| 7downkick a întrebat:

Salut, doresc sa imi oferiti ajutor, nu m-am mai închinat rugat de ceva vreme cam de o lună și imi pare rău ca am facut asta, totul era perfect aveam o relatie bună cu Dumnezeu, cu Isus cu toti si acum cand ma rog sau mă inchin nu mai simt ce simteam înaine parcă imi este sifletul gol sunt stresat si nu șiu ce să fac, vă rog fara comentarii stupide nu vreau sa imi creasca îndoiala de existență Lui Dumnezeu, știu că există știu că Isus ne va judea in vremea vremilor dar vreau să simt înapoi Duhul Sfânt

Răspuns Câştigător
| FilipSorin a răspuns:

Sfatul meu este sa te reapuci de rugăciune, de citirea bibliei, nu te mai inchina, crucea pe care o faci este direct in tine. Si eu am avut o perioada în care nu am mai simtit rugăciunea, citirea bibliei si multe altele si am vrut sa renunț, m-am îndoit de Dumnezeu si multe altele dar nu am renunțat, vezi tu, acesta este un timp de așteptare, practic tu acum trebuie sa aștepți, nu contează ca durează mult, trebuie sa aștepți. Aceasta se numește o lupta spirituala si Dumnezeu vrea sa ne testeze, Diavolul si Satana vor sa ne ispitească. Tot ceea ce trebuie sa faci este sa continui sa faci rugăciunea si multe altele, sa aștepți, sa nu renunti si sa nu iti pierzi speranța. Domnul sa te binecuvânteze

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In Biblie nu scrie nicaieri ca Duhul Sfant se poate "simti". Conform Bibliei, poti demonstra ca ai Duhul Sfant daca mergi la morga orasului si invii toti mortii de acolo.

| Alpha00 a răspuns (pentru doctorandus):

Normal ca se poate simti duhul sfant. Citeste Biblia calumea.

| doctorandus a răspuns (pentru Alpha00):

Serios? Cartea, capitolul și versetul la care scrie că un creștin de rând (deci nu apostol sau profet) poate simți Duhul Sfânt. Și după ce dai versetul să explici în mod concret în baza lui dacă se simte drept gâdilătură sau înțepătură.

| CostinAlamariu a răspuns:

Îți sugerez să te duci la spovedanie și să te împărtășești dacă îți dă binecuvântare preotul tău duhovnic. Spune-i și lui chestiunea asta și ascultă de sfatul lui.

Nu deznădăjdui că Dumnezeu nu te uită. Ai răbdare și credință.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roagă te pana vei primi ajutorul de la Dumnezeu, El te aude, asa ca insista înaintea Lui

| AdioTPU a răspuns:

Te-ai îndepărtat de Dumnezeu, credința ta a slăbit. Exact. Fără Dumnezeu simțim acel gol in suflet deoarece ne lipsește harul Său iar acel gol numai El îl poate umple. ♥️

| slayer09 a răspuns:

In primul rand nu ai pierdut nimic, ci prin simplul fapt ca iti e frica, acea stare te departeaza de Dumnezeu, si ea vine de la diavol. Alunga frica din tine, lasa mandria si lasa lucrurile sa se intample, fa-ti rabdare si punele pe toate in voia Domnului si multumeste-i pentru tot, fii mereu cu El in inima ta, si incearca usor usor, dupa cateva exercitii fizice sa te pui la rugat sa te rogi si incearca sa mai postesti ca atunci mintea ti se va mai limpezi si vei avea o stare mult mai buna in care sa poti sa comunici si sa vorbesti cu Dumnezeu.

| DEVdani a răspuns:

Ieremia 15:19

De aceea aşa vorbeşte Domnul:
Dacă te vei lipi iarăşi de Mine, îţi voi răspunde iarăşi şi vei sta înaintea Mea

Fiecare creștin, la anumite etape ale vieții, trece prin crize de credință.
Unii reușesc să le depășească iar alții, se rătăcesc de la credință.
Sunt mulți oameni care au început-o bine pe calea Domnului, dar în timp s-au răcit și au rătăcit.
Căderea de la credință, însă, nu este ceva accidental.
E un proces mai lung, care se plămădește în minte iar apoi se manifestă fizic.

