| anonim_4396 a întrebat:

Să presupunem că un tânăr (sau cineva, oricine), nu a fost niciodată influenţat în ale religiei; nici de către părinţi, nici de către altcineva (cam greu de imaginat asta, dar să încercăm). Omul s-a ocupat mai mult de lucrări practice, ingineresti; însă este inteligent, studios, cultivat. Alege la un moment dat să citească istorie veche si ceva despre mituri, legende si credinţe ale diferitelor popoare. Ajunge la Biblie; si o citeste. Ce impresie credeţi că i-ar face? În primul rând, probabil ar înţelege că este vorba de o culegere de cărticele, cum de fapt si este. Ce ar zice, de exemplu, despre Cântarea Cântărilor? Poate că ar găsi-o drăguţă. O idilă, o poveste de dragoste. Bine, nu e ea scrisă cu talentul unui scriitor modern, dar merge. Îl citeste pe Iov. Ce ar zice? Un poem destul de reusit. Eclesiastul? Mm, cam pesimist (totul e desertăciune si goană după vânt). Proverbele lui Solomon? Multe dintre ele sunt bune, dar sunt si unele cam puerile, usor ridicole. Apoi, multă istorie - 1 Cronici, 2 Cronici, 1 Regi, 2 Regi. E bine să stim istorie. Profeţiile lui Isaia? Încâlcite rău; si nu au o coerenţă, o logică (profeţie împotriva Tirului, a Edomului, a Egiptului...vai de tine! vai de voi!). În primele cărticele (Leviticul, Deuteronomul), ar găsi poate interesante mulţimea de reguli si rânduieli date de Moise, dar ce ar putea zice de faptul că toate astea nu se consideră ca fiind opera lui Moise, ci că Domnul i le-a dictat (sau insuflat)? Nu stiu ce-ar zice. În fine, să n-o lungesc nici prea mult, ar ajunge la Noul Testament, ar citi despre magii de la Răsărit, despre un copil care s-a născut fără intervenţia unui tată pământesc, copil care, crescând mare, a pretins că este fiul lui Dumnezeu, a ţinut niste predici etc.
Nu mi-o luaţi în nume de rău; nici nu critic, nici nu laud. As vrea doar să supun dezbaterii: ce ar zice un om care ar citi Biblia, ne fiind influenţat înainte, nici de părinţi, nici de altcineva? Că dacă începe să frecventeze biserici sau adunări de sectanţi, situaţia se schimbă. Acolo sunt ritualuri, se cântă mult, se fac rugăciuni, toate cu multă putere de influenţă.
Răspunsurile sau părerile pe care le-am prezentat eu, în numele lui, după fiecare "cărticică" citită, sunt asa cum mi-am imaginat eu că ar spune el, acel cititor. Dar poate să nu fie tocmai asa. De asta am deschis acest topic, ca o dezbatere pe această temă.

46 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pai daca ar considera Biblia ca fiind adevarata, in absenta altor influente, atunci nu vad niciun motiv pentru care nu ar considera adevarate si alte carti religioase sau chiar povesti fantastice.
Problema este ca majoritatea miturilor religioase sunt contradictorii intre ele deci nu ar putea sa le accepte pe toate simultan. Ceea ce ma face sa trag concluzia ca nu ar accepta nici Biblia.

| sabin89 a răspuns:

Ideea este: ar ajunge el la concluzia pe care o are un credincios care frecventează o biserică ortodoxă/catolică (sau alta), cum că Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu? Că a găsit în ea Adevărul? Că toţi cei care au scris acolo n-au scris de la ei, ci au fost insuflaţi/inspiraţi de Dumnezeu? Se poate deduce asa ceva dintr-o simplă citire/studiere, fără să fii influenţat de alţii?

| SG1995 a răspuns (pentru sabin89):

Nu, absolut deloc.

| AC4S4 a răspuns (pentru sabin89):

Nu. Este nevoie de Duhul Sfant ca el sa isi dea seama de aceste lucruri.

| sabin89 a răspuns:

