| Ionut2210 a întrebat:

Am pus mai devreme o intrebare, cat se poate de serioasa, adica totul era pe bune si am fost luat in ras. Dar totusi anumite comentarii m-au pus putin pe ganduri.

Credeti ca exista demoni, sau spirite rele, ceva de genul? Este o varianta care nu am luat-o in considerare niciodata, dar, totusi, oare ar putea exista asa ceva?

PS: stiu ca intrebarea pare stupida, dar sunt la limita rabdari, nu mai stiu ce pot face, si sunt gata sa iau in considerare chair si o varianta prosteasca ca asta.

Daca ar exista asa ceva, ai putea sa scapi de ei?

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Există...în imaginaţia unora.

| danay72 a răspuns:

Exista demoni si Satan.Ei au o influenta puternica asupra oamenilor.De fapt Bibia arata ca Satan e conducatorul lumii. 1Ioan5:19

| sublime89 a răspuns:

Nu exista niciun "demon" sau "spirit rau" care sa nu poate fi explicat de catre stiinta ca o boala psihica. Toti asa-zisii "posedati" au acest diagnostic.

| Oana92 a răspuns:

Exista energii negative, dar ele nu se manifesta ca in cazul tau. Demonii aia de care vorbeste prietena ta sunt cel mai probabil niste cretineli bagate in capetele lor de catre niste obsedati... a mai fost o secta din asta in Romaniawinking

| Alphawolf a răspuns:

Da exista demoni si alte fantome, are Dani(si alti) in cap, in realitate nu exista demoni, in realitate exista doar oameni incontienti, posedati de subiectivism(slabiciuni si indoctrinare), care fac afirmatii deplasate. Doar asfel de oameni, credinciosii("sfintii"), cei care au fantome in cap, au fost, sunt si vor fi "posedati" vreodata.
Preotul "exorcist" este doar un excroc.

| Moisie a răspuns:

De crezut poti sa crezi ce vrei! De existat exista doar ceea ce exista in realitate, sau se manifesta in realitate, fie ca le vedem sau nu, dar daca sunt parte din realitate inseamna ca ele au fost STUDIATE de stiinte, si poata ca nu au fost explicate, dar dupa cunostintele mele STIINTA nu a studiat nicio fantoma nici un spiridus, si nici ingeri! de ce? Nu are bani sa studieze?
Ba are, dar NU le studiaza pentru ca ele NU EXISTA decat asa cum spui tu in credinta acelora care li s-au bagat prostii in cap, asa cum este si in cazul tau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori realitatea bate fictiunea.
Exista entitati de toate felurile.
Asa am reusit sa ma imprietenesc cu un preot exorcist. Exista putini din pacate.
Cei care vorbesc din auzite sau di propriile preconcepții nu merita sa-i bagi in seama.
Mai mult nu are rost sa povestim ca ne sar la gat rationalii.

| Ionut2210 explică (pentru anonim_4396):

Te rog mult de tot, ai putea sa citesti si cealalta intrebare pe care am postat-o? vreau sa imi spui parerea ta. Te rog mult. SI vreau sa stiu si despre acel preot mai multe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista.eu am avut in 86, unul calare pe mine.si am scapat de el spunand tatal nostru de trei ori.de atunci am ramas cu o insusire cam ciudata.ma gandesc la ceva rau ce s-ar puteaintampla inainte de a se intampla cu ceva timp.nu pot evita, nici preintampina ce urmeaza sa se intample.nu e placut.e trist.

| RaduMD a răspuns:

Desigur, asa cum exista spirite bune exista si spirite rele. Doar nu iti inchipui ca noi, oamenii suntem singurele inteligente din univers?

Cum scapi? Cu ajutor nevazut. Asa cum, daca am de invins un obstacol material care ma depaseste (sa ridic o greutate de 500 de kg, de exemplu) nu pot face asta decat cautand aliati materiali si instrumente materiale (un cric, de exemplu), tot asa, atunci cand am de invins un dusman spiritual am sa caut ajutoare spirituale de forta egala (ingeri) sau superioara (Dumnezeu) precum si instrumente spirituale (rugaciune, post, alte fapte bune spirituale si, mai ales, Sf Liturghie). In cazuri rare si care au ajuns prea departe, este nevoie de exorcisme. Un preot este specialistul de apelat in chestiuni spirituale. Pe mine chestia asta m-a ajutat in cazuri care mi se pareau fara iesire.

| angus35 a răspuns:

Daca te duci la o sedinta de spiritism vei vedea ca exista.Doar Isus Hristos poate sa scoada demonii dintr-o persoana demonizata.

| Essencest11 a răspuns:

Termenul de ''demon'' este interpretat extraordinar de gresit de comunitatea crestina.

| aculaR18 a răspuns:

Demonii si spiritele rele cred ca sunt doar o explicatie a omului mai primitiv in gandire in legatura cu lucrurile rele care se intampla in lume si in viata lui precum erau si zeii. Sigur exista o explicatie mult mai logica in ceea ce priveste starea ta decat creaturi malefice.Da-mi un mesaj pe privat cu ce ai patit pentru ca o sa incerc sa te ajut si se vede clar ca ai nevoie de ajutor din ce ai scris pe-aici.

| Emanuel_Sirbu_1990 a răspuns:

Crezi in demoni crezi si in Dumnezeu, urmeaza atunci caile Domnului si nu vei avea probleme. Sau nu crezi in nimic si din nou nu vei avea probleme.