| erabianleonard a întrebat:

Am auzit ca din 2013 se pun cipuri pe buletine, fara acel cip nu poti face nimic, mori de foame, nu ai loocuinta etc. cum spune dumnezeu : Ca acel cip este 666 pecetea diavolului, eu sunt de acord sa nu mi-l pun mai bine mor de foame si de frig, etc decat sa ma duc in iad. Si mai spune asa : Cel care va primi pecetea va fi chinuit in iad, cel care nu va primi va fi mantuit si v-a ajunge in viata vesnica.Ce parere aveti?

32 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Acest lucru inseamna ca mai este doar un pas pana la implantarea CIP-ului pe mana sau in frunte.Acela nu trebuie sa il primesti pentru ca iti pierzi sufletul.http://biblia.resursecrestine.ro/apocalipsa/13

| GRs a răspuns:

Bine, oricum trebuie redusa populatia planetei. Deja sunt prea multi oameni pe Pamant si din moment ce populatia creste repede o sa ramanem fara resurse.

| Terente20 a răspuns:

In primul rand nu este obligatoriu sa iti faci buletin cu cip, conform ordonantei de urgenta. in al 2-lea rand nu inteleg de ce se asocieaza un amarat de card cu satana, cand iti faci card bancar sau cartela din telefonul tau mobil, nu mai primesti pecetea? cand iti pui poze pe facebook sau pe net, nu mai primesti pecetea?
preotii astia trebuie sa inteleaga ca puterea lor a scazut drastic. nu mai e ce a fost, lumea s-a mai desteptat.
lume proasta...

| dracu14 a răspuns:

Ai fi surprins sa stii ca adevarul despre acel cip nu are nicio legatura cu religia

| DyNo a răspuns:

Dar de ce esti atat de sigur ca Dumnezeu a spus ca cifra 666 este cifra Diavolului?
Nu te mai lua dupa tot ceea ce auzi prin media.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru DyNo):

Vorbesti fara sa cunosti subiectul.

"Aici este înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase. "

| DyNo a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Ba cunosc foarte bine subiectul, imi exprimam doar opinia, care apropo, nu este aceeasi cu a ta.

| costis a răspuns:

Atata timp cat acel cip nu te impiedica sa fii crestin, sa iti faci rugaciunea, nu are nici o legatura cu 666.

| dragos9234 a răspuns:

Am o parere proasta....despre tine.
Unde ati vazut ma voi ca scrie 666 pe cipuri?

| William a răspuns (pentru Terente20):

Vrei sa spui ca nu intelegi de ce un card pe care scrie 666 este asociat cu diavolul?

| C0nstantin a răspuns (pentru dragos9234):

Pe mine ma dor ochii de ce porcarii am citit mai sus... mai ales ce a raspuns EmaS: "Acela nu trebuie sa il primesti pentru ca iti pierzi sufletul." rolling on the floor Se mai mira lumea ca e plina de prosti laughing vai vai vai

| Terente20 a răspuns (pentru William):

Sa-mi arati si mie unde scrie clar 666. crezi ca daca cineva vroia sa-ti faca rau, te anunta inainte?

Răspuns utilizator avertizat
| William a răspuns (pentru Terente20):

Aici scrie http://www.sfaturiortodoxe.ro/buletine/codbare.htm si eu nu am auzit pe ei care au facut acele cipuri sa spuna ca iti fac rau, tu asa ai auzit? Daca da, unde?

| Terente20 a răspuns (pentru William):

Lasa-ma bai baiatule cu speculatii de 2 lei. ti-am zis unde scrie clar nu daca prin analiza se afla ascuns undeva in codul de bare folosit de cipul de pe buletin.
daca analizezi la infinit, orice ne inconjoara formeaza 666. acum hai sa nu mai mancam ca alimentele au cod de bare si e mancarea satanei.

| Foil a răspuns:

Amuzament instant.

| Zenit313 a răspuns:

Bau-Bau nu exista...

| andreiush25 a răspuns (pentru C0nstantin):

Da..mereu cand vad asa raspunsuri ..imi vine si mie sa le raspund.dar cand realizez cu cine ma lupt...ma duc la dragoste si sex happy

| William a răspuns (pentru Terente20):

