| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de cipul 666 de care se tot vorbeste?
Multi zic ca e pecetea, biserica