Cam asa cred si eu, că un cititor de tipul celui prezentat de mine nu ar ajunge la concluzia unuia care e credincios din tată-n fiu. O chestie ar fi si ordinea în care trebuie citită. Să o iei de la prima pagină si să mergi către ultima, asa cum citesti un roman, de exemplu? Nu neapărat, pentru că ele nu se leagă în felul acesta. Ce legătură are, de exemplu 1 Cronici cu Cântarea Cântărilor, cu Iov, cu profeţia lui Isaia etc? Deci poţi să le citesti si pe sărite. Dintre profeţii am dat exemplu pe cea a lui Isaia, dar nu văd ce ar înţelege acel cititor nici din celelalte: Ezechel, Ieremia, Amos, Obadia...
Oricum, pentru mine e clar că e o mare deosebire între a citi Biblia independent de influenţe si a citi-o în compania lui anonimg, a lui danay72, a lui milan9 sau a oricărui alt om care este deja fixat pe o anumită potiţie.

| RAY a răspuns:

Biblia este o colectie de basme primitive, acel baiat ar vedea biblia ca o mie si una de nopti, nu intra nici un duh in tine cand citesti biblia decat daca tragi ceva pe nas sau in vene

| sierra1 a răspuns:

Nu știu de ce, dar cred că vorbești despre tine.

La noi te vor combate toți. Aceeași discuție în occident nu ar înfierbânta pe nimeni.

| SG1995 a răspuns:

Evident ar trata Biblia ca pe o colectie de mituri universale, si ar lua doar partile pozitive. Intrebi daca l-ar convinge sa creada in Divinitate? Greu de zis asta, o carte nu convinge pe nimeni, in plus Biblia nu e o carte cu argumente.

| AC4S4 a răspuns:

Ce ar zice? Daca o citeste doar pentru a invata despre crestinism, cultura crestina, atunci cam doar atat ar vedea. Probabil ca s-ar gandi ca indemnurile crestine care spun sa traiesti sfant nu sunt compatibile cu perspectiva societatii, aceea de a trai echilibrat.
El nu are ca scop sa il gaseasca pe Dumnezeu atunci cand citeste Biblia, va vedea doar o carte de istorie, cultura, morala crestina.
Insa, Duhul Sfant poate sa-l schimbe indiferent daca el citeste Biblia in scop cultural sau in scop religios.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

El nu are ca scop sa il gaseasca pe Dumnezeu atunci cand citeste Biblia, va vedea doar o carte de istorie, cultura, morala crestina.

biblia nu este o carte istorica, este doar despre cultura iudaica, iar de morala crestina dumnezeu cu mila, crestini nu au fost morali si nici nu sunt si nici nu vor fi, mai mult se prefac ca sunt ceea ce nu sunt

| Steregoi a răspuns:

Întrebarea ta e amuzanta. Carticica cărticelelor. Cica unii au incercat sa distruga carticica asta si nu au reușit pentru ca mereu a fost cineva care sa o ascundă. Nu ascunzi ceva ca sa nu fie distrus daca nu ar avea valoare. =)) Celelalte cărticele cu autori doar umani s-au pierdut in trecut pentru ca la un moment dat oamenii și-au dat seama ca sunt fara valoare. Unele cărți sunt inspirate de Satan. Când Satan nu va mai fi vor dispărea si cărticelele inspirate de el.

Abel când a înjunghiat mielul nu a citit nici o Biblie. =))

In Biblie se vorbește despre lumina întuneric si elemente care se regăsesc in realitatea prezenta. In Biblie se vorbește despre cum sta Pământul suspendat in spatiu cu polul Nord deasupra. Se vorbește despre spațiul gol când in acel gol e de fapt ceva adică Duhul Sfânt. In Biblie scrie de toate pentru toți din care poate alege oricine ce vrea după bunul plac. =))

Poti citi ceva si aci:

https://www.tpu.ro/......a-aceasta/

=))

| Mclaren12 a răspuns:

Ar crede ca-s povesti, la fel cum ar crede si despre celelalte religii. Crestinismul si biblia de ce ar fi diferite daca este s-o luam pur obiectiv?

