| CinevaAnonimă a întrebat:

Aceasta intrebare este adresata crestinilor ortodocsi carora le pasa cu adevarat de credinta lor: daca ati dori sa plecati peste hotare pentru cativa ani si ar trebui sa lasati copilul cu cineva in Romania, ati accepta ca acea persoana sa fie ateu?

Răspuns Câştigător
| ExprimareLibera a răspuns:

De ce ai lăsa copilul pe mâinile unei persoane raționale, care îl va îngriji? Sau mai rău, nu îl indoctrineaza si il învață să gândească liber?
Ar fi păcat de copil.

| CinevaAnonimă explică (pentru ExprimareLibera):

O, vai! Chiar nu m-am prins de la bun inceput ce ai avut in vedere.Nu mai sunt de acord cu raspunsul tau!

| KodrutZ a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

"Dar vai, cum sa mi-o bagi acolo? A, ramin fecioara? Bine atunci, BAGA MARE, cu dumnezo' inainte!"

31 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Funnnnnny! Mai bine un pedofil alcoolic crestin decit un om normal, fie el ateu, pastafarian, musulman, samd. CLAR! Vezi in judetul Vaslui, e plin de copii fericiti acolo.

| Inferno a răspuns:

Creierul tau este incapabil sa observe cele mai evidente ironii. Cresterea copiilor ar trebui sa fiu ultima ta preocupare...

| CinevaAnonimă explică (pentru Inferno):

Ultima? Eu nu am copii, doar am dorit sa discut cu persoanele de pe TPU despre asta.

NOname
| NOname a răspuns:

Am una mai bună:
http://www.facebook.com/ducatul/posts/646201388862844

| Violleta2022 a răspuns:

Nu as pleca peste hotare daca ar trebui sa-mi las copilul sau sotul in tara!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Adica duminica dimineata sa il duca cu bicicleta in parc sa faca miscare, sa respire ceva aer curat, sa se mai intalneasca cu alti copii in loc sa il duca la biserica sa ii dea popa cu crucea in cap. Niciodata

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cum adica " ati accepta "? Se ofera ei sau tu apelezi? Cum ajungi la asta? Dupa ce te-au refuzat toti crestinii? Deci care e mai iubitor si mai omenos cu aproapele daca ateul este dispus inaintea altora sa iti creasca un copil si un teist nu? Esti de acord ca intrebarile sunt intemeiate? Conteaza ca nu sunt ateu dar nu recunosc nici ortodoxia sau alte religii si sunt liber cugetator? Esti de acord ca daca eu nu-mi iau convingerile din bolmojeli popesti ca fanaticii orbi si nu sunt nici din tagma ateilor revoltati pe ei pot sa vad ca un tert o imagine mai clara a lucrurilor?

| KodrutZ a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Si - cel mai important - indiferent ca esti liber-cugetator sau ateu, ai o gramada de alte chestii ca sa il inveti pe copilul respectiv fara a aduce macar in discutie dumnezeii sau lipsa lor, biserica si rolul ei de stilp al societatii (haha, imi place prea mult limba asta de lemn), cum trebuie sa il salutam pe popa (jas' de-aci, ninja nenorocit!), sau ce e ala "pacat" sau "mintuire".

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu nu am dirijat nici macar atentia nici macar copiilor mei asupra subiectelor existentiale. Care isi pune intrebari are surse si poate trage concluzii si convingeri singur, nu e rational sa incalci aceasta libertate nimanui.

| KodrutZ a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Oh, da. Nevasta-mea azi a palit-o sa ii aduca aminte asteia mici la nici 5 ani ca prin fata bisericii iti faci cruce. Las' ca am grija sa o aduc eu mai des acasa si sa ii explic ca nu are de ce sa isi faca nici o cruce...

| ExprimareLibera a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Îmi pare rău, dar aici nu poți fi tert. Aici ori ești ateu satanist, posedat de draci, ori ești creștin bun, adept al adevăratei religii. Rămâne la alegerea dvs.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Stiu asta, adica sa aleg cu pistilul la tampla. Dar ce te bagi? Provocarea era pentru intrebator ca sa-l provoc si apoi sa-l intreb cum ramane cu toleranta crestina.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Doar niste parinti iresponsabili isi lasa copiii in grija altora.
Copilul trebuie sa creasca cu parintii.
Cat destre credintele religioase, conteaza mai mult persoana decat credinta.

| UnBroken2016 a răspuns:

Nu. Cum sa il las la nenorocitii aia? Il gasesc fara maini si picioare cand ma intorc, sau mai rau, e si el ateu.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru UnBroken2016):

Mai bine îl maltratez eu decât să nu aibă parte de învățămintele adevăratei religii, creștinismul.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Stii tu, nu ma amuza asa tare discutiile dintre atei si religiosi ca alea dintre religiosi si religiosi. Care sa ii dea in cap mai tare celuilalt cu " adevarata religie" laughing. Si prin dat in cap evident ca ma refer la dragoste din partea lor, ca si atunci cand isi las coplilul sa moara pentru ca doctorii ( stiinta) semnifica raul si religia nu are treaba cu asa ceva.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Ai primit funda, nu cred ca s-a prins ca erai sarcastic laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru UnBroken2016):

Pai e deja clar ca imparatia cerurilor e a lu' Nica. Biata fata. Habar nu are ca o sa ajunga acolo si o sa fie pe post de virgina pentru musulmani, haha.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru KodrutZ):

laughing, eu cred ca i-a dat funda dupa ce a vazut al 2 post care l-a luat din nou foarte in serios. Biata fata. Tin sa cred ca va da peste un idiot in viata si dupa ce ala o foloseste o sa plece la o manastire in munti.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru KodrutZ):

Vezi sa nu te raporteze careva laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru UnBroken2016):

Ehem, si asa de tare rau o sa imi para, de o sa pling in pumni. Plec eu si inca vreo 3 ca mine, site-ul asta devine o nulitate absoluta.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Chiar ma intreb adesea ce draq cautam noi aici. Tot nu am gasit raspunsul. tongue

| UnBroken2016 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu e mare problema oricum. Am raportat acum 3 zile pe unu care facea sex cu ps4 al lui si nici acum nu a fost stearsa intrebarea laughing. Prevad " pai suntem doar 2, ce spanacul meu vrei? ".

| UnBroken2016 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ce face omul normal cand e plictisit? Intra pe facebook. Cum unii nu au facebuci intra aici, simplu laughing.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru UnBroken2016):

Prefer să cred că și el/ea e la fel si vrea doar să întreținem atmosferalaughing.

| Dorotheea21 a răspuns:

Ai facut pulbere ortodoxia! =))
Inca doua intrebari de la tine, si ajung o atee feroce.
Te rog eu, intreaba ce vrea inimioara ta, la http://www.tpu.ro/hobbys-pets :)

| CinevaAnonimă explică (pentru Dorotheea21):

Eu voi fi vinovata ca tu o sa devii atee?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

O Doamne! Una s-a dus... rolling on the floor
Nu mai intreba nimic!
Sa TACI, auzi?! big grin