| DJSpook1 a întrebat:

Pentru atei, voua va place ideea ca daca muriti muriti si gata? Mie nu, eu nu cred in teoria Big-Bang, e imposibil sa fi aparut din nimic.Da, cred in Dumnezeu dar nu cred in iad, iadul este o forma de manipulare in masa folosite de religii. Deci ateilor, noi avem suflet sau ce? daca murim ce se inampla, voua v-ar placea sa muriti si gata?

14 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Doar pentru ca nu imi place mie un lucru nu inseamna ca nu e adevarat.
Daca eu nu cred ca ploaia e uda asta nu inseamna ca nu ma face leoarca.

| Inferno a răspuns:

" e imposibil sa fi aparut din nimic"
Daca e imposibil atunci de ce se intampla?

| RAY a răspuns:

Adica o viata sa fiu sclavul unui zeu care dupa moarte imi va oferi o viata minunata? trebuie sa ma mint ca exista viata de dupa pentru ca e trist? exista doar viata asta si atat fi calm ca nu vei merge in nici un rai ala nici in biblie nu-i mentionat

| Idris a răspuns (pentru RAY):

Deci tu sustii ca exista doar viata asta si atat? Atunci explica-mi si mie care e scopul acestei vieti, de ce existi tu pe acest Pamant, de unde ai aparut si ai aparut pe acest Pamant ca sa faci ce?

| RAY a răspuns (pentru Idris):

Eu numi pierd timpul sa stii

| Idris a răspuns (pentru RAY):

Am inteles mesajul. Daca eram autorul intrebarii primeai funda.

PS: Sper ca ai inteles ironia.happy

| sublime89 a răspuns:

Spui ca nu crezi in iad, dar in biblie scrie despre el. Vrei sa spui ca nu crezi in cuvantul dumnezeului tau? Inainte sa te legi de atei, uita-te prima data la tine si la erorile din judecata ta.

Răspuns utilizator avertizat
| VelaJohnny a răspuns:

Bravooo happy high five bro legat de partea cu „vesnic chin al iadului" promovat de majoritatea religiilorwinking Sunt de acord cu tine

| drutzix a răspuns:

Si daca nu iti place ce? Crezi ca se schimba realitatea dupa placerea ta? laughing
e imposibil sa fi aparut din nimic - Pai atunci dumnezeu de unde a aparut?
Nu, nu avem suflet. Dupa ce murim o sa fie la fel cum a fost inainte sa ne nastem si gata.
Nu-mi place dar nu am ce sa fac in privinta asta, asa este realitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Mie nu"... asa si? Mie nu-mi place ca noi oamenii nu putem sa levitam. Schimba asta cu ceva realitatea? Sigur ca nu.

"eu nu cred in teoria Big-Bang"... pai de ce nu?

"e imposibil sa fi aparut din nimic"... de unde stii?

"cred in Dumnezeu"... si zeul asta al tau din ce a creat universul? Din nimic?

"nu cred in iad"... de ce nu?

"sa muriti si gata"... e irelevant daca iti place sau nu.

Uite niste intrebari pentru tine : pisicile spre exemplu au suflet? Ce se intampla cu ele dupa ce mor?

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu crezi in raiul pisicilor? Erezie!
Tipul face cherry-picking la extrem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NOI, OAMENII suntem limitati pentru ca noi DECIDEM CA VREM ASTA. Cine refuza sa fie limitat se poate extinde atat in timp cat si in spatiu si poate simti adevarul. Daca esti o persoana limitata, nu ai cum sa indraznesti sa fii nelimitat, nu ai cum sa-ti poti inchipui cum poate Dumnezeu sa fie Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul si totusi, sa fie fara de inceput si fara de sfarsit. Prin urmare, acea lumina sau energie promovata in teoria bing-bang nu este altceva decat lucrarea lui Dumnezeu. Un om intelept stie ca atunci cand se crede intelept este nebun, prost, pacalit. Pentu ca nu vom detine niciodata intelepciunea suprema, momeala sarpelui impotriva oamenilor pe care ii invidiaza. Baiete, ce e rau la tine e faptul ca nu crezi in existenta iadului. Trebuie sa stii ca diavolul este foarte viclean, noi nu luptam cu oamenii, noi trebuie sa-l invingem pe acela din spatele lor, care de multe ori poate lucra si prin noi, din pacate. Asta doar daca noi ii oferim puterea. De ce este o viclenie necredinta ta in iad? te revolta impotriva bisericii, a religiei si prin urmare a Lui Dumnezeu, astfel incat tu sa nu mai ai grija de sufletul tau si sa-ti spui: " A, pai, daca nu exista iad, de ce sa ma mai chinui? "

| 6684464 a răspuns:

Teoria Big-Bang-ului nu explica cum a aparut ceva din nimic, ci cum au evoluat niste lucruri, din cate stiu... Acum na, nu m-am documentat asa mult.

Re rost ar mai avea sa existe un Dumnezeu fara Iad si noi in loc sa fim in Rai acum suntem pe Pamant?

Dpdv al ateilor nu e ca si cum ar vrea ceva ci sunt indiferenti.