| AtheistForever a întrebat:

Sa va vad cum raspundeti la intrebarile urmatoare(in special ateii):
1. Daca nu Dumnezeu a creat lumea atunci cine?
2. Daca nu Dumnezeu a creat omul atunci cum a aparut acesta pe pamant?
3.Cum se explica minunea de la Sfantul Mormant?
4.Care este scopul omului pe pamant?

Răspuns Câştigător
| ErrorFound a răspuns:

1. Mintile voastre nu pot concepe ideea ca Universul nu a fost creat de cineva ci de ceva? Sau poate ca universul nu a fost creat si este un lucru "universal". Poate ca de-acolo vine cuvantul, te-ai gandit?

2.A evoluat din specii mai simple.
La fel cum cainele a evoluat din lup, la fel cum dinozaurii au evoluat in porumbei, etc.

3.Nu stiu care minune, dar hai sa-ti zic un lucru:"Cand un om sufera de deziluzii se numeste nebunie, cand mai multi oameni sufera de deziluzii se cheama religie."

4. Chiar trebuie sa va explic la toti ca noi nu contam?
In univers se intampla numai lucruri haotice si viata a aparut din greseala, numai ca noua ne place sa credem ca suntem speciali...Suntem cam fraieri...
Deci cum spuneam, omul nu are un scop pe Pamant. Probabil ca vom descoperii scopul/sensul vietii cand vom parasii planeta Pamant si vom coloniza alte planete. Momentan suntem foarte jos pe scara evolutiei unei specii inteligente.

| AtheistForever explică (pentru ErrorFound):

Pai si acum de ce nu mai evolueaza la fel cum presupuneti voi ca a evoluat din specii? Dar stai asa. speciile alea cum au aparut pe pamant?

| AtheistForever explică (pentru ErrorFound):

Aia cu Universul o cred! Dar formele de viata de pe pamant sunt lucrari ale lui Dumnezeu!

| ErrorFound a răspuns (pentru AtheistForever):

Din alte specii mai simple. De la bacterii. Baga o pizza sub pat(ca exemplu) si o sa vezi ca peste 5 saptamani incepe sa puta datorita bacteriilor. Se dezvolta bacterii. Si nu, nu poti spune ca acele bacterii au fost atrase de pizza fiindca daca faci o analiza microbiologica inainte sa pui pizza acolo vei vedea ca speciile care apar nu mai sunt alt undeva in dormitor.
Oricum, acum vad de ce nu poti sa gandesti altfel...
Tu nu intelegi teoria evolutiei. Evolutia nu se face de pe o zi pe alta. Nu te trezesti cu coada peste noapte... Dureaza mii de ani sa evoluezi. Dar se pare ca te-ai uitat prea mult la pokemon cand erai mic...

| ErrorFound a răspuns (pentru AtheistForever):

Tot pe a ta o tii...
O sa-ti pun o intrebare simpla, universala daca vrei: De ce?(sunt fiintele creatiile lui Dumnezeu)
Acum hai sa-ti dau si cateva idei:
Viata e mult prea complexa pentru a fi formata intr-o zi. Nici macar intr-o epoca daca vrei sa-mi aduci argumentul acela: Cele 7 zile reprezinta 7 epoci, bla bla bla...
De ce, tu te consideri un obiect, o jucarie in mainile altuia?

| AtheistForever explică (pentru ErrorFound):

Ba pe mine sincer mai convins ca e mai plauzibila teoria evolutiei decat ideea ca noi am fost creati de Dumnezeu...dar eu cred si voi crede in continuare in el deoarece nu am nimic de pierdut!

| ErrorFound a răspuns (pentru AtheistForever):

Nu ti-am cerut sa-ti schimbi parerea.

36 răspunsuri:
| chelstone a răspuns:

1. In Coran scrie ca Allah a creat lumea, evolutionistii spun ca a fost o explozie primordiala, iar rabinii spun ca unii rabini spun da si alti rabini spun nu.

