| AlexNdry a întrebat:

Salut.ma puteti ajuta si pe mine?! Ceva numi iese bine la calcul. Daca Isus Hristos a murit ca noi toti sa fim mantuiti atunci automat toti vom merge in rai. Asta e 1.
2. daca isus a murit pentru noi ca noi toti sa ajungem in rai atunci de ce mai e judecata de apoi ca nu inteleg ajutatima

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

1 Da, te putem ajuta, dar nu cred ca acesta este motivul intrebari, totusi.
Afirmatia ca DOMNUL Isus Hristos a murit pentru toti este perfect valabila DAR nu toti vor avea parte de Viata Vesnica (Rai cum spui tu cu toate ca acesta nu exista). Vor merge in Rai DOAR cei care vor RECUNOASTE pe Domnul Isus Hristos ca Dumnezeu, isi vor marturisi pacatele Acestuia, NU vor mai continua cu acestea (pacatele) si asa cum spune in Apocalipsa 14, 12 "Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu si credinta LUI Isus."
Si sa nu uit de "contractul" cu Dumnezeu, un BOTEZ CONSTIENT in biserica care respecta Apocalips 14, 12.
2 Judecata este necesara deoarece NU TOTI accepta primul punct (ai sa vezi).

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Daca ne caim si facem ce ne spune Biblia, putem beneficia de viata vesnica, nu fara nici un efort.Ioan17:3

| oprescudorin11 a răspuns:

Iisus a murit intr-adevar ca
sa ne dea o sansa egala! Daca vrei sa fii cu IISUS, respecta-i intrarea in El!
Doar aceea este biletul de intrare in rai!
La a doua intrebare poti sa-ti raspunzi si singur! Deja ti-ai raspuns!
Fara Dragoste Milostiva (nu aia ca cordesti fetele in cartier), nu ajungi in RAI!
Dar ramane si fundul Gheenei! Se pare ca tu preferi aia! Mantuirea nu este Automata! Ca nu suntem la pacanele!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ideea ca Iisus a murit pentru noi a fost inventata ca sa atraga cat mai multi adepti.Si au reusit.
"Este suficient sa crezi ca sa fii mantuit".
Nimic mai fals.
Raiul ar fi plin de creduli fara niciun alt merit.

| suffarstar a răspuns:

Iisus nu a murit pentru tine. Daca Iisus a murit, a murit pentru el. Nu există păcate, nu ai ce să ţi se ierte. La fel au murit Baldur, Horus şi încă mulţi alţii. Eşti pe cont propriu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suffarstar):

Stii ca analogia Iisus-Horus dateaza din Evul Mediu nu, neexistand o asociatie reala intre cele 2 persoane/ persoanaje, al doilea lucru Baldur conform mitologie nordice este printre zei care au supravietuit Ragknarok-ului.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Ragnar%C3%B6k
https://ro.wikipedia.org/wiki/Horus

| VelaJohnny a răspuns:

Matei 7:21 „Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voinţa Tatălui meu care este în ceruri. "
Te bucuri de mantuire doar daca o meriti, iar faptele tale iti spun cat de dem esti de aceasta.
Legat de judecata, e un subiect mai complex. In Apocalipsa scrie de 144.000 de oameni cumparati de pe pamant pentru a merge in cer, acolo vor fi alaturi de Isus regi si preoti 1000 de ani, asta pentru a judeca oamenii, dupa care Imparatia lui Dumnezeu ii va fi data creatorului, pentru ca in prezent Isus a fost numit rege. Nu am pofta sa caut versetele, oricum ia-o logic, daca vor avea pe cine sa judece si ce, e clar ca omenirea de dupa inviere nu va fi perfecta, in miia de ani se va schimba spre a ajunge la perfectiune. E complicat si nu is suficiente dovezi din partea mea, pentru mine e clar lucrul asta, am citit versetele, pentru tine nu cred ca va fi, o sa imi ia ceva sa le gasesc si nu am pofta sa le caut, sper ca te-am lamurit in mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Daca Isus Hristos a murit ca noi toti sa fim mantuiti atunci automat toti vom merge in rai. Asta e 1.

2. daca isus a murit pentru noi ca noi toti sa ajungem in rai atunci de ce mai e judecata de apoi ca nu inteleg ajutati-ma"
Pai conform Bibliei, omul are liber arbitrul, deci are dreptul sa aleaga sa nu fie mantuit, deci Iisus a murit ca sa lasand potentialul de-a fi mantuit, dar restul e alegerea ta.

| CοnstruimCatedrala a răspuns:

Destul cu blasfemiile.
Mintea ta ingusta nu poate sa il inteleaga pe DUMNEZEU.

| RedBull9988 a răspuns:

Ar mai fi o intrebare. Daca Iisus a murit pentru noi, si ne-a iertat toate pacatele, inseamna ca a iertat si pacatul stramosesc, deci noi oamenii ar fi trebuit sa devenim cum au fost Adam si Eva, perfecti. Nu am fi avut boli, nu ar exista rau, etc...