| AnotherDragHarry a întrebat:

Aceste intrebari sunt adresate in special ateilor...
Dupa teoria voastra,cine a dat viata acestei lumi? Cine ne-a creat pe noi?
Cum a-ti ajuns la concluzia ca nu exista niciun Dumnezeu? (pentru ca banuiesc ca nu te faci peste noapte ateu).
Tot dupa teoria voastra, ce se afla in spatele mortii? Unde va ajunge sufletul nostru? Sustineti toeria reincarnarii?
DAU FUNDA PENTRU CEL MAI EXPLICIT RASPUNS!

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Acest raspuns iti este adresat tie :
Nimeni nu a dat viata acestei lumi, totul a aparut de la big bang. Pe noi nu ne-a creat nimeni, am evoluat din organismele microcelulare care au supravietuit in gheata din asteroizii care au ajuns pe Pamant in timpul cand Pamantul era inca tanar. Am ajuns la concluzia ca nu exista Dumnezeu, din propria experienta de viata si din cercetare si documentare pe tema asta. Tu de unde esti asa sigur ca Dumnezeu exista? Nu, nu m-am facut ateu peste noapte, a fost nevoie de mai bine de un an pentru a ajunge in acest punct. In spatele mortii nu se afla nimic, dupa ce murim, o sa fie exact ca si inainte sa ne nastem, adica nimic. Suflet? Nu exista asa ceva, acest "suflet" de care vorbesti tu, se numeste constiinta. Nu sustin teoria reincarnarii, deoarece daca am muri si ne-am reincarna in altcineva, atunci am ramane exact acelasi numar de persoane pe Pamant, de ce numarul creste? Cred ca ti-am oferit un raspuns suficient de satisfacator. Unde imi este fundita?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Mayhem666):

„am evoluat din organismele microcelulare care au supravietuit in gheata din asteroizii care au ajuns pe Pamant in timpul cand Pamantul era inca tanar" - stai asa, alti evolutionisti sustin ca spuma oceanelor sau a marilor a facut posibil formarea vietii, in lagune putin adanci, in adancurile vreunui ocean etc. Altii inca se straduiesc sa gaseasca un raspuns la cum s-au combinat elementele chimice. Am dat doar exemplu de lucru pe care nu il poti sustine cu tarie ca fiind sigur, intrucat subiectul nu e inchis si parerile sunt impartite. Legat de treaba cu sufletul, sunt de acord si ma bucur ca nu ii dai definitia pe care ar da-o majoritatii. Oricum, nu considera ca gata, cunosti totul, ci dimpotriva, sfatul meu e sa analizezi lucrurile in mod obiectiv, nu se stie niciodata cate lucruri noi o sa descoperi, lucruri care chiar dau peste cap unele idei de acum.

18 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

1. Sintem rezultatul unui experiment al unei civilizatii superioare. Sau plici-pleosc/big-bang/cum vrei sa ii zici, urmat la anumite etape de interventia uneia sau a mai multor civilizatii superioare ale carei/caror reprezentanti au fost considerati zei.
2. Dumnezeul ala biblic e o jignire a inteligentei umane. Un 'dumnezeu' in sensul mentionat de mine e plauzibil, dar nu e nici un dumnezeu. Si noi am fi dumnezei pentru un om din anul 1000, de exemplu.
P.S. Daca ar exista si i-ar pasa, ar veni repejor si ar darima toate bisericile.
3. Nimic. Sau o alta existenta. NU STIM. Reincarnarea e PLAUZIBILA, dar nu si certa.

| T0T a răspuns (pentru KodrutZ):

Sunt curios de unde crezi tu că au apărut acele forme superioare de viață.

| KodrutZ a răspuns (pentru T0T):

Din chi&da mamilor lor au aparut, desigur. Sau din eprubeta. Sau din tzarina si le-a suflat in nas viata un barbos.

| T0T a răspuns (pentru KodrutZ):

M-am lamurit.

| KodrutZ a răspuns (pentru T0T):

Sa inteleg ca esti adeptul variantei din coada. Amin!

| Inferno a răspuns:

In loc sa va uitati in DEX preferati sa bateti campii cu intrebari cretine.

"Dupa teoria voastra, cine a dat viata acestei lumi?"
Ha? Care teorie?
Ateu=persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități. Nu scrie nicaieri in dictionar ca ateismul ar avea legatura cu aparitia vietii. Concluzia: Nu are legatura.

"Tot dupa teoria voastra, ce se afla in spatele mortii?"
Ha? Care teorie?
Ateu=persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități.
Concluzia: Ateii nu au o teorie a lor, ei resping DOAR ipotezele mistico-religioase (printre care si reincarnarea budista). Insa poti sa ai atei care cred ca moartea este finalul existentei sau atei care cred ca traim intr-o simulare computerizata, iar moartea nu este decat trecerea la un alt nivel al jocului.
O asemenea ipoteza ramane compatibila cu definitia ateismului.
Intrebare:
Cat de marginita trebuie sa fie gandirea unui om pentru a crede ca in absenta ipotezelor mistico-religioase ramai limitat la o singura varianta, la o singura teorie?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Salut! Ateismul este forma cea mai comoda pentru un suflet, deorece nu trebuie sa faca niciodata, nimic, nicicand; decat sa se implice; e mai usor sa fii critic de arta decat creator de arta

| KodrutZ a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Mdah, deci dupa tine ateii nu se indragostesc, nu au sentimente de nici un fel, sunt asa, ca niste sobolani. Mdah, genial.

| Dandanache a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

"e mai usor sa fii critic de arta decat creator de arta"

Besleaga, nu neaparat. Sa fii un critic un bun critic de arta poate sa fie foarte greu. E mai usor, in schimb, sa fii amator de arta decat creator de arta.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Toti ne nastem atei si chiar mai mult -ignoranti. Unii ajung religiosi datorita celor care ii cresc, le baga dogme in cap si ii boteaza ca sa se simta psihologic obligati fata de biserica. Religia nu are nici o tangenta cu credinta, au spus-o multi ilustri trecuti si contemporani. Altii ajung religiosi datorita unor labilitati psihice pentru ca simt nevoia sa fie aparati de cineva nevazut cu puteri nemaibazute pe care chiar nu le-a vazut nimeni. In afara de asta exista un egoism pentru ca se gandesc la rasplati pe lumea cealalta, religia a fost creata sa asigure un confort vesnic in necunoscutul in care plecam toti si asta face ca unii sa fie atrasi de astfel de promisiuni. Mai exista o parte deloc neglijabila care au fost formati religiosi si s-au lasat pagubasi cand au putut gandi si informa si din surse alternative sau nu le-a placut institutia bisericeasca care nu e chiar una cu care sa fii mandru sa defilezi. Acuma daca esti istet si impartial, daca respecti pe toti astept de la tine intrebarea - Cum poate cineva sa devina teist fara sa fie influentat de biserica?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Suntem prea mici si prea inapoiati ca sa intelegem ce se intampla.
O furnica nu poate sa inteleaga cum functioneaza convertizorul de cuplu al tractorului care tocmai i-a distrus musuroiul.
Dar studiind Biblia din alte surse am inteles ca in ea se vorbeste despre altceva si nu despre un dumnezeu creator.
Este vorba despre unul dintre cei 200 de elohim care erau pe planeta noastra in acele vremuri, un amarat de nume YHWH militar de profesie(savaot domnul ostirilor) tinerel fara experienta si foarte irascibil.
Acesta a mostenit o mana de evrei si ii antrena ca sa lupte impotriva vecinilor sa cucereasca noi teritorii si sa faca o mica curatenie etnica.
Biblia este o carte de povesti care nu da niciun raspuns adevarat despre suflet si lumile de "dincolo".
Nu cred, stiu ca am avut alte vieti pe aici si prin alte parti.
Experienta este tot ce ne ramane de la o viata la alta.
Unii abia au aterizat din lumea animala.
II recunosti usor :ceafa lata, lant de haur, manele, arunca gunoaie pe unde apuca, fac gratare pe marginea strazii, pe plaja etc.

| drutzix a răspuns:

Prin "teoria voastra" presupun ca te referi la viziunea noastra asupra lumii, asa ca nu iti voi ridiculiza intrebarea pentru o greseala.

In primul rand de ce dracu' raspund crestinii in numele ateilor? Eu daca vad o intrebare adresata crestinilor o ignor, in nici un caz nu raspund in numele lor.

Inca nu stim cum a aparut viata pe planeta dar asta nu inseamna ca nu vom afla.
Nu ne-a creat nimeni, am evoluat la fel ca restul fiintelor de pe planeta. Biologie de baza.

Ati*
O persona care crede in zei trebuie sa aduca dovezi pentru existenta lor iar pana acum singurele 'dovezi' sunt apeluri la ignoranta si amenintari.
Cea mai buna solutie e sa nu crezi ceva daca nu sunt dovezi.

Mai intai trebuie sa dovedesti ca exista sufletul.
Dupa moarte o sa te simti la fel cum te simteai inainte sa te nasti.

Nu sustin teoria reincarnarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baa Radule aici la noi, sunt codri verzi de brad, si campuri de matasa. Tineri ce cresc ca brazii, si ca stejarii seculari. Drepti precum traian si harnici precum Decebalus.Ateu devii doar cu o simpla declaratie pe un site crestin atat.Cum s-a declarat,cum a fost luat in evidenta. Dupa aia e obligat sa lupte stoic,pe TPU,cu intrebari si linkuri,postari impotriva religiei,crestinopatilor,impotriva catrindalei nemantuirii neamului nostru Romanesc si cu sloganul Vrem spitale nu catrindale,potand alte postari ale inaintasilor lor postaci cu trei patru ani in urma,legate de nr,de biserici,si spitale construite, inchise ori daramate, fara sa vada in ansamblu, de catre cine? de ce? pentru cine? pentru cat timp? da nu e treaba lor.ei is cu stiinta, sincer nu stiu a ce? stiinta? dar sunt.

| 6684464 a răspuns:

Nu e vorba de teorii sau ca sunt mai curiosi decat crestinii, in Ioan 3:19, 20 explica cel mai bine.

| Ursulet2019 a răspuns:

In primul rand, cand te consideri credincios, religios etc..invata sa scrii corect, deoarece afirmi ca esti o persoana educata!
Iar referitor la ceea ce ai intrebat:eu sunt atee si prefer sa fiu ignoranta din punctul asta de vedere,, cine a facut Pamantul?"-practic nu asta conteaza, si daca stii si daca nu stii e egal cu zero, pe noi ar trebui sa ne intereseze viata noastra atat cat este.Noi, oamenii traim pe perioada scurta asa ca nu are sens sa ne impancientam pentru nimic! Si legat de viata dupa moarte studiile au aratat ca nu exista nicio teorie! Dupa ce mori, gata, s -a terminat, nu mai existi! Ce atat iad si rai sau reincarnari, astea-s povesti!

| AnotherDragHarry explică:

Usor fratilor, majoritatea ati sarit ca arsi din cauza unei simple greseli! Dece am spus "teorie"? Pentru ca nu cunosc nimic legat de atei, tocmai de aceea am pus aceste intrebari!

| LordulAdevarului a răspuns:

Raspunsul este aici --> http://crestinismulexpus.blogspot.ro/
Dupa ce veti citi ce scrie aici, veti deveni si voi atei.