| DJSpook1 a întrebat:

Salut ateilor, eu nu cred in Biblie, este o minciuna in mare parte, facuta pentru manipulare in masa, dar totusi cred in Dumnezeu, este imposibil ca ceva sa explodeze din nimic, nimicul ala de unde era? Si cum putea sa fie ceva? Pai nu era nici negru, nici alb, nu era nimic, noi nu ne putem da seama cum era acel nimic. Acel atom care a explodat de unde era? Poate l-a pus cineva acolo. Religia este o minciuna, iadul nu exista etc. Nu cred in asa ceva, cred doar in Dumnezeu.

20 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Bravos tie, esti deist dar non-habotnic. Si dumniedzau, si "nimicul ala" primordial sunt niste teorii. Atomul ala poate ca era dumnezeu. Ajungem oricum mereu la intrebarea "dar cine l-a facut pe". Raspunsul cu siguranta va fi gasit candva, dar e peste capacitatea noastra de intelegere in momentul de fata. Gandeste-te ca cu vreo doua mii de ani in urma habar nu aveam cum sta treaba cu fulgerele...

| Inferno a răspuns:

Nimicul nu e un atom...

NOname
| NOname a răspuns:

Poţi să crezi şi în dragonul cu 7 capete, asta nu înseamnă că ai o bază reală pentru asta. Doar un moft de-ale tale şi atât. Zero dovezi tot zero dovezi rămâne, oricât ţi-ai dori ca fantezia ta să fie un adevăr.

| ania a răspuns (pentru NOname):

Existența însăși cere o explicație.De dragonul cu 7 capete nu are nimeni neapărată nevoie.

| NOname a răspuns (pentru ania):

O explicaţie, nu o fabulaţie.

| RAY a răspuns:

Ce legatura are ateismul cu intrebarea ta? ateismul e lipsa credinteti unei afirmati, afirma ceva ateismul? o lipsa este o afirmatie? dumnezeu a aparut din nimic ca apoi sa creeze miliarde de stele din nimic, poti crede in ce vrei tu, sau nu poti crede, ai creier foloseste-l, ateismul nu inseamna a crede in ceva

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu inteleg ce vrei sa spui. Da este bine ca ai credinta in Dumnezeu. El a facut toate astea.

| relian a răspuns:

Citesti tu ce citesti dar se pare ca pentru tine functioneaza zicala aia f bine,"multi vad putin inteleg"Unde spune ca nu exista nimic si din nimic s-a facut lumea? Asta ai inteles tu, probabil ca ai o limita in a intelege ceva.Bine ca cu totii sintem limitati dar la tine parca e ceva mai vizibila chestia.Niciodata na spus nimeni car fi nimic sau ca s-a facut ceva din nimic, mai ales stiinta care lucreaza cu fapte nu cu nimicuri. Daca nu pricepi ceva inainte sa intrebi cauta sa iti explici sau daca nu poti cere ajutor sa ai ceva clar despre o anume problema apoi poti si intreba, daca ai mai avea ce.Deci multe intrebari se nasc de fapt din necunoastere, din neintelegere.Si majoritatea oamenilor se pare ca nu duce lipsa de aceste chestii.Religia este tot o neputinta, o neintelgere sau o incercare a unor nepriceputi in a explica lumea cei inconjoara.Si cum mai tot poporul este cam asa e normal ca religia a avut din ce a se infrupta, a avut clientii si-o sa aiba mult timp de acum in colo. Iara cei putini care inteleg ceea ce spun nusi bat capul sa le explice majoritati ca ei deja stiu cai pierdere de vreme, isi vad de treaba in continuare si vorbesc pentru cine vor sa inteleaga si care intr-adevar inteleg ceva din ce ei se straduie sa arate.Deci nimicul ala e din mintea ta ca sa raspund intrebarii tale.Acel atom na explodat pentru ca nu exista.Treb cineva sa iti explice asa mai pe inteles sa poti intelege mai bine.Nu vreau eu sa iti explic si scuze daca crezi ca iti vorbesc de sus, dar vorbesc asa pentru ca deja pui intrebari de parca pentru tine teorii si fenomene sint f bine stiute.Deci se pare nu prea stii sau nu ai inteles ce trebuia.Dar nu-i vina ta ci este vina celor care au explicat, pentru ca au facut-o la un nivel ceva mai inalt decit marea majoritate a oamenilor.Vina ta este pentru ca nu intrebi.Nici eu nu am inteles initial dar am intrebat, am mai citit si asa am inteles in mare cum sta situatia.Chiar si aici pe sitele asta am aflat ceva,dar la fel am intrebat,mi sa raspns la fel pe nivele diferite, pentru ca cei care raspund aici de obicei nici ei nu inteleg, dar am insistat, am luat de la fiecare cate ceva si asa mi-am explicat singur intr-un final. Cere si tu lamuriri clare, nu te lasa pina nu esti multumit de un raspuns.

