| Steregoi a întrebat:

Viata unifica si imbina armonios cele patru forte fundamentale pentru a functiona organismele vii. Unificarea aceasta indica spre o singura sursa a vietii adica Dumnezeu cel viu si vesnic si fara inceput si fara sfarsit. Dumnezeu este izvorul vietii.

Ce parere aveti?

3 răspunsuri:
| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Eu sunt ateu. Nu cred in Dumnezeu, dar nu pot sa nu remarc modul de gandire atat de profund. Daca tu crezi ca Dumnezeu este sursa fericirii oamenilor atunci ma bucur ca gandesti asa.

| Steregoi explică (pentru VALCUANDREI1994):

Https://dexonline.ro/definitie/duh

"A aparea" inseamna a deveni existent. Moartea desi exista ea reprezinta nonexistenta. Tot ce exista are la baza existentei ceva ce exista si nu are inceput. Nonexistenta sau moartea poate deveni existenta din ceva existent si fara inceput. Mereu exista ceva si cineva. Dumnezeu e cineva sau o persoana. Duhul Sfant e ceva. Duhul Sfant apartinte de Dumnezeu. Moartea e nonexistenta. "Moartea apare din moarte" este un non sens pentru ca toata moartea sau toata inexistenta a aparut din existenta. "Materia apare din materie" este un nonsens pentru ca toata materia a aparut din imaterie sau din duh. Moartea are inceput. Viata nu are inceput. Viata e duh de viata. Sursa vietii adica Dumnezeu e duh. Sursa duhurilor e Dumnezeu. Duhul sau spiritul nu apare din materie. Materia a aparut din duh. Materia are inceput pentru ca poate avea sfarsit. Viata ( biologica ) a aparut din viata. Viata apare din viata. Viata nu are inceput. Daca viata ar fi avut un inceput ar fi fost discontinuitate si viata nu apare din moarte. Moartea apare din viata dar viata nu apare din moarte. E ceva oarecum asemanator cu timpul dpdv al sensului. Prezentul devine trecut. Trecutul nu devine niciodata prezent.
Prin intrebarea asta am argumentat ca monoteismul este potrivit cu realitatea. Acum argumentez ca sursa aceasta este si personala. Din ceva impersonal nu apare ceva personal. Ceva personal apare din ceva personal. Modul de existenta personal nu are inceput. Astfel sursa vietii este personala adica Dumnezeu e personal sau este o persoana. Dumnezeu nu are sursa personala pentru ca Dumnezeu nu are inceput. Sursa personala a omului e Dumnezeu. Sursa personala a androidului Sophia e omul. Androidul Sophia e personal chiar daca nu e constient de propria existenta ci e o papusa vorbitoare. Moralitatea apare din moralitate. Moralitatea nu apare din imoralitate. Imoralitatea poate aparea din moralitate. Imoralitatea apare din imoralitate. Imoralitatea are un inceput. Moralitatea nu are inceput. Dumnezeu e sursa moralitatii. Tot ce are inceput poate avea sfarsit. Tot ce are inceput apare sau devine existent din ceva ce nu are inceput. Ceva ce nu are inceput nu apare sau nu devine existent din ceva ce are inceput. Ceva ce nu are inceput nu apare sau nu devine existent pentru ca nu are inceput. Tot ce nu are inceput nu are nici sfarsit. Infinitul nu are nici inceput si nici sfarsit. Infinitul are o existenta continua. Infinitul e Dumnezeu. Exista un singur infinit. Dumnezeu e infinit. Miscarea a aparut din miscare. Sursa miscarii nu are inceput. Miscarea nu are inceput. Miscarea apare din miscare. Miscarea nu apare din nemiscare. Nemiscarea poate apare din miscare. Sursa inteligentei nu are inceput. Inteligenta sau intelepciunea nu are inceput. Inteligenta apare din inteligenta. Inteligenta nu apare din noninteligenta. Timpul e legat de miscare. Asa cum miscarea nu are inceput la fel si timpul nu are inceput.

| mark2018 a răspuns (pentru VALCUANDREI1994):

Pro fund indradevar.
Asta este un sectant care incearca sa atraga in discutii pe oricine, ca apoi sa-si raspunda singur.
Cateodata mai are un alt cont si joaca teatru cu intrebari si raspunsuri.
Exact cu fac martorii lui jegova in statiile de autobuz.