| MiruuuDeea a întrebat:

Fiecare dintre noi am fost cel putin odata la Biserica! Ce am vazut spre biserica? Oameni si copii care "Cersesc" o mana de ajutor din partea noastra.Ai facut vreodata acest lucru? Ai daruit cu bratele deschise un pachet de Mancare, sau o mica putere financiara? Ei bine eu da! Daca tu inca nu, data viitoare ar fi esential! Cand ai facut asta ultima oara?

Răspuns Câştigător
| WholeWorldTeam a răspuns:

Mi se intampla sa nu am la mine bani de multe ori, insa am auzit pe Parintele Duhovnic ca spunea ca atunci cand trecem pe langa un sarac si nu avem ce sa ii dam, sa ne rugam pentru el in gand sa ii ajute Domnul sa nu ii lipseasca painea cea de toate zilele.Si aceasta este o fapta de milostenie facuta in ascuns.asa cum ne invata si Sfanta Scriptura sa nu stie stanga ce face dreapta ci doar Tatal nostru cel ceresc care este in ascuns si care ne va rasplatii in ziua judecatii.

18 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu, nu dau bani țiganilor strânși în fața bisericii cu puradei în brațe. Dacă ar munci și n-ar sta să se plângă nu ar mai avea nevoie de banii munciți de alții și de mila enoriașilor.

| shadovv a răspuns:

Pilda vamesului si a fariseului...

| Polaris a răspuns:

Mi se rupe de toți cerșetorii străzii.

| Thunderstruck a răspuns:

De unde ai dedus ca fiecare dintr enoi a fost cel putin odata la biserica?

| Duucu a răspuns:

MiruuuAndreeaa,de ce nu are grijă Dumnezeu de ei?

| RAY a răspuns:

Daca vad un paralizat, un om care nu poate munci il ajut, dar nu ajut lenesi care traiesc din cersit

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cat castigi, ce salariu ai, cati copii cresti, de unde stii ca nu castiga mai bine ca tine? Daca chiar ai de prisosit eu cunosc pe unii care nu cersesc si au nevoie mare, daca ai jucarii, haine, alimente sunt dispus la efort. Nu mai da cu trambita ca numai TU esti UNICA facatoare de bine pentru TIGANI ( ei predomina 99, 99%).

| M25M a răspuns:

Da, am cumparat mancare unor copii cersetori din Iasi si am mai dat bani altora din Piatra, insa nu am facut-o din cauza bisercii sau in aproprierea bisericii pentru ca nu sunt credincios.
P.S. Nu mi se pare corecta relatia esti crestin si de duci la biserica atunci automat trebuie sa ajuti cersetorii sau oamenii nevoiasi. Vad mai justa relatia esti om, poti sa dai ceva de la tine altuia, nu ai nici un motiv pentru care sa nu o faci atunci nu te retine nimic. Daca ajutam oamenii pentru a ne pune bine cu Doamne Doamne pentru a primi o rasplata divina nu se poate numi fapta buna pentru ca este urmarit si un interes personal.

| Zenit313 a răspuns:

In fiecare an strang bani impreuna cu prietenii mei si ajutam oamenii nevoiasi, azile de batrani, case de copii cu alimente si cadouri happy
Anul acesta am vizitat casa sperantei!
De fiecare data cand trec pe langa oameni care cersesc le ofer din putinul meu pe care il am.

Nu avem nevoie de Dumnezeu ca sa fim oameni buni happy

| RAY a răspuns (pentru Zenit313):

Corect asa e zenit, te apreciez

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Multumesc! happy

| dracu14 a răspuns:

Sa dau bani la cersetori? la cersetori nu dau decat mame de bataie
daca tot cersesc langa biserici sa le dea popa bani daca tot are bani de vila atunci are si bani de dat la cersetori, din mancarea care o aduna de la enoriasi are sa le dea si mancare, biserica ortodoxa romana are o avere incredibila(sa mai zica cineva ca religia nu e o afacere)
* 40.000 hectare de padure evaluate la 400 milioane euro
* 40.000 hectare de teren arabil evaluat la 20 de milioane euro
* 90 de milioane euro venituri anuale
* participatii la peste 15 firme din sectoarele hotelier, media, energie, agricol, industria lemnului sau constructii
* 4, 4 milioane euro conturile bancare la BCR ale Patriarhieie, a sase Mitropolii si a 10 arhiepiscopii
de ce sa dau tot eu bani cersetorilor cand ei ar putea sa le construiasca centre unde sa stea si cantine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baaa? la orase sant tot felul de puturosi, care neplacandu-le munca pe pamantul asta mare al Domnului, intind mana la cersit.io sant de la tara, traiesc in oras da la tara nu intinde nimeni mana andreea.la tara cine intinde mana o face ca sa dea, nu sa ceara.si o intinde sa dea si celui care nu are si celui de langa el care are, considerand ca are mai putin.cei de la oas sant puturosi pusi de mafia tiganilor sa cersasca,

| Indestructible a răspuns:

De ce ar fi esenţial să-i ajutăm pe cei care, în loc să muncească şi să-şi câştige singuri pâinea, cerşesc zilnic pe la casele oamenilor şi pe la poarta bisericii, implorând compasiune?

| IoanieCriminalul a răspuns:

Nu si nu o sa fac niciodata prostia asta! Ei au mai multi bani ca tine.Am vazut cersetori cu iphone 4S

| ooolifeoolol a răspuns:

Nu trebuie incurajati.

| MiruuuDeea explică:

Va felicit pe toti ^ ^!

| abuzz a răspuns:

Cred ca fiecare dintre noi a daruit macar odata ceva saracilor! happy