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Eu am citit numeroase carti de rugaciuni, am citit Biblia si alte astfel de lucrari atunci cand eram destul de mic. Religia in sine este o intreaga poveste. Ai putea ca intra in aceeasi categorie cu O mie si una de nopti datorita modului in care este scrisa. Evident ca un tanar ar putea sa fie total nedumerit. Daca parintii nu l-au determinat sa invete, ci pur si simplu el a decis sa se informeze atunci inseamna ca e mai bine. Nimeni nu a avut influenta asupra perceptiei lui. Cu alte cuvinte exista totusi o bucurie atunci cand incepi sa descoperi singur anumite lucruri. Din punctul meu de vedere Biblia este plina de pilde si mituri. In Bilbie si in alte carti se regasesc aspecte din viata oamenilor de atunci din care am putea sa invatam. Nu trebuie sa luam ad literam ceea ce scrie acolo, ci ad libitum. Tanarul care va fi curios sa invete despre cartile sfinte ar trebui sa fie deschis la minte.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru VALCUANDREI1994):

Cine este credincios în cele mai mici lucruri, este credincios şi în cele mari..." Luca, 16:10
Trezeste-te la realitate, nu te mai lasa condus de satan.

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Du-te breee de aici. Satan e bun si milostiv. In plus el mi-a dat ieri niste magiun si niste prajituri cu ciocolata.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Daca n-ar fi influentat si ar citi-o din curiozitate ar spune ca se aseamana unei fabule comparand-o cu lumea in care traieste. Ar observa insa ca invataturile desprinse din ea sunt bune, adica nu te indeamana sa faci ceva rau: Sa nu furi, sa nu ucii, sa nu preacurvesti, sa nu poftesti, etc.
Totusi ar ramana frustrat cand ar citi despre razboaiele purtate de Israel, despre ritualurile jertfelor, si alte lucruri scoase din context. Ar descoperi ca iti da un scop in viata: " Fiindcă* atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică. " (Ioan 3:16). Iar pentru ca asta sa fie posibil s-a platit un pret imens de iubire din partea Mantuitorului nostru.
Ar mai vedea ca biblia nu este bazata pe speculatii si teorii ci e exacta si sigura pe ceea ce prezice.
Insa ar fi si multe pasaje pe care nu le-ar intelege fara a consulta un crestin.
Concluzia ar fi una placuta invatand sa nu judece o carte dupa coperta dar raportand-o cu prezentul s-ar descuraja, de aceea ar avea nevoie de ajutor ca sa-L gaseasca cu adevarat pe Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Si te indeamna sa omori toti pruncii de parte barbateasca, la comanda Domnului, bineinteles, iar profetii iti spun ce voieste Domnul.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

A dat Domnul o astfel de porunca? Hai sa fim seriosi, Satan a facut asta prin intermediul lui faraon si Irod.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Serios? Ai citit Biblia?

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Doar e crestin logic ca nu a citit biblia

| SG1995 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Citeste Exod, cele 10 plagi.

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Da, majoritatea crestinilor nu stiu Biblie, iar dintre cei care o stiu, majoritatea o stiu din punct de vedere fundamentalist, nu academic (critico-istoric).

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Limitati mintali, fanatici care nu accepta alte gandiri si nici libertatea de exprimare

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Tu sti ca madianitii le erau dusmani, asa-i? Erau in razboi. Domnul te poate ajuta prin multe cai, daca nu actionezi si astepti inca ajutorul Domnului nu vei ajunge nicaieri. Israelitii au purtat razboaie, s-au aparat si si-au castigat teritoriu caci nu puteau ajunge un popor daca n-o faceau. Domnul te ajuta, n-o intelege gresit dar sa zicem ca un om a naufragiat pe o insula si se roaga sa-l ajute Dumnezeu iar peste cateva ore trece un vapor dar el spune, nu, Domnul ma va salva. Iar se roaga si peste catva timp gaseste o pluta dar el zice tot, nu. I se face foame iar un val mare aduce zeci de pesti pe uscat unsa el zice, nu, Domnul se va ocupa de hrana mea. Pana la urma moare si-L intreaba pe Dumnezeu:" De ce nu m-ai salvat?" iar El va raspunde:"Am chemat un vapor, ti-am construit o pluta, ti-am dat pesti, ce voiai mai mult?"

