| FuryOfLight a întrebat:

Daca Crezul s`a format in anii 328 si 325 î.HR, atunci cum de se pomeneste de Iisus in acesta...
Astept raspuns!

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ai suferit un uşor derapaj : nu Înainte de Hristos ci după!
La Sinodul de la Niceea - Constantinopol în anul 325 s-au compus primele 5 articole iar ultimele 7 la Constantinopol în anul 381.
Dar după şi nu înainte, creştinii au apărut odată cu credinţa propăvăduită de Mântuitor.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca ar fi fost cum spui, mantuitorul a fost profetit de prooroci inca muuuult timp inainte de a se naste.se stia ce el este fiul unul nascut, mai inainte de toti vecii, prin care toate s-au facut.deasemeni in psalmi, DAVID are un verset in care spune; Domnul a spus Domnului meu....deci era vorba de Dumnezeu tatal si Dumnezeu fiul care sant unul si acelasi in fiinta impreuna cu Duhul de viata datatorul.