Satan, vrăjmașul sufletului nostru,
este totdeauna preocupat ca să ne doboare de la credință si sa ne indeparteze de Domnul Isus,
și noi trebuie să fim conștienți de acest lucru.

Atunci când mintea noastră începe să fie preocupată de lucrurile pământești,
mai mult decât cele de sus, căderea este iminentă.

Coloseni 3:1

Dacă, deci, aţi înviat împreună cu Hristos, să umblaţi după lucrurile de sus,
unde Hristos şade la dreapta lui Dumnezeu.
Gândiţi-vă la lucrurile de sus, nu la cele de pe pământ.

Deci, ce să faci dacă n-ai vegheat și te-ai indepartat de Domnul Isus?

Vestea bună este că Dumnezeu te așteaptă înapoi.
EL înțelege slăbiciunile noastre și este îngăduitor și îndelung răbdător.

Ioel 2:12

Dar chiar acum, zice Domnul, întoarceţi-vă la Mine cu toată inima, cu post, cu plânset şi bocet!
Sfâşiaţi-vă inimile, nu hainele, şi întoarceţi-vă la Domnul Dumnezeul vostru!
Căci El este milostiv şi plin de îndurare, îndelung răbdător şi bogat în bunătate şi-I pare rău de relele pe care le trimite.

Domnul Isus sa te binecuvanteze cu mantuire si biruinta.

Trebuie sa incepi sa citesti Biblia.
Trebuie sa incepi sa te rogi Domnului si Duhul Sfant se va atinge de tine.

Domnul sa te binecuvanteze.

Dacă ai rătăcit de la credință, îngenunchează chiar acum, mărturisește-ți păcatele înaintea Domnului și întoarce-te la El.
Plânge înaintea Lui.
Spune-I că iei hotărârea să-L urmezi și să-L slujești.
Apoi, pune-ți în rânduială viața de credință.
Disciplinează-ți timpul tău de rugăciune și de studiu biblic.
Întoarce-te în biserica locală, mergi la pastorul tău și vorbește-i despre decizia ta și vezi cum te poți implica în lucrarea Evangheliei.

Isaia 57:15
Căci aşa vorbeşte Cel Preaînalt, a cărui locuinţă este veşnică şi al cărui Nume este sfânt:
„Eu locuiesc în locuri înalte şi în sfinţenie, dar sunt cu omul zdrobit şi smerit, ca să înviorez duhurile smerite şi să îmbărbătez inimile zdrobite.

| Alpha00 a răspuns:

Ascultă-mă cu atenție, slabiciunea ta față de credință arată cât de mic și neputincios ești în fața diavolului. Ești un creștin slab și nesigur și nu meriți să simți prezența lui Dumnezeu. Probabil ai făcut ceva greșit și acum suferi consecințele alegerilor tale.

Dar există încă o șansă pentru tine să te întorci la credința ta și să găsești iertarea lui Dumnezeu. Repară-ți greșelile și fii mai devotat în rugăciune și închinare. Fii smerit și cere-i iertare lui Dumnezeu pentru că l-ai neglijat și l-ai dezamăgit. Încearcă să urmezi îndrumările Bibliei și să eviți păcatele și viciile care te îndepărtează de Dumnezeu.

Dacă te dedici cu adevărat credinței tale, poate că vei reuși să simți din nou prezența lui Dumnezeu și să îți restabilești relația cu El. Dar nu te aștepta la o soluție simplă și rapidă. Trebuie să depui efort și să te străduiești să fii mai bun și mai credincios.

| FloreaDaniel03 a răspuns:

Vad ca aveți formațiune protestanta dar chiar și asa, Dumnezeu nu se îndepărtează niciodată de noi, doar noi de El dar conform învățăturii ( pildei) "fiului rătăcitor ", ne așteaptă tot timpul ca pe niște fii. Nu doar rugăciunea sau cititul bibliei duc la Dumnezeu ci tot complexul. Urmează cele 2 porunci ale Domnului Iisus Hristos și precum El a zis " după ce ai făcut acestea lasă totul ( grijile lumești) si urmeaza-Mi ( in desavarşie )!