| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Ma ajuta si pe mine cineva, mi-am schimbat windowsul la PC si nu-mi merge nici un joc.Am incercat sami instale driverii dar tot numi reuseste imi sune cineva ce sa fac?

10 răspunsuri:
| PaulCCraciun a răspuns:

E si normal sa nu iti mai mearga jocurile. Tot ce trebuie sa faci este sa le stergi ( cu Shift+delete, nu cauta sa dai uninstall ) si sa le reinstalezi. si asta e valabil si pentru programe, pentru a fi sigur ca ruleaza corespunzator. si fii sigur ca jocurile sunt compatibile cu noul Windows de l-ai instalat.

| breed a răspuns:

Cand instalezi sau reinstalezi windows, programele si jocurile nu mai merg.instalezi din nou

| relian a răspuns:

In primul rind trebuie sa spui ce windows ai avut inainte si ce windows rulezi acum pe Pc-ul tau.Si la fel ce jocuri ai jucat inainte si daca tto alea le vrei jucate si acum si etc.Dar ca idee daca ai schimbat si ai pus alt windows atunci asteaptate ca acele jocuri ce le ruleai pe vechiul windows sa nu iti mai ruleze pe cel instalat acum.Cauta pe jocuri si vezi ca spune pe c e ruleaza ce windows ce procesor, ram, video etc.Singura chestie daca este e sa nu fi instalat tu placa video.Restu nu are nevoie de drivere, ma refer in cazul in care joci un joc.Hai sa zic si audio.Deci trebuie sa verific daca totul este ok.Mergi si verifica.
clik dreapta cu mous pe my computer-alegi DEVICE MANAGER- si acolo vezi daca ai ceva probleme(iti arata semne exclamarii sau intrebarii etc cu galben)
Daca acolo totu este ok atunci inseamna ca acele jocuri ce vrei tu sa le joci nu ruleaza pe windowsul asta nou ce l-ai instalat.Da si tu mai multe detalii ce windows ai avut, ce ai acum, chestii de genul asta. Daca ai instalat driverele sau au fost instalate din windous etc.De cele mai multe ori windowsul pune el drivere daca are ceva pe aproape cu ce ai tu in calc si doar daca nu are nimic pe aproape de ce ai tu atunci zice ca nu are drivere.Dar un driver pus de windows nu este exact ca cel dat de producatorul acelui device(placa video etc)Sper ca intelegi ce zic.

| Ady2098 a răspuns:

Depinde ce windows ai... Poate sa nu fie copatibil cu ce pui tu pe el sau nu l-ai instalat bine. FUNDA!laughinglaughingbig grinbig grin

| tgiabberriieul a răspuns:

1. Reinstaleaza Windows + drivere (asigura-te ca atat Windows-ul, cat si driverele sunt suportate de harware-ul tau);
2. Daca nu merge ceva, ai gresit ceva la instalare (repeta pasul 1).

| mary2020 a răspuns:

Sall:sti ce sa faci cand faci windowsul (de care windows ai)baga pe 84 biti casa ruleze mai bine jocurile si programele
Și mie mi s-a intamplat am bagat pe 64 si nu mergea mai nimic.
Bagatil pe 84 si vezi.
Succes!

| PaulCCraciun a răspuns (pentru mary2020):

Windows pe 84 biti?!? serios?, cand s-a inventat asa ceva?

| flaviu200 a răspuns:

Poate jocurile nu sunt compatibile cu windosul pe care la-i instalat

| danulika a răspuns:

Reinstaleaza windowsul. Daca nu incearca altul!

| drogatul111 a răspuns:

Poateca calculatorul este de vina sau jocurile incearca windows 7