2. In Coran spune ca l-a creat Allah, teoriile evolutioniste spun ca specia umana a evoluat in timp.

3. Care minune?! Nu-i nicio minune. Sau poate se intampla la fel ca in cazul dansului ploii al indienilor.

4. Pai eu zic ca fiecare in parte ar trebui sa dea un scop propriei existente. Scopurile oamenilor pe acest pamant difera, asta pentru ca nevoile noastre difera.

| Zenicide a răspuns:

1. Atum http://en.wikipedia.org/wiki/Atum

2. L-a creat Atum.

3. Nu am vazut minuni toata viata mea.

4. Doar pentru ca poti arunca niste cuvinte sub forma de intrebare nu inseamna ca merita un raspuns. Care este scopul pietrelor pe pamant?

| Thunderstruck a răspuns:

1)Intrebare gresita din start, daca ai avea putina logica ti-ai da seama de ce.
2)Idem.
3)Nu exista asa ceva, Dumnezeu lasa copiii din Africa sa moara de foame si face minuni unor dobitoci?
4)Sa traiasca bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thunderstruck):

El este stapanul si poate face ce vre a cu Africanii si cu oricine

| AtheistForever explică (pentru Thunderstruck):

Vreau sa stiu de ce e gresita?

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum poti sa slujesti pe cineva care chipurile iubeste pe toti in mod egal dar " face ce vrea cu africanii" in cazul lor omorandu-i prin moduri cumplite?

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Si nu face.Nu-ti dai seama ca e incredibil de rau pentru acest simplu fapt? Tu ai crea niste fiinte DOAR pentru a le lasa sa moara de foame?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Dragule nu ar trebui sa judecam noi pe dcreator ca el poate face si binele si raul.Tu daca ai avea niste copii si iai limita ar putea ei oare sa-ti spuna sa cum spui tu lui dumnezeu?

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe aceeasi logica, nici eu nu ar fi trebuit sa-i judec pe parintii mei, daca intr-un caz ipotetic, m-ar fi tinut in beci pana acum, fara lumina, si mi-ar fi dat un colt de paine pe zi.Is limitat, ei is mai destepti, nu trebuie sa-i judec.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Atunci judeca-i nu ma referam la beci ci la simple pedepse pentru incalcari

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Pedeapsa la moarte prin infometare nu e o simpla pedeapsa, ci printre cele mai crunte.Si zi-mi si mie ce a incalcat un copil de cativa anisori care moare de foame.

| RAY a răspuns:

Raspunsurile la intrebarile 1, 2 le gasesti aici http://istoria-lumii.ucoz.com/
chiar si un copil de 5 ani va intelege daca va vrea desigur, acuma sa nu isi demonstrezi iubirea crestina si sa scrii la admin ca asa sunteti voi crestini in fata va dati sfinti pe la spate barfiti omul, vai da ce rau sunt

3 nici macar din puct de vedere biblic acea minune e o pacaleala dumnezeu nu umbla cu vrajeli de astea el ura vrajitori mai citeste biblia

4 daca scopul unui crestin are ceva dea face cu religia de ce e asa cum e?
lasa-ma cu de astea ce scop sa avem fiecare pentru el si pentru familia lui

| M25M a răspuns:

1. Nu stim exact ce anume a cauzat acel Big Bang, sunt unele teorii insa raman la rangul de teorii. Nu este nimic rusinos in a recunoaste ca nu stii.
2. Efectele evolutiei.
3. Multe "minuni" au fost demascate fiind de fapt niste scamatorii.
4. Fiecare isi implementeaza un scop un sens din confort psihologic.

| Exilee a răspuns:

1. Puterea Cuvantului DOmnului.
2.DIn dragostea cea infinita a lui Dumnezeu
3. E o minune. Minunile sunt inexplicabile, dar ele sunt savarsite de Dumnezeu
4. Din punct de vedere crestin, mantuirea sufletului.
In general vorbind, scopul omului este lipsit de sens. Nu exista soarta, ci destin, ( ci este un termen inselator prin polismeia lui). As mai zice multe aici, da intrucat vrei explicatii religioase (si nu filosofice) poate intr-o alta minata zi. Sanatate big grin

| AtheistForever explică (pentru Exilee):

