| marinjh2 a întrebat:

Salut, nu m-am spovedit de cand eram mic, as vrea sa imi spuneti care ar fi porcedura? adica ok, nu chestii sufletesti, as vrea sa stiu porcedura practica, adica intru in biserica si ce fac? la ce ora ma duc, ce fac, unde astept, trebuie sa cumpar ceva sau sa dau bani undeva? si cand pot sa plec...cat dureaza, as vrea sa stiu fiecare pas, nu vreau sa fiu confuz si sa nu am habar ce sa fac acolo.

5 răspunsuri:
| gratargratar a răspuns:

Se spovedeste de regula inainte de Sf. Liturghie sau dupa Vecernie.
Trebuie sa stii orarul slujbelor la parohia de la tine din cartier (sau unde vrei tu sa te duci). Vecernia se face seara. Eu iti recomand sa te duci sa te spovedesti dupa Vecernie.

2) Te duci la preot dupa terminarea slujbei si ii zici ca vrei sa te spovedesti.

3) Daca poate sa te spovedeasca in ziua aceea, dupa vecernie, o sa-ti faca molitva (care este o rugaciune de dezlegare inainte de spovedanie propriu-zisa).

4) Iti pute patrafirul pe cap si ingenunchezi inaintea lui si iti spui pacatele

5) Iti da dezlegare, Canon si iti spune daca ai voie sau nu sa te impartasesti la urmatoarea Liturghie.

Cam asta ar fi.
Cauta un duhovnic tanar si la care se mai duc si alti tineri.

| SuNaM a răspuns:

Te duci inainte de slujba, si primul pas este sa vorbesti cu preotul si sa ii spui.Mai intai iti face o molitfa, singurul lucru facut in grup-daca sunt mai multi oameni-daca nu singur, este o serie de rugaciuni care spun sa nu minti si mai multe. Apoi astepti randul, si te pui in genunchi si spui pacatele.Cat dureaza depinde de preot,daca te lasa sa spui tu, s-ar putea sa dureze foarte putin, neamintindu-ti pacatele, dar o spovedanie adevarata ori este facuta cu lista de acasa(lucru chiar greu) sau cu preoti care te intreaba si tu ii raspunzi(asa este si mai usor).S-ar putea sa iti dea o indreptare(Canon) pe care trebuie sa il faci iar tu nefiind in biserica(sa zicem), o sa fie destul de usor si apoi astepti la slujba si te impartasesti.Fii atent, deoarece trebuie sa te spovedesti dupa doar la acel preot, asa ca gaseste unul bun care sa te inteleaga si sa te ajute.Cam atat.

| Nitroblast a răspuns:

La ce ora depinde de la loc la loc, de exemplu la mine e de la 4 pana la 6 (cand incepe Vecernia) in fiecare miercuri si vineri, dar programul variaza de la Biserica la Biserica.
De dat bani nu trebuie sa dai, astepti la rand dupa alti oameni care vor sa se spovedeasca (in timpul asta iti mai rascolesti constiinta), eventual mai intreabi si tu pe acolo, ori pe tanti de la lumanari, ori pe cineva din Bisericawinking

| AdrianTzar a răspuns:

Trebuie să vorbești cu duhovnicul și să mergi să iți citească rugăciunea (molitva) de dinainte de spovedanie. Dacă mergi pentru prima dată, poți să mergi la o catedrală să afli programul de spovedanie de acolo. Poți să-mi scrii si pe privat dacă vrei.

Răspuns utilizator avertizat