Oricat de multe dovezi ti-as da, ai gasi de fiecare data o scuza sa nu crezi.

| Terente20 a răspuns (pentru William):

Pai alte dovezi oricum nu mai ai in afara de rahatul ala de speculatie. si nu se pot numi dovezi alea, analizand un papuc, intr-un punct tot se intersecteaza 666.
pacat de voi ca nu va folositi de ce ati fost inzestrati.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei numarul 6 inseamna imperfectiune, iar de 3 ori 6 se refera la imperfetiune crasa.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cipul nu e o lepadare, lepadarea va fi benevola, atat timp cat nu-ti spune nimeni daca nu iei cipul mori de foame e bine

| Calininio a răspuns:

Mie mi se pare doar un avans tehnologic, in nici un caz "pecetea diavolului". Pun pariu ca scrie 666 si pe buletinul actual, intr-o forma sau alta. rolling eyes

| sabin89 a răspuns (pentru danay72):

Asta pentru ca asa spune Turnul de Veghe. Daca maine se schimba invatatura, iti schimbi si tu parerea. Asa cum a fost si cu generatia care nu va trece.

| danay72 a răspuns (pentru sabin89):

Noi am mai discutat despre acest subiect, cat despre 666 cateva argumente biblice. Fiara are un nume, iar acest nume este un număr: 666. Cifra şase este folosită cu referire la duşmanii lui Iehova. Un bărbat filistean din seminţia refaimiţilor avea „o statură neobişnuit de mare" şi „câte şase degete la mâini şi la picioare" (1 Cronici 20:6). Regele Nebucadneţar a înălţat un chip de aur, lat de 6 coţi şi înalt de 60 de coţi, în scopul de a-i determina pe demnitarii lui să practice acelaşi fel de închinare. Când slujitorii lui Dumnezeu au refuzat să se închine chipului de aur, ei au fost aruncaţi, la porunca regelui, într-un cuptor aprins (Daniel 3:1-23). Cifra şase este inferioară cifrei şapte, care reprezintă ceva complet în ochii lui Dumnezeu. De aceea, de trei ori cifra şase reprezintă imperfecţiune accentuată.

Răspuns utilizator avertizat
| pozeanimate a răspuns:

Parerea mea este sa nu accepti acel cip
sa treci cu traiul la tara
sa iti cresti singur painea
si vei avea ce manca

| relian a răspuns:

Ce parere avem? Cred ca ai ramas ceva in urma, cartile de identitate trebuie sa aiba un cod de siguranta ceva. Iara in alte stete asta exista de f multa vreme, de ex in SUA orice card de care o fi el ca e buletin, ca el card bankar are un cod de securitate.Ce oti vedeavoi rau in asta nu stiu.Asacum tu ai un nume si acel card trebuie sa aiba un nume sau cod.Nu poate sa scrie doar nea caisa ca atunci ar falsifica oricine orice carduri.Si nu tgreb sa fii tu de acord cu nimic, asta este o obligatie sa ai carte de identitate, ca nu sintem aici in vreun trib de prin Africa de stiu si eu 40 de persoane.Si acel cod nu este 666 ce tu bati cimpii este diferit pentru fiecare individ in parte.Si tu daca nu stiai deja ai un cod.CNP-ul este tot un cod pe care ai vrut sau nu l-ai acceptat.Nu stiu ce ai auzit tu dar ori nu ai auzit bine ori ai auzit povesti. Iara tu odata ce ai CNP nu vad ce mai ai de primit.

| NickRudolf a răspuns:

Ca persoana care crede in Cel de sus aleg moartea decat sa fiu chinuit in iad la nesfarsit. Cred ca asta este o incercare pentru noi toti ca sa vada cat de multi sunt dispusi sa se sacrifice la randul lor si cati sunt cu adevarat vrednici de mantuire.

| Mădă0611 a răspuns:

A, de asta imi intarzie buletinul atat, imi fac vraji pe el :-s
Daca as fi in locul tau, nici eu nu as vrea, e semnul fiarei, rugaciunile n-o sa mai aiba efect odata ce accepti numarul 666 :-s