| cei7pitici a întrebat:

Sa fie viata doar un simplu contract semnat cu moartea pe o perioada te timp? Oare locul nostru in lumea aceasta care este? Avem un destin? Si daca da cum aflam care este acesta?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Viata este un cadou, un dar, moartea este un timp de repaos intre o noua viata sau o noua moarte (in functie de ce ai facut in prima parte primita ca dar). Locul nostru nu este in acesta lume, noi suntem doar intr-o perioada de proba, de alegeri. Nu, nu avem un destin, ni-l facem, in functie de fiecare, de alegerile facute, vom avea un viitor sau nu. Tinta finala este sa ne alaturam "rudelor" noastre ce traiesc in univers fara a cunoaste durerea, moartea, tristetea, crima, rautatea, boala si tot ce intristeaza omenirea la ora actuala.

| cei7pitici explică (pentru danut):

Da, partial de acord.Insa ce facem atunci cand "cadoul„ se transforma intr-un cosmar, atat de multe lucruri se petrec in lume incat nimic nu este imposibil.Parintii isi violeaza copii, copii isi bat parintii si unii nici macar nu primesc acest „cadou" pentru ca li se ia imediat inapoi.

| danut a răspuns (pentru cei7pitici):

Crestineste exista un raspuns pentru fiecare intrebare iar pentru fiecare situatie exista un "drum" oferit de Dumnezeu. Pentru cei ce se nasc si apoi trec la "odihna" raspunsul se afla in alegerea celor care i-au dat viata. Daca parintii sunt niste oameni ce urmeaza un drum catre "o noua speranta" atunci si copii lor care s-au alaturat stramosilor ii vor urma in noua viata dar daca alegerea lor nu este una buna atunci si vlastarele lor ii vor urma in moarte. Se aplica "regula" raspunderi paternala pana la posibilitatea copilului de a face distinctie intre cele alese. Pentru nelegiuirile din lume avem un "creator al RAULUI, Satana" iar cei cel adoreaza, il urmeaza si in actiuni. Pentru intelegere: "adorarea" celui RAU se poate face prin excuderea, respingerea, IGNORAREA, negarea celelaltei parti, Dumnezeu.

6 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Viata e un test. ai un timp limitat prin care sa te mantuiesti(sa dobandesti raiul) in caz contrar vei suporta consecintele nepocaintei tale.

| Inferno a răspuns:

"Viata e o cuva cu moravuri lasate departe"

| cei7pitici explică:

Si atunci ce merit ai tu ca nu te-ai nascut intr-un trib izolat din sudul Africii? oare nu e ceva mai mult de noroc? Eu cred ca avem un destin suntem creati cun scop si scopul este sa evoluam spiritual.

| cei7pitici explică:

Atunci inversez situatia, ce merit crezi ca au avut acele persoane care s-au nascut intr-un trib izolat din Africa acele persoane pe care le vedem des si le plangem soarta prin documentare? Nu crezi ca exista cineva, undeva care face cartile? si daca noi ne facem destinul cu mana noastra de ce unii se nasc cu un destin gata stabilit? printi, printese, regi, regine...