| 7downkick a întrebat:

Salut, ce trebuie sa fac când simt ca, credința îmi este slaba? Va rog ajutor știu că există Dumnezeu dar parca ma simt rece, poate fi posibil din cauza ca tot i-am promis ca ma las de un anumit lucru și tot am încălcat de nenumărate ori. Am avut un timp de deznădejde, nu m-am mai rugat închinat și vreau sa revin, sunt nimic fără Dumnezeu.

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Citește Psalmii, povestește cu Tatăl nostru ceresc tot ce ai pe suflet(Psalmul 119:26-Eu îmi istorisesc căile și tu ma asculți Psalmul 94:9, 19'Cel ce a sădit urechea, s-ar putea sa nu audă? Cel ce a creat ochiul s-ar putea sa nu vadă? EI, care a dat omului pricepere? Când gânduri negre se frământă cu grămadă înlăuntrul meu, mângâierile Tale îmi înviorează sufletul. "
Si sa te rogi asa cum s-au rugat ucenicii-Doamne mareste_ne credinta/
Eu ma rog în general 10 psalmi pe zi pe care ii personalizez și de fiecare data mi se întărește moralul și credința. Biblia soune ca Dumnezeu locuiește în mijlocul laudelor, Psalmii, mulți dintre ei sunt aprecieri ale calităților minunate ale Creatorului și coboară peste om o percepere speciala a prezentei Lui care aduce multă bucurie în su. flet.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde știi că există?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu mai promite ce nu poți face,

| CostinAlamariu a răspuns:

Trebuie să te rogi si sa-ti iubesti aproapele. Cultivă-ti smerenie și pace în suflet. Nu te necăji de nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rand, o greșeală este ca ai făcut atâtea promisiuni înaintea lui Dumnezeu fără sa le împlinești. In Biblie scrie sa îți împlinești juruințele. Numai Dumnezeu ț poate ajuta. Roagă te pana vei simti eliberarea, nu te lăsa pana nu vei avea rezolvare din partea lui Dumnezeu. Citește Biblia, cauta sa o împlinești și cauta L pe Domnul din toată inima și se va lăsa găsit, dacă Îl cauți sincer

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Proverbele 8:17
"Eu iubesc pe cei ce mă iubesc, și cei ce mă caută cu tot dinadinsul mă găsesc."

Ezechiel 33:11
"Spune-le: ‘«Pe viața Mea», zice Domnul Dumnezeu, «că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui și să trăiască. Întoarceți-vă, întoarceți-vă de la calea voastră cea rea!"

| Whateverrr a răspuns:

Salut!
În primul rând, ești născut din nou? Adică ai siguranța mântuirii? Căci dacă da, Domnul te poate echipa cu puterea necesară pentru a birui orice păcat, ispită sau viciu.
Dacă nu, crede în jertfa lui Hristos ca plată pentru păcatele tale, primește-L pe El ca Mântuitor și Domn, adică lasă-L să-ți schimbe viața.
E foarte interesantă determinarea de a lupta împotriva păcatului pe care Domnul o dă copiilor săi, celor mântuiți. Un om nu poate face acest lucru prin propria sa putere, adică să se schimbe radical.
Roagă-te, de asemenea, specific pentru problema asta și fă-ți și tu partea, atâta cât ține de tine.
Da, e normal să fie mai slabă credința în astfel de momente, dar tot El e cel care ne oferă în dar și credința.

| omfrumos a răspuns:

Rugăciunea este hrana sufletului. Am observat că uitatul mult pe tv, telefon, pc răceşte sufletul. Pentru a-l încălzi încearcă să te rogi cum poţi tu (Doamne ajută-mă, Doamne luminează-mă sau rugăciunea lui Iisus). Oriunde te poţi ruga. Încearcă să ieşi mai mult afară - să te plimbi, să munceşti, să ajuţi pe cineva. Încearcă să nu mai păcătuieşti şi ai să vezi ce bun este Dumnezeu.

| 7downkick explică (pentru omfrumos):

Și cum sa fac când ma rog parca am.indoiele un sfat te rog zic că mă rog și nu ma ajuta la nimic te rog nu eram asa

| omfrumos a răspuns (pentru 7downkick):

Caută-ți un duhovnic bun și el te va călăuzi pe drumul cel bun.

| Patraru56 a răspuns:

Am auzit ca exista Credonal 500mg supozitoare, se iau inainte de rugaciune cu 30 de min.