| wdexwjmwd a întrebat:

Sa presupunem ca o batrana ii da niste bani unui tip imbracat in sutana, cu barba (falsa?) si c-o foaie in mana pe care scrie ca o noua biserica se va construi daca se vor dona bani.
Bun, daca eu il bat pe tip, ii iau banii si ii dau inapoi batranei, spunandu-i sa-i cheltuiasca mai cu cap, fac o fapta buna?

15 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

Dupa BOR, nu e fapta buna. Ca tu furi de la el, chiar daca si el a furat la randul lui, tot asta inseamna.
Dupa mine sau dupa altii, ar fi, pentru ca si daca ar fi fost preot adevarat, tot fura(pentru el) sau face vreo patriarhie inutila de 400.000 de euro, din banii altora, evident.
Dar oricum, cui ii pasa de fapte bune?!

Răspuns utilizator avertizat
| aliceinchains a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Cui ii pasa de asa ceva? laughing Asta ar fi ultimul lucru pentru care as fi aici, lol.
Si nu, nu vin.

| OOOLEOOO a răspuns:

Bataia nu prea apare in nici o religie ca fapta buna.

| JnY a răspuns:

Necesita bataie?

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns:

Sa presupunem ca tipul te bate pe tine, iti i-a si ultimii bani pe care ii ai si fuge in tarile calde cu tăt cu schita bisericiilaughing
Nu asa se fac faptele bune mei WQT, daca vrei sa fii cu inima impacata, scoti de la tine ceva banuti sh ajuti babuta. Nu stiu daca as putea sa-l trec pe tip in randul sarlatanilor, ma mai gandescthinkingwinking

Răspuns utilizator avertizat
| WhatheWow a răspuns:

Eu cred ca-ti da batrinica cu sacosa in cap; cum sa bati un preot, fie el si fals?!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca "barbosul" ar fi real atunci nu ai tu treaba cu ce decide altul pe ce sa dea banii. Si eu as bate toti tinerii care se sparg in cluburi cu milioane bune intr-o singura blestemata de noapte pe banii parintilor munciti din greu in vreo 2 saptamani, doar asa ca am eu o problema cu aceste categorii de persoane...fiecare isi vede de treaba lui! Poate si altii mi-ar da mie in cap pentru ca aleg sa-mi cheltuiesc banii pe componente hardware PC sau pe o excursie de o saptamana la munte.
Ah, da, concluzia: NU, nu faci o fapta buna decat din punctul tau de vedere, cel mult.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adineauri ti-am raspuns din prisma faptului ca acel "barbos" in sutana ar fi vreun popa/calugar adevarat. Simteam ca trebuie tratata problema si altfel.

Dar daca "barbosul" era doar un escroc, iar baba nu stia ca e inselata, eu as zice ca ai facut o fapta buna, insa nu si cea mai buna daca-l iei la bataie pe ala!

Răspuns utilizator avertizat
| FunnyColor a răspuns:

Nu, normal. Ar trebui sa procedezi pe cale pasnica nu prin bataie happy. funda?