| Anonymus98888 a întrebat:

Salut,credeți in Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știu că există. Și cred in el mai mult decât in mine și ori și cine pe pământul ăsta. Viațaa mea îi aparține numai lui Dumnezeu.

39 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu, da, cred
dar fiecare este liber sa creada sau nu.

| RAY a răspuns:

Sunt 35000 mii de secte creștine, tu in cate nu crezi? Fiecare religie are contra argumente, deși toate se desființează singure

| Anonymus98888 explică (pentru RAY):

Eu unul sunt ortodox, si cred in aceasta religie

| ScottishPrincess a răspuns (pentru Anonymus98888):

Permite-mi sa-ti arat ceva despre cultul Crestin Ortodox
https://www.youtube.com/watch?v=C9EW3KeX1UE&ab_channel=FaraCompromis
Din acest motiv este esential sa citim Biblia deoarece multa lume se afirma ca sunt crestini si ca il urmeaza pe Dumnezeu dar nu toti is ceea ce par a fi.

| RAY a răspuns:

Care Dumnezeu? Iahve are un singur popor pe Israel iar mesia nu a venit inca, creștinismul și islamul sunt blasfemi la adresa lui iahve

| ScottishPrincess a răspuns (pentru RAY):

Yahweh de fapt. Nu e doar al Israelitilor e al tuturor.

| RAY a răspuns (pentru ScottishPrincess):

Nu ai citit biblia

| ScottishPrincess a răspuns (pentru RAY):

Am citit-o toata. Tu insa se pare ca te-ai oprit la Vechiul Testament.

| RAY a răspuns (pentru ScottishPrincess):

Iahve are un singur popor, iisus si el a spus am venit pentru oile lui israel

| mODIN a răspuns (pentru RAY):

Iisus a contrazis asta, iar Sf Pavel a abrogat definitiv toate afirmatiile ca religia crestina ar fi doar pentru poporul lui Israel.

| ScottishPrincess a răspuns (pentru ScottishPrincess):

Psalmii 24:1-3
Psalmul 24
Al lui David. Un psalm.
1 Al Domnului este pământul cu tot ce este pe el,
lumea şi locuitorii ei,
2 căci El l-a întemeiat pe mări
şi l-a întărit pe râuri.

3 Cine se va sui pe muntele Domnului?
Cine se va ridica până la locul Lui cel sfânt?
Acolo scrie ca tot pamantul este al sau, toata planeta inclusiv locuitorii sai deci mai ai de citit, Ray happy

| ScottishPrincess a răspuns (pentru mODIN):

Din cauza ca lumea nu a ascultat niciodata de Dumnezeu, intr-un timp Dumnezeu a permis Fiilor sai(ingerii) sa conduca lumea de aceea sunt multe religii. Dumnezeu a impartit natiunile una la cate un fiu deal sau sa o modereze si Israel asa cum zici tu era partea lui Yahweh. El a dorit ca poporul sau sa mearga la gentili(celelalte natiuni) si sai scoata din paganism dar acest fii ai lui Dumnezeu au ajuns corupti si inloc sa guverneze peste oameni au inceput sai inrobeasca si sa se creada ei zei, s-au bagat si peste israel si ia corupt pe Israeliti iar acum lumina nu mai vine din Israel ci de la gentili (celelalte natiuni) Dumnezeu isi doreste sa-si ia toata proprietatea inapoi. De aceea lumea e asa cum e, fiecare natiune este sub o dominatie ostila si este esential sa se predice Biblia ca acei oameni sa iasa din captivitatea acestor entitati corupte. Cred ca poti vedea si tu asta ca oriunde in lume exista curvie, adulter, crime, violuri etc. Daca un popor ar recunoate ca au o problema si ar urma sfaturile din Biblie, acea entitate ostila si-ar pierde puterea peste aceea natiune.

| RAY a răspuns (pentru mODIN):

Incepi cu vrajeli cu mine

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu.
Și nu prea vad scopul întrebării.

| siriusblack98 a răspuns:

Salut! Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-ar frică să trăiesc pe lumea asta fără el și nu ași reuși nimic în viața fără el absolut nimic fără Dumnezeu nu sar lega de mine si nași reuși.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îi sunt dator cu absolut totul lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. infinit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Cu toată inima și tot suflet pe care mi-l la dăruit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| Miruna333 a răspuns:

Nu, insa fiecare are Dumnezeul lui intr-un mod sau altul. Religia tine doar de locul unde te-ai nascut.

| ScottishPrincess a răspuns (pentru Miruna333):

Ce zici tu acolo e idolatrie. Nu exista decat 1 zeu ceilalti sunt demoni.

| suntserios a răspuns (pentru ScottishPrincess):

Si zeul tau care e?

| ScottishPrincess a răspuns (pentru suntserios):

Emmanuel.

| KovacsB a răspuns (pentru ScottishPrincess):

Din seria zeul meu este cel mai tare.

| KovacsB a răspuns (pentru ScottishPrincess):

Cu siguranta exista ceva, dar care nu are nicio legatura cu Biblia.
Biblia este doar o adunatura de povestiri adunate de evrei de pe unde au umblat.

| ScottishPrincess a răspuns (pentru KovacsB):

De ce nu are nici o legatura cu Biblia?

| KovacsB a răspuns (pentru ScottishPrincess):

Biblia este doar o adunatura de povesti adunate de evrei de pe unde au umblat.
Unele sunt chiar faine deoarece au fost culese de la popoare mai avansate spiritual.
Iar YHWH elohimul care a avut grija de evrei a fost orice numai zeu nu. Avea probleme la mansarda se enerva repede, ucidea fara sa-i pese, ii indemna pe evrei la crime, violuri, etc.

| ScottishPrincess a răspuns (pentru KovacsB):