| sublime89 a răspuns:

Pot sa te intreb de ce spui ca crezi in "Dumnezeu" si nu intr-un altfel de creator sau creatori? De ce nu crezi ca universul a fost creat de un spiridus, sau de o zana, sau poate de doi unicorni care s-au imperecheat la momentul potrivit? De ce folosesti cuvantul "Dumnezeu", daca spui ca nu crezi nimic din ce scrie in biblie? De ce nu crezi in mai multi zei, de exemplu? Poate in cei antici, sau in cei din religia hindusa.

Cat despre origini, sa stii ca nu este nicio dovada ca universul ar fi avut nevoie de un creator. Oricat cautam in cosmos si aici pe pamant, nu gasim o urma de vreun design inteligent. Noi existam dintr-un accident, universul a evoluat, viata a evoluat, planetele s-au format, stelele s-au format, totul s-a format de la sine. Ai vazut vreodata cum arata fulgii de zapada? Niciunul nu e identic cu celalalt, dar toti au o forma geometrica foarte frumoasa, de parca ar fi fost desenati de vreo inteligenta. Dar stim cu totii ca fulgii se formeaza prin procese cat se poate de naturale, si nu au nevoie sa fie creati de nimeni. E la fel cu restul lumii, si tot ce vezi in jurul tau. Tu nu ai avut nevoie sa fii creat de nimeni, nici planeta pe care locuiesti, nici soarele care te mentine in viata, si nici restul universului. In zilele noastre astronomii pot observa cum iau nastere noi stele, si cum se formeaza planete in jurul lor, lumi poate asemanatoare cu Pamantul. Si se formeaza de la sine, doar prin procese naturale. Gandeste-te, daca trilioane de lumi nu au nevoie de niciun creator, atunci ce altceva ar fi imposibil? De ce ar avea universul nevoie de un creator? Nu s-ar putea forma si el pe o cale la fel de naturala? Tot ce au descoperit oamenii de stiinta pana acum asta sugereaza, si tocmai de aceea multi dintre ei sunt atei sau agnostici. Precis iti dai seama ca au motive serioase.

