| KUBY78 a întrebat:

Salut,am am venit cu o intrebare,credeti ca exista Dumnezeu?

Eu nu,daca ar exista de ce ma,copii ard in spitale,oamenii cat de buni ar fi mor ma? De ce ma cei slabi sunt ignorati si cei puternici slujiti ma?, de exemplu am sa va intreb ceva:Criminali se nasc criminali sau,societatea ai face asa? simplu societatea,

pai fiind batuti,loviti,injurati,batjocoriti,cand cresc care e gandul lor razbunarea!

Pai si va intreb pe voi ma Credinciosii Biserici,popii de ce se plimba ma in limuzina ma,ma de ce popii nu mai sunt de-ai lui Dumnezeu-l vostru? Ma ma pupatori de Icoane, din cauza voastra ma popii se plimba in limuzini si se dau tari ma, fiindca daca toti sunteti destepti de ce ma chiar si in biblie scrie sa crezi decat in tine, de ce suntem crestini? simplu ne-a fost bagat in cap chestile astea de parinti? fara nici o dovada? un singur lucru va spun revenitiva ma.

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Troll, ma?

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

S-o fi uitat la video-ul de pe yt cu nenea ala de la Epic Show, care am inteles ca imita pocaitii, si acum e mare "ateu", userul, nu nenea.

| floresdemayo a răspuns (pentru NOname):

Unul clonat. : )

| Purec a răspuns:

Vezi ce patesti daca nu crezi in Dumnezeu? Te-a pedepsit Dumnezeu si te-a transformat intr-un imbecil agramat.

| NemNUZ a răspuns:

Nu intentionam sa mai postez foarte multe raspunsuri la categoria religie dar intrebarea ta ma amuza foarte mult. Felul in care repeti,, ma,, este foarte nostim laughing

| milan9 a răspuns:

- Unde era Dumnezeu? Era pe undeva alături de cei în suferinţă... adevărul e că există prea multă peste tot... De ce oare?

Pentru că iubim atât de mult libertatea, Dumnezeu în delicateţea Lui respectă libertatea omului iar omul este liber să facă bine sau să faca rău, şi consecinţa, să fie cauză a binelui sau cauză a răului pentru ceilalti, pentru,, mostra" de experienţă care înseamnă viaţa umană! Veşnicia privită cu detaşare rămâne adevărata miză...

De ce ne place sa strigăm atât de sus şi atât de tare după libertate? Pentru că ea este o valoare, una dintre cele mai mari valori subliniate în creştinism (libertatea adevarata este în acelaşi timp cea care ne susţine în a rămâne liberi, şi, în nici un caz nu este aceea care te înrobeşte prin vicii şi patimi – libertinajul iresponsabil nu este o adevărată libertate).

| milan9 a răspuns:

- Dacă numai Dumnezeu le-ar face pe toate atunci unde ar mai fi spaţiul libertăţii noastre? El face bine şi tot El face rău? El S-a răstignit pentru oameni şi tot el comite abuzuri? Nu. Acest lucru nu se intampla.

| Alcyon a răspuns:

Pleaca "ma" de-aici, ca rad toti ateii de pe forum de tine laughing

| suffarstar a răspuns:

Copii ard in spitale... rolling on the floor

| fllu07 a răspuns:

Iti fac un exemplu, simplu:
pe masura ce cresti incepi sa faci lucruri rele. parintii te avertizeaza asupra consecintelor ce risti sa le suporti daca continui. tu, nu vrei sa asculti. si continui in atitudinea ta razvratita. oricate dovezi, argumente, sfaturi ti se ofera le ignori. cand in cele din urma ajungi in necaz spoti spune ca parintii tai sunt de vina? nu. tot asa, si Dumnezeu i-a avertizat pe oameni cu privire la ce urmau sa pateasca daca nu asculta de el. acum corect ar fi sa nu il acuzam. pantru ca nu este vinovat.

si da popii se plimba in "limuzini" din cauza ca oamenii nu deschid ochii, si sunt manevrati, iar ei saracii cred ca daca pun bani... sunt iertati. bietii. cand vezi cate o matusa la coada la moaste, saraca lacrimand, sau poate flamanda, neodihnita de ore bune... te intrebi pana unde merge smecheria baietilor in negru, sau haine sclipitoare. am un coleg ateu convins. si vrea sa se insecrie la liceul telogic ortodox. si am zis, mai alin, cum vine asta? tu esti impotriva la Dumnezeu, la tot ce inseamna el, bla bla bal, si acum te vrei face popa? si el mi-a zos asa: pai de aici iese cei mai multi bani.

