| Paranormal12 a întrebat:

Salut.M-am decis sa cant in strana singur.Eu cantam in strana la cantarile corale(ca Doxologia), dar de exemplu la cantarile din minei nu ma bag deoarece nu prea stiu sa le cant.Intrebarea mea este cum pot canta cantaretii bisericesti daca nu au partituri in fata(stiu sa cant dupa partiuturi).Eu as dori sa pot canta si individual si cum pot invata rapid(nu imi dati cursurile de pe internet cu cursuri de gramatica deoarece repet, stiu sa cant partituri psaltice dar cantarile din minei nu sunt scrise cu partitura nicaieri). Multumesc anticipat happy.

6 răspunsuri:
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Pentru cine canti? Ti-ai pus vreodata intrebarea, daca Dumnezeu accepta ceea ce faci? Bineinteles daca undeva in subconstientul tau te intereseaza care este vointa lui Dumnezeu, si daca ai putea sa crezi in el.

| Paranormal12 explică (pentru PorumbRodica1965):

Da m-am intrebat.Si in ciuda faptului ca sunt un pacatos, incerc sa duc o viata cat mai crestineasca.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Paranormal12):

Toti suntem pacatosi, dar prin jertfa de rascumparare platita de isus, avem posibilitatea sa iesim din pacatul adamic, si mai avem posibilitatea de-a ne apropia de Dumnezeul adevarului care doreste intoarcerea pacatosilor la el si dobandirea vietii vesnice (ioan 3:16; Ioan 17:3)Daca ai biblie poti sa citesti te rog.

| SuNaM a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Din moment ce ii aduce multumire si lauda nu vad unde ar fi problema?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai ureche muzicala poti. Altii conduc concerte intregi fara partituri si tu nu esti in stare? Si un biet de cor.

| Paranormal12 explică (pentru anonim_4396):

Frate,nu este doar de ureche.Da ai dreptate, pot canta asa dar sa ne gandim ca acei oameni dupa care ma iau in strana nu pot veni si sunt pus in situatia sa cant singur.Ce fac?