Originile lumii noastre ne depasesc, si logica umana nu se mai aplica atunci cand ne aflam fata in fata cu asemenea intrebari. Tocmai de aceea e bine sa nu credem in nimic fara dovezi, pentru a fi siguri ca nu ne pacalim. Si deocamdata nu sunt dovezi pentru un creator. Si chiar daca ar fi unul, el de unde se trage? Si tu ai spus ca e imposibil ca ceva sa existe din nimic. Dar creatorul cum ar putea exista din nimic? Gandeste-te cat de complex ar fi. Ar fi de fapt un intreg univers doar el. Poti vedea lucrurile si asa. Si atunci ar fi corect sa spunem ca el poate exista din nimic, dar universul in care existam noi nu poate? De unde stim noi ce se poate si ce nu se poate, pana la urma? Universul nostru e un loc foarte haotic, si foarte ostil vietii. Pamantul e doar o parte infima a lui. Sunt trilioane de planete pustii, prea reci sau prea calde, topite sau inghetate bocna, iradiate de explozii stelare, distruse de ciocniri cu alte planete sau corpuri, inghitite de propriile lor stele, sau expulzate din sistemele solare de origine. Ti se pare ca asta ar fi opera unui creator inteligent, sau a purei intamplari? Si chiar si aici pe Pamant, daca e sa vorbim, sunt atatea si atatea dezastre naturale, extinctii in masa, sau nenorociri provocate chiar de noi, specia cea mai inteligenta si caruia ii place sa se considere atat de avansata si de aleasa, sau poate chiar creata de insusi creatorul intregului univers. Si pe deasupra, suntem omorati in fiecare zi de alte forme de viata, despre care presupunem ca au fost create de acelasi zeu. Ne omoara virusii, bacteriile, tantarii, viermii, serpii, puricii, si multe alte fiinte create atat de "inteligent". Ne omoara copiii nevinovati cu milioanele. Daca n-ar fi fost stiinta si medicina in ultimii ani, era cu mult mai rau. Mai sta in picioare teoria creatorului cand privim lucrurile asa cum sunt? Cam greu. Doar daca vrei sa-ti imaginezi un creator indiferent, sau crud, sau complet nepasator. Un creator care nu da niciun semn, si care e echivalentul lipsei oricarui creator. E ca si cum nici n-ar exista, pentru ca nu ne influenteaza nicicum vietile. Ar fi un creator care doar ar exista, si atat. Nu prea vad religii care sa creada intr-un astfel de zeu, si motivele sunt clare. Realitatea ne sperie, si nu ne place. De aceea inventam zei buni, care sa ne ajute si sa ne dea un pic de curaj pentru a putea infrunta greutatile vietii.

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Totul este energie si totul este posibil.
Biblia este primul test de inteligenta al omenirii.
Cand iti dai seama ca absolut totul este o minciuna grosolana ai trecut testul.
Al doilea test de inteligenta este credinta in ateismul materialist stiintific.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cum se face ma ca in biblie scrie ca vei muri si vei merge in pamant, ca de acolo esti luat si chiar se intampla? Imi spui si mie? Unde e minciuna? Si cu ce te manipuleaza? Este scris in ea ca, nimic nu este nou sub soare si ca totul este desertaciune si goana dupa vant.Cu ce minte biblia? Imi spui si mie? Uite ma ce spune un om destept; Preotul Nicolae Morar, conferenţiar la Facultatea de Teologie din cadrul Universităţii de Vest din Timişoara, consideră că anumite pasaje din Sfânta Scriptură, cum este şi cel din Daniel, nu trebuie interpretate ad literam. „Biblia este o carte care cuprinde simboluri. Dumnezeu se descoperă oamenilor în funcţie de posibilităţile acestora de a înţelege lucrările Lui. Dumnezeu fiind o realitate imaterială, spirituală foloseşte în conversaţiile cu omul elemente care sunt propice omului pentru a înţelege mesajul divin. Atunci, toate acestea trebuie luate într-o formă alegoretică, nu interpretate ad literam. Sunt şcoli de gândire, unele îndreptate spre o exegeză literală, altele spre o exegeză alegoretică. Şi cele care folosesc exegeza literală, o folosesc până la un anumit punct. Lucrarea Lui Dumnezeu prin ceea ce înseamnă specificul de a fi al omului s-a realizat odată cu întruparea lui Hristos, care în dubla sa natură, umană şi divină, a acţionat ca Dumnezeu adevărat şi ca om adevărat, în spatele acţiunilor sale omeneşti, fiind specificul său Dumnezeiesc", a arătat preotul Morar.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

„Si cum mata-n c.r" - bravo
„mai blegia"
„esti de prost"
„santeti naspa rau de tot"
„redusilor mintali"

Cum sa doreasca oamenii sa devina crestini cand vor avea ca frati niste oameni ca tine? Sa vorbesti de Dumnezeu si Biblie si in acelasi timp sa injuri de mama si sa jignesti e o insulta la adresa Creatorului, care e perfectiune.

Matei 7:4, 5 „Sau cum poţi să-i zici fratelui tău: «Lasă-mă să scot paiul din ochiul tău», când iată că în ochiul tău este o bârnă? Ipocritule! Scoate mai întâi bârna din ochiul tău şi atunci vei vedea clar să scoţi paiul din ochiul fratelui tău."

