| ZbarMario a întrebat:

Salut, are ceva daca mă împărtășesc și trec pe sub masa fara să mă spovedesc?

16 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Da, te duci direct in iad. Nici nu mai sta Dumnezeu la discutie. Daca nu spui la popa tot ce ai facut ca sa il roage pe Dumnezeu sa te ierte, Dumnezeu te trimite direct in iad, ca nu e ca si cum Dumnezeu nu ar sti deja ce ai facut din moment ce e atotstiutor, dar trebuie sa ii bagi niste bani in buzunar si la popa ca sa aiba si el de o paine si trebuie sa ii spui toate prostiile pe care le-ai facut ca trebuie si popa sa-si ia doza de entertaintment pe ziua aia.
Desigur, asta luand in considerare ca Dumnezeu chiar ar exista, lucru de care eu sunt sigur ca nu e asa.
Anyway, bafta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Da. Te-as sfatui sa nu te impartasesti daca nu esti spovedit inainte. Sa iei Sfanta Impartasanie fara binecuvantarea duhovnicului data dupa spovedanie este foarte grav.

| Meme10Memu a răspuns:

Doar 144000 au chemare la cer si se impartasesc. Iehova va invia restul sau marea majoritate de supusi in carne si oase pe pamant si acestia nu se impartasesc.

| Panamax a răspuns:

Iei Covid sfintit de la preot.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Daca te impartasesti fara sa te spovedesti, atunci esti vinovat fata de Trupul si Sangele lui Hristos, Dumnezeu-Omul! Daca te-ai impartasi cu nevrednicie ai fi ca si cei care L-au rastignit si ucis!
Multi dintre cei care s-au impartasit cu nevrednicie, spune Sfantul Apostol Pavel, s-au imbolnavit si au murit. Deci, impartasania se ia intru curatia inimii, asa cum spune si Biblia la Faptele Apostolilor 2, 46: " ...frângând pâinea în casă, luau împreună hrana întru bucurie şi întru curăţia inimii."

| ZbarMario explică (pentru pacatosulBogdan):

Deci daca nu mă spovedesc mai bine nu mă împărtășesc? decât să mă împărtășesc fara să mă spovedesc

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru ZbarMario):

Da, spovedeste-te intai si apoi, daca decide preotul, te si impartasesti!

| ZbarMario explică (pentru pacatosulBogdan):

Daca nu m-aș spovedi, mai bine nu m-aș împărtăși decât să mă împărtășesc fara să mă spovedesc?
Și oricum, nu cred că mai spovedește preotul de azi

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru ZbarMario):

Da, nu te impartasi fara sa te spovedesti in prealabil, si daca te spovedesti, preotul este singurul care decide daca te impartasesti sau nu! Dar trebuie sa vorbesti cu el! Nu se poate sa nu gaseasca timp sa te spovedeasca! Este treaba lui, ca om al lui Dumnezeu, sa spovedeasca!

| ZbarMario explică (pentru pacatosulBogdan):

Asta am înțeles, daca nu mă spovedesc nu trebuie să mă împărtășesc.
Dar dacă nu mă spovedesc pot sa trec pe sub masă?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru ZbarMario):

Iti spune tot preotul daca poti trece pe sub masa, ca eu nu stiu, fiindca nu avem marturii scripturale pentru acest fapt. Oricum, spovedania este utila in toate imprejurarile vietii. Cel mai bun lucru este sa fii impacat cu Dumnezeu prin pocainta, marturisire, iertare si indreptare!

| h379m3973423 a răspuns:

Păi da, conform simbolismului n-ar mai trebui să mai poți ieși de sub masă dacă nu te-ai spovedit. laughing

De ce? Domnul Isus a putut fi înviat pentru că este drept(neprihănit), n-a făcut nimic demn de moarte adică păcat.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru h379m3973423):

Hristos se putea invia si singur, fiindca este Dumnezeu, si pe altii i-a inviat: Lazar, fiul vaduvei din Nain, fiica lui Iair si posibil si pe altii, fiindca spune Ap. Ioan ca Hristos a facut si alte minuni neconsemnate in Biblie. In Biblie scrie ca asa cum Tatal invie mortii si are viata in sine, asa i-a dat si Fiului sa aiba viata in sine si sa invie mortii. - Ioan 5:21; 26

"Căci, după cum Tatăl scoală pe cei morţi şi le dă viaţă, tot aşa şi Fiul dă viaţă celor ce voieşte."
"Căci precum Tatăl are viaţă în Sine, aşa I-a dat şi Fiului să aibă viaţă în Sine."

| h379m3973423 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Dar a fost înviat de Duhul. De ce?
Iar minunile tot prin Duhul. De ce?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru h379m3973423):

Scrie in Biblie ca Dumnezeu-Tatal L-a inviat pe Hristos din morti!
"Pavel, apostol nu de la oameni, nici prin vreun om, ci prin Iisus Hristos şi prin Dumnezeu-Tatăl, Care L-a înviat pe El din morţi." - Galateni 1:1
Unele minuni le face cu Duhul sau cu "degetul lui Dumnezeu", dar nu e o regula fiindca, inca o data, Hristos este Dumnezeu atotputernic si "viata de veci" (1 Ioan 1:2). Persoanele Sfintei Treimi sunt impreuna-lucratoare. Hristos da viata celor ce voieste! Si ca Fiu, ca singurul Fiu al Sfintei Fecioare, si-a inviat si mama si a mutat-o la Cer, asa cum ne invata Traditia Bisericii. "Mutatu-te-ai la Viata, ceea ce esti Maica Vietii!". Ce fiu si-ar lasa mama moarta, daca ar avea puterea de a invia mortii?! Si mai ales o Mama, de a carei incuvintare a depins intruparea si nasterea din ea a Mantuitorului Lumii.

| alexxukk a răspuns:

Da e pacat de moarte dar daca ai pacate si nu te-ai spovedit nu te împărtăși