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Dumnezeu nu te indeamana sa faci asta dar Israelitii erau nevoiti pe vremea aceea.

| anonim_4396 explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

"Tu sti ca madianitii le erau dusmani, asa-i" - cam cum le este Hezbollah în zilele noastre.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Te inseli, in Biblie scrie ca Dumnezeu i-a dat ordin lui Moise ca israelitii sa comita un genocid.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Dumnezeu nu te indeamana sa faci (in prezent) asta dar Israelitii erau nevoiti pe vremea aceea.(in trecut)

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Nu zau? Sarbii cum s-au indemnat sa-i omoare pe croati si pe muslmani? Cu citate din Biblie.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Au eronat cuvantul biblic, asta nu inseamna ca i-a indemnat Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

De ce nu? In Biblie Dumnezeu aproba genocidul facut din motive etnice sau/si religioase.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Unde?

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Practic Vechiul Testament este plin de rasism si fascism avant la lettre.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

"De ce nu? In Biblie Dumnezeu aproba genocidul facut din motive etnice sau/si religioase." - unde este scris asta?

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Ai citit Biblia? Ti-am dat verset.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Are si un nume: cherem sau herem. Asa se numeste razboiul in numele lui Yahweh. Regulile acestui razboi sunt stipulate explicit in Biblie: orasul cucerit era dedicat lui Yahweh si trebuia distrus tot (inclusiv barbateii).

Fetele fecioare luate prizoniere erau violate dupa indeplinirea unui ritual (Biblia are reguli pentru cum trebuie violate prizonierele de razboi).

| sabin89 a răspuns (pentru doctorandus):

Când au făcut ăia canonul biblic (pe vremea lui Constantin) ar fi fost o ocazie să elimine din Biblie părţile astea mai jenante (genocid, viol); să fi zis că alea sunt apocrife. De ce n-au făcut-o?

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Pentru ca pe vremea lui ideologia dominanta era cea de dominatie: cel puternic poate face ce vrea cu cel cucerit de el. Abia crestinismul a venit cu ideea ca oamenii sunt egali si ca cei slabi trebuie ocrotiti, dar asta a ramas mai mult vorbarie decat practica.

Plus ca Imparatul Constantin n-a umblat la scripturile evreilor, iar in privinta canonului biblic crestin, nu l-a hotarat el, procesul a fost mult mai complicat si a durat vreo patru secole dupa ce au fost scrise.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

? n-am mai auzit asa ceva pana acum, interpretarea gresita a bibliei face toata diferenta.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Fie n-ai citit Biblia, fie n-ai inteles ce-ai citit.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Am citit biblia si se pare ca am inteles--o ma bine ca tine.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Regulile biblice pentru violat o prizoniera de razboi: o tii o luna-n carantina, ii razi parul, ii tai unghiile, o imbraci in haine civile (adica de atunci incolo poarta haine civile) si pe urma intri la ea (adica ai contact sexual cu ea).

Asta scrie la Legea lui Dumnezeu, asta e interpretarea data de secole acestor versete de catre crestini si te-oi fi trezit tu ca nu e buna.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Cred că ai fi mai convingător dacă ai da trimiteri, unde scrie chestiile astea (reguli de violat prizoniera).

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce? S-a defectat Google? Orice student serios al Bibliei are o concordanta, daca nu tiparita macar aia de pe http://www.biblegateway.com

De ex. http://www.google.com/search?q=Concerning+Women+Prisoners+of+War

Sau http://www.google.com/search?q=bible+prisoners+of+war

| sabin89 a răspuns (pentru doctorandus):

Ciudate reguli! "...să-si radă capul si să-si taie unghiile" happy Deut. 21:12