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Oamenii nu ar trebui sa-si doreasca a deveni crestini, uitandu-se in gura mea, ci in inima lor.Eu sunt crestin,dar unul pacatos,ca sa nu zic al mai pacatos,iar cine umbla cu ochii prin paie, fara ochelari, e problema lui tata, eu stiu de barna mea, dar e musai sa-i fac atenti si in privinta gramezilor lor de paie, de prin felinare.Creatorul; e perfectiune asa e, dar care spune ca biblia e o minciuna, va trebui sa si demonstreze asta. Pana atunci pentru mine... nu e decat, ce spusei.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa iti mai dau un sfat, nu gandi „asa sunt eu si nu am ce sa fac", pentru ca te poti schimba in bine. Incearca sa fi mai calm, sa vorbesti mai bland si sa ai o atitudine mai prietenoasa. Fiecare trebuie sa munceasca la personalitatea sa, crezi ca atat de usor se iarta pacatele, daca le faci in stilul asta? Gandeste-te: un prieten repeta la nesfarsit aceiasi gluma care te supara la culme, si de fiecare data isi cere scuze, dar repeta. Cum te-ai simti fata de el, daca vezi ca nici nu incearca sa se schimbe, regretele fiind doar pentru moment, nevorbind serios?

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Mai johny crede-ma ca ma straduiesc din rasputeri dar bag sama ca sunt tare slab in privinta asta,e bine ca o spui fiindca nu lepad certarea, dimpotriva ma stimuleaza si ma motiveaza dar sincer, pe site-ul asta e ca atunci cand participi la sfatul nebunilor, cuget insa ca si daca esti traitor intre sfinti, nu ca nu ar avea fiecare conflictele sale interioare, dar nu e aceeasi chestie. Practic nu am nici o scuza, doar abureli de vorbe si lupta cu cine ar fi? Ca pana la urma lupta este cu noi insine, nu cu ceilalti, pe ceilalti trebuie sa nu-i lasam pierduti. Si iar ma duc cu gandul la ce spunea Putin presedintele Rusiei, chestie care ma amuza dar ma si pune pe ganduri; Nu stiu daca Dumnezeu ii va ierta pe teroristi.Treaba mea e sa-i trimit la el.In fine, in postul asta, ar trebui sa nici nu intru pe aici, ca mai rau fac.Bafta si sanatate.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc, si tie succes prietene. Imi place atitudinea ta modesta, nu te superi cand primesti sfaturi, te va ajuta mult in viitorwinking

| 6684464 a răspuns:

Atunci mori si ajungi la El mai repede laughing.
Ce? Ti-e frica ca o sa pierzi ceva aici? Nooo..., dupa cateva milioane de ani "pamanteni" o sa uiti, sau daca nu, oricum nu o sa-ti mai pese. Si dupa cateva cvintilioane o sa te intrebi de ce ai mai trait pe Pamant(daca o sa-ti mai amintesti ca ai fost pe Pamant, desigur).
Daca tot crezi ca exista viata dupa moarte, dar nu exista si un loc rau unde poti nimeri...

| YouDieAsYouLived a răspuns:

La prima parte a intrebarii tale poti raspunde cu aceeasi intrebare. Intrebi de unde era acel nimic, eu te intreb de unde provine Dumnezeu? Tu o sa-mi raspunzi ca dintodeauna. De ce universul nu ar avea voie sa existe dintodeauna?

Spui ca esti de acord doar cu o parte a religiei, lucurile nu merg asa. Ori esti de acord cu toata religia crestina, ori nu mai esti cu nimic. Nu poti scoate din context si sa accepti doar ce vrei pentru ca toate au legatura. Nimeni nu la ingropat pe dumnezeu in biserica si se foloseste de el, totul este un intreg, aceeasi mizerie. Ce sanse mai erau sa credem in zei daca nu existau teorii religioase? Fie ei si abstracti?

| ionutandrei2003 a răspuns:

Daca tu nu crezi in Biblie este practic cum nu ai crede in Dumnezeu. Invatamintele de acolo sunt suse de insusi fiul sau Iisus Hristos.
Eu spun sa devii crestin pentru ca aaltfel nu vei ajunge in rai