| Stefan092 a întrebat:

Salut! De vreo 3 zile am inceput sa am vise ciudate: amputam oameni si purtam un costum de doctor peticit. Si dupa, m-am vazut pe mine: purtam doar pantaloni, in spatele meu era un fel de demon care il acopera o esarfa foarte lunga, dar parea veche tare. Erau desenati trei ochi si era slabanog tare, dar urias. Avea niste dinti urati si din gura lui curgea sange negru peste mine, intre timp ochiul meu stang era bulbucat si curgeau lacrimi din el. Am inceput sa visez de cand am stat cu niste prieteni la o boxa dintr-un bloc si mai era o boxa alaturata. Era 2:30 si se auzeau zgomote de acolo si m-am urcat sa vad ce este si am vazut un cufar si o silueta care se uita la mine. In noaptea aia m-am speriat, mi-am facut cruce cu limba, dar degeaba. Daca o luam psihologic, ce ar semnifica visul (sangele negru, demonul cu esarfa, cei trei ochi, amputarea oamenilor, eram cusut pe fata si pe corp etc.)?

Răspuns Câştigător
| andrei056 a răspuns:

Man visul e reflexia subconstientului tau. Daca subconstientul tau este plin de traume si emotii negative nu o s aprea visezi frumos.
Subconstietul poate fi schimbat? DA
Datorita faptului ca nu s psiholog, o sa ti recomand sa mergi la unul si el va gasi o solutie.

| andrei056 a răspuns (pentru andrei056):

Ca o completare e suficient sa ai o saptamana plina de lucruri care te consuma psihic, ca sa ai o noapte de cosmar, sau mai multe.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Visul este o creație a ta. Ce semnificație îi dai, aia o are.

| halogen001 a răspuns:

Ăsta e rezultatul poveștilor primitive, a religiei și a filmelor cu fantome, cu drăcușori și cu zei. Toate sunt invenții primitive, puerile și absurde care prostesc omul și îi încarcă memoria doar cu asemenea fantezii absurde.
În timpul somnului creierul își organizează informațiile deținute. Pentru asta e nevoit să le ruleze și să le potrivească, să vadă la ce sunt bune, să vadă ce păstrează și ce șterge. Dacă omul citește asemenea povesti și vede asemenea filme e normal să aibă vise de genul asta, pentru că astea sunt informațiile deținute de creier și pe astea creierul le sortează.
În concluzie, visul respectiv înseamnă încărcarea creierului cu povesti primitive, puerile și absurde. Alta semnificație nu are.
Soluția e renunțarea la filmele absurde cu drăcușori și la poveștile de aceeași natura, inclusiv cele religioase și atunci asemenea aberații se șterg din creier și nu mai apar în vise.

| slayer09 a răspuns:

Sunt vise frate, ceea ce bagi in inima ta, aia visezi, bagi frica, o sa visezi urat cu fel de fel de monstri. Bagi iubire si bucurie, o sa visezi frumos. Asa ca nu mai sta sa analizezi visele, lasa fricile si iubeste si bucura-te frumos. Nu mai sta cu gandul la monstrii la draci si altele, ignora-i si bucura-te frumos de viata.