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

SA-mi spui si mie din ce localitate e pustiul acesta de liceu, banditul acesta care vrea sa se infiltreze ca un lup in mijlocul oilor, ca sa evitam problema...

Dar cu ce obraz oare, sectele plătitoare de zeciuială vin sa vorbeasca despre bani?

Oare nu chiar aceasta zeciuială (directă sau sub formă de "donaţii") este miza pentru care sectele îşi adună prozeliţi? Ce s-ar face fără ei? Cine ar mai plăti "donaţiile" - a zecea parte din tot venitul lunar? thinking

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Mai omule, tu esti turc? sau nu pricepi romana?
Martorii lui Iehova nu percep zeciuiala. intereseaza-te si fa diferenta intre M.I. si alte culte.
si care ii faza cu pustiu de liceu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Meriti un biscuit.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsul tau nu este placut deloc -nici inaintea lui Dumnezeu si nici inaintea oamenilor. Mai frumos este sa-l stergi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate ma.nu te apuca sa crezi ca te costa., te costa mult.si botezul.si cununia si inmormantarea da pe aia oricum nu o platesti tu ci neamurile de dupa tine.deci urca sus pe un piedestal si striga adevarul. oprestei pe oameni sa mai creada, si mai ales sa dea bani.arata-le cat is ei de saraci si cat esti tu de bogat.ori nu esti? pai daca nu? de ce nu esti? ca tu nu dai baii la popi? ma poate tie ti-au bagat parintii in cap prostiile astea dar tu esti atat de destept incat ce ti-au spus parintii tai a trecut pe laanga.ce sa inteleg ca ei erau prosti? si tu prea destept? multa cinste le faci aratand asta.iar noi stim adevarul, fii pe pace.saracii de ei,daca sant in viata nu stiu ce au crescut,iar daca nu mai sant si or fi fi avut pacate,se chinuie sa iasa de acolo probabil,si biserica se stradiueste,si sfintii din cer, dar odrasla lor cea desteapta, le leaga de picioare toata greutatea desteptaciunii lui, si asta-i tine pe loc, si trage in jos.fiindca desteptaciunea ta omeneasca este neb unie, in fata lui Dumnezeu.da tu nu poti pricepe.esti prea dus cu capul dupa limuzine, popi vile, si faci numai bine celor carora le face dumnezeu rau.deci esti foarte ocupat, nu te mai retin, scuza-ma.

| Alexandr a răspuns:

Dumnezeu exista!

| Muntgvb a răspuns:

Nici nu stiu la ce se presupune ca ar trebui sa raspund.

| KRISTINAxo a răspuns:

Bine ca esti tu atotstiutor rolling on the floor
" O limuzina ", " doua limuzine ".
Nu, limuzini laughing
pa!

| anonimg a răspuns (pentru KRISTINAxo):

Nici tu n-ai scris bine. Bine este ca atunci cand intalnim oameni gresiti sa-i ajutam, nu sa radem de ei. Caci nici Domnul Hristos nu a ras de oameni. Si nici astazi nu face lucrul acesta.

| MariusXP a răspuns:

Salut am vazut intrebarea ta si m-am gandit ca poate ai nevoie de raspunsul meu asa ca.
Eu iti propun sa faci urmatoarele lucruri :
-Prima data gandstete la tine, la reusitele tale, si la nereusitele tale, gandeste-te la pierderi si castiguri si, daca le faci o logica tuturor acestor cateva mici intrebari iti dai seama ca Dumnezeu ne lasa sa facem ce dorim dar e cu noi tot timpul si poate ca nici eu nu cred in toti sfintii dar ei nu exista acolo asa pus de nedesteti si pusi cu o intetie...
Adica ei au facut totusi lucruri bune care au ajutat oamenii sa is revina!
Eu am avut miracole ca sa spun asa...
Nici eu nu sunt baiatul perfect desi pe pamant exista cele 2 forte BINE SI RAU!
Si amandoua creeaza inperfectiunea!
Inperfectiunea pentru noi este perfecta ca daca nu orice lucru bun ar fi prea greu facut dar si orice lucru rau ar fi prea usor de facut!