Hai ca i-am facut pe atei! Sigur nu o sa gaseasca explicatii clare la aceste intrebari!

| ErrorFound a răspuns (pentru AtheistForever):

Daca umbli doar cu "facutul" nu ajungi departe. Convinge-ma pe mine ca ai dreptate si lasa-ma fara argumente si apoi poti zice ca ne-ai "facut".

| sabrina103 a răspuns (pentru AtheistForever):

Scopul tau este sa-i faci pe atei(de 2 bani) nu sa-i provoci sa-l caute pe Dumnezeu?

| Maxim96 a răspuns:

1.Cuvantul lui Dumnezeu.
2.A creat omul dupa chipul si asemanarea Sa.
3.Se face cu puterea lui Dumnezeu.
4.Intoarcerea in Patria Cereasca!happy

| HueyFreeman a răspuns (pentru Maxim96):

"A creat omul dupa chipul si asemanarea Sa." Si de asta toti oamenii de pe pamant sunt diferiti atat psihic cat si fizic.

| Maxim96 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Se are in vedere ca l-a creat pe om cu ratiune si cu vointa libera, nu l-a facut sa fie ca un robot programat ci sa aleaga singur.
Dumnezeu a creat ingerii, oamenii si animalele.Ingerii sunt fiinte duhovnicesti, fara trup, animalele au doar trup, iar omul este o combinatie adica are trup si suflet.Omul are 2 variante sa se inalte pana la nivelul ingerilor sau sa se coboare pana la nivelul animalelor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxim96):

Si te-ai ridicat la nivelul ingerilor incat sa ii vezi?
Ca animalele le vezi totusi din combinatia ta trup si suflet.
Nu ar trebui sa vezi si ingerii de toate felurile?

| Maxim96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-am ridicat la nivelul lor, dar asta e menirea crestinului sa se ridice pe scara duhovniceasca si sa slujeasca numai lui Dumnezeu inchipuind"ingeri pamantesti"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Jalea.
2. Brusc.
3. Care?
4. Sa crape.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3) Ce minune?
4) Sa traiasca!(sper ca intelegi la ce ma refer)

| AtheistForever explică (pentru anonim_4396):

La un moment dat te vei plictisi sa iti traiesti viata (asa cum cred ca te-ai referit tu)!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AtheistForever):

Nu m-am referit la asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, viata n-are un scop asa ca ii dam noi unul cum ar fi sa scapam de religii.

| Scarbo a răspuns:

1. Omul este inca prea mic sa stie de unde a aparut Universul, nici macar nu au reusit sa ajunga pana la planeta Pluto, apai tu vrei sa se stie cine a creat universul, in mod clar o fiinta asemanatoare omului NU!
2. Teoria evulutionista nu ti se pare mai credibila? Tu inca mai crezi in magie, adica asta inseamna ca exista oameni asemanatori lui Harry Potter sau cum. Baiete nu mai suntem in Evul Mediu WTF?!
3. Te referi la acea lumina aprinsa de om in noaptea invierii. Am mai citit si despre acea lumina care cica se coboara din cer pe pamant, ei bine eu nu am vazut asa ceva niciodata.
4. Omul nu are nici-un scop pe Pamant.

| AtheistForever explică:

Toate acestea sunt intrebari la care ateii nu ar raspunde niciodata. dar noi crestinii putem printr-un cuvant big grinUMNEZEU

| AtheistForever explică:

Ba oamenilor (ateii) bagati-va mintile in cap, pentru ca nimeni nu va sti ce va fi dupa ce noi vom muri si credeti cu tarie in Dumnezeu pentru ca el va avea grija de voi si va va indruma pe calea cea buna!