Stii ce nu inteleg? De ce e nevoie sa justifici despre ce e si nu e vorba in Biblie si nu lasi pe fiecare sa-si traga peopria concluzie. Intalnesc des persoane care au acelasi comentariu plictistitor ca al tau si incearca sa discrediteze Biblia cum ca Biblia ar fi o ''colectie de fabule si povesti'' si nu mai stiu ce. Mi-ai demonstrat ca nu ai citit deloc Biblia pana la capat si ai luat anumite chestii afara din context sau unde ti s-a parut tie mai convenabil.
Asta e experienta ta eu de exemplu am alta experienta. Biblia m-a ajutat sa trec prin multe probleme care le-am avut in legatura cu sanatatea. Ca sa intelegi Biblia trebuie so citesti de mai multe ori si nu doar o pagina 1-2 ci pana la capat. De exemplu Psalmii lui David(Eu citesc Biblia King James in Engleza. AZm observat un trend la noi in Romania sa existe prin Ortodoxie carticele de rugaciuni speciale cu ''Psalmii proorocului David'' dar de fapt e ceva contrafacut si nu are nici un efect, nu se produce nici un miracol real doarece sunt FALSI). Adevarartii Psalmi ai lui David din Biblia King James Mia fost utili am putut sa ma vindec de boli de inima. Medici mi-a interzis sa mai mananc cu sare aveam tensiuni mari dar de cand citesc Psalmi mam vindecat. Sunt anumite lucruri in Biblie care nici eu nu le inteleg dar asa cum am mai zis Biblia este temelia pe care trebuie sa se bizuie omenirea de exemplu priveste ce se intampla in America acum au libertate absoluta si au scos religia din scoli iar acum gradul de homosexualitate, crime, violuri, incest, pedofilie a crescut semnificativ ca oamenii au abandonat invataturile lui Dumnezeu si au ales sa traiasca fara el. Spune-mi tu mie ti se pare ok ce se intampla in America? Sunt oameni mari dar si tineri care nu stie daca sunt femei sau barbati, parinti isi duc copii de mici sa-si faca operatii se schimbare de sex, satanismul e in floare acolo chiar au inlocuit o statuie cu cele 10 porunci cu dracul Baphomet. Daca nu ma crezi poti cauta pe net. America este o mostra ce se intampla cu omenirea cand il paraseste pe Dumnezeu si regulile sale.
Deci in cazu meu Biblia nu e doar o colectie de "fabule" asa cum zici tu si cei ca tine.
Iti las niste exemple de ''libertate fara Dumnezeu'' in caz de nu esti la zi cu ce se intampla in lume:
https://www.youtube.com/watch?v=mdsA344_2uA&t=225s
https://www.youtube.com/watch?v=Qw8B0bhxS2w
https://www.youtube.com/......tps?/watch
https://www.youtube.com/watch?v=F4LlKWm-_lk&ab_channel=StudentsforLife
https://www.youtube.com/watch?v=gwxVAK7QYFE&t=745s&ab_channel=BlaireWhite
https://www.youtube.com/watch?v=iZDerktjc6Y&ab_channel=truly
Gandeste-te bine inainte sa-mi raspunzi daca esti baiat ti-ai dori sa gasesti o fata draguta pe strada si sa te indragostesti de ea si sa afli mai tarziu ca este de fapt baiat?
Gandeste-te bine daca ai fi fata si ai da pe strada de un baiat dragut si te-ai indragostii de el si ai afla ca este fata ce ai face daca sar umple si Romania cu astfel de persoane?
Desi Ortodoxia noastra nu practica 100% invaturile lui Dumnezeu multumita lor o ducem cat de cat decent dar din cauza Tik Tokului usor usor satanismul si homosexualitatea incearca sa patrunda si la noi.

| KovacsB a răspuns (pentru ScottishPrincess):

Pentru cei care sunt la inceputul cautarii spirituale este ok si rahatul ala de Biblie.
Fiecare are religia pe care o merita.

| EestiSodalane a răspuns:

Salut, da, da

| norisorulpufos a răspuns:

Da,cred în Dumnezeu.

| ScottishPrincess a răspuns:

KovacsB happy Tu urasti Biblia pentru ca te trage la raspundere cand comiti pacate fata de Dumnezeu cum ar fi privitul la pornografie sau sexu inainte de nunta. Urasti Biblia si pe Dumnezeu deoarece iti iubesti mai mult viata pacatoasa ca tine sunt multi. Aceiasi replica obosita o gasesc des si la Americani. Dar realitatea bate la usa. Nu exista mai multe religii ci doar una si un singur dumnezeu, restul sunt demoni care distruge tot ce e in jur asa cum ti-am prezentat mai sus America la inlocuit pe Dumnezeu cu ''zeul'' Baphomet si cred ca poti vedea si tu unde sa ajuns. Nu degeaba spune Dumnezeu: Exodul 20:3-11
3 Să nu ai alţi dumnezei în afară de Mine!
(Observ ca mai blocat deci sa inteleg ca te-am lasat fara replica ceva tipic ce intalnesc des si la Americani laughing)

| mODIN a răspuns (pentru ScottishPrincess):

Intrebare rapida de curiozitate: nu i-ai scris direct lui pentru ca te are si pe tine la block? laughing

| ScottishPrincess a răspuns (pentru mODIN):

Da mi-a dat block dar dolream sa-i dau un raspuns oricum si singura modalitate de a face asta era sa dau un reply normal. Sunt inca noua pe acest site. big grin

| mODIN a răspuns (pentru ScottishPrincess):

Si pe mine ma are la block. Nu prea ii place oamenii care il contrazic laughing

| ScottishPrincess a răspuns (pentru mODIN):

Asa se parebatting eyelashes