| KUBY78 a întrebat:

Salut,am am venit cu o intrebare,credeti ca exista Dumnezeu?
Eu nu,daca ar exista de ce ma,copii ard in spitale,oamenii cat de buni ar fi mor ma? De ce ma cei slabi sunt ignorati si cei puternici slujiti ma?, de exemplu am sa va intreb ceva:Criminali se nasc criminali sau,societatea ai face asa? simplu societatea,
pai fiind batuti,loviti,injurati,batjocoriti,cand cresc care e gandul lor razbunarea!
Pai si va intreb pe voi ma Credinciosii Biserici,popii de ce se plimba ma in limuzina ma,ma de ce popii nu mai sunt de-ai lui Dumnezeu-l vostru? Ma ma pupatori de Icoane,din cauza voastra ma popii se plimba in limuzini si se dau tari ma, fiindca daca toti sunteti destepti de ce ma chiar si in biblie scrie sa crezi decat in tine, de ce suntem crestini? simplu ne-a fost bagat in cap chestile astea de parinti? fara nici o dovada? un singur lucru va spun revenitiva ma.

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Exista o forta care conduce universul. Ca s-o numi Dumnezeu, Allah sau Buda nu stim. Dar si oamenii de stinta au demonstrat ca exista o forta supranaturala. Cat despre biserica aia este omeneasca nu a acelei forte. E cu oameni si pentru oameni.

| danay72 a răspuns:

Ai dreptate legat de crestinatate, totul e o afacere si chiar si Dumnezeu e suparat de ceea ce se intampla. Legat de suferinta din lume, nu Dumnezeu e cauza, pentru ca azi lumea e condusa de Satan si dau vina pe Dumnezeu, desi el nu are nici o vina. 1Ioan5:19,Iacov1:13.Dar,in curand Dumnezeu va pune capat rautatii.Psalmi37:9-11

| zurick a răspuns:

Nu.
Pentru că nimănui nu-i pasă de ei, cu atât mai puțin unui personaj fictiv.Societatea cauzează tot jegul din lume.
Popii profită de naivitatea umililor credincioși, cea mai mare afacere din România.
Credința ta depinde de locul geografic.Te naști aici ești creștin-ortodox, în India hindus etc

| LTAA a răspuns:

Copy-Paste de la Zmenta.

| Radu284 a răspuns:

Ce legatura are dumnezeu cu copiii care mor in spitale?

| vocea a răspuns:

Eu cred in dumnezeu, si intrebariele tale de ce murim in chinuri de ce avem ghinion, ei bine dumnezeu ne-a lasat pe noi sa decidem ce sa facem cu viata noastra avem creiere le putem folosi
eu nu consider religia ca trebuie asociata neaparat cu dumnezeu sau de popi ca sunt multi foarte rai corupri fara credinta, dumnezeu este mult mai maret de atat, este peste ne imaginam noi,

| pietrean a răspuns:

Si eu sunt atee convinsa,asa ca iti inteleg perfect framantarile.
Dar asa cum sunt oameni diferiti,asa sunt si parerile diferite.
Pe mine ce ma deranjeaza cel mai mult,este faptul ca acei credinciosi,cu frica de al de sus,mereu incearca, fara nici-o explicatie logica,sa ma faca sa cred ca ar exista cineva supranatural,care ar avea grija de noi pacatosii de pe pamant,dar cand le pun intrebarile pe care le-ai scris si tu,raspund evaziv,ca are el grija de fiecare.
Eu,intr-un fel,ii cred pe cei credinciosi,habotnici,ca sunt lasi,fricosi,ca nu au incredere in ceea ce gandesc si fac,si se roaga la cineva de sus sa-i ajute in cele mai puerile ganduri:sa-si cumpere masina,sa reuseasca la liceu/facultate,sa se casatoreasca,sa gaseasca hotul care le-a furat nu stiu ce,sa le dea sanatate si alte lucruri care depind doar de puterea lor.Ce ma deranjeaza iarasi foarte tare,ar fi faptul ca dau bani din greu popilor,ca sa se roage de sanatate, dar cand se imbolnavesc se duc la spital, la medic.Dar nu dau nici-un ban, ca sa se imbunatateasca starea de lucruri in sanatate.Dar nici pentru scoli, unde merg si copii lor.
Sunt 15218 biserici,in toata tara! Cate scoli,cate spitale sunt in tara? Si cele care sunt de stat,sunt vai de mama lor.
Ce ma mai doare,ar fi ca din taxele si impozitele date de noi,cei care nu suntem credinciosi,se duc o groaza in constructii de biserici la fiecare colt de strada,in buzunarele popilor(ca salarii si ce mai fura ei din partea alocata, pentru constructii, reparatii).Si nu platesc nimic, impozit, pentru tot ce presteaza.Totul se duce,in buzunarul lor si a superiorilor,pentru imbogatirea lor.
Cati din credinciosi stiu aceste lucruri? Toti contribuim la "bunastarea" tarii,doar ei nu platesc nimic, doar "incaseaza"!
Daca ai fi postat intrebarea la categoria "Religie", sa fi vazut tu raspunsuri, atunci! Dar nici aici, nu o sa fii scutit.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu chiar vrei ca lumea sa fie perfecta? Tu chiar crezi ca stie cineva sa iti raspunda concret la intrebari? Daca gaseste bunica ta asta, iti da cu cartea de rugaciuni in cap! Nu sunt nici eu cine-stie ce credincioasa ca sa-mi petrec timpul la biserica si sa dau banii pe lumanari cand imi pot lua bomboane ( conceptie gresita din privinta altora ), dar sa nu exageram.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu de ce vrei ca lumea sa fie perfecta? De ce pui intrebari la care nu stie nimeni, concret, sa iti raspunda? Daca ar vedea bunica'ta asta, sunt sigura ca ti-ar da cu cartea de rugaciuni in cap.

| Delmoniko a răspuns:

Pai ma, se pare ca ai gresit categoria, ma. Trebuia la Religie, ma! Fii serios, ma! happy

| Omulcarearenevoiederaspunsuri a răspuns:

Dupa parerea mea, ''Dumnezeu'' este interpretabil. Eu il simt ca iubire. Daca ne gandim logic, nimic din universul asta nu ar exista fara iubire si tot ceea ce inceamna aceasta. Nu va imaginati ca Dumnezeu e un spirit care sta la o masina si apasa pe un buton ca sa conduca lumea! Ceea ce se intampla se intampla datorita noua si noi provocam tot dezastrul.Suntem oameni si iubirea dispare incet incet deci si Dumnezeu! Parerea mea!

Răspuns utilizator avertizat
| Aliendina27 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu foarte mult. Du-te la Satana ca vad ca deja te-a luat. Poate intr-o zi cand vei da de greu te vei intoarce la Dumnezeu...

| Aliendina27 a răspuns:

Si daca nu te vei intoarce la Dumnezeu, o sa vezi dupa moarte daca exista sau nu...