare binecuvântată de Biserică! Sunt suflete slabe care cad. Când eram mic eram la internat - eram foarte mic - si venise un hipnotizator acolo. Noi, copii, când vedeam, eram curiosi. Si ne-a chemat pe mai multi insi; m-a chemat si pe mine acolo, la catedră; era o catedră mare într-o sală de desen. Si făcea cu noi gesturile acelea, de a ne acapara sufleteste. Si eu am fost sincer, si m-am dus mai mult asa, în glumă, nu doream să fiu persoana la care să privească colegii; erau profesori acolo, sute de elevi, poate o mie de elevi. Si nu a putut, nu a putut deloc să mă hipnotizeze. M-a gonit de acolo: "Pleacă de aici!" Eu nu stiam de ce nu a putut să mă hipnotizeze si nu stiam nici de ce poate la ăia. Mai târziu, mi-am dat seama că eu aveam o prezentă, se vede, interioară, o prezentă de la Dumnezeu dată, cum avem toti, si sunt suflete care nu cedează acestor miscări de duh drăcesc."
Sursa:www.sfaturiortodoxe.ro
Acum depinde din ce unghi privesti, dar din punct de vedere crestin e rau. Treaba ta acum ce faci.

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru anonim_4396):

Și tu bați câmpii. Iar alea sunt basme, un psihoterapeut adevărat nu se „sperie" de un copilaș, și vai! nu îl poate hipnotiza. Și uite așa se ajunge la spălarea creierului și manipularea maselor prin intermediul unei religii infectate cu idioțenii și constrângeri absurde din Evul Mediu. Nu m-ar mira să se înceapă o nouă inchiziție împotriva celor care practică hipnoza!

| anonim_4396 a răspuns (pentru KaterinaРомановский):

Am zis, doar din punct de vedere religios, deoarece ce suntem la categoria religie, in rest habar nu am fiindca nu am practic asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| BlackSulphur a răspuns:

Nu imi pot da seama pana cand nu imi zici cate pene ai la o aripa!

| Dumniezău a răspuns:

Da,este foarte rau sa fi hipnotizat.O sa-ti pierzi credinta si o sa ajungi in iad

| Roxxxxi a răspuns:

Nu. E chiar ok. Dar psihologul sa fie de incredere

| Actaar a răspuns:

La Godac e o carne cam dubioasa si te cam ameteste deci poate asta a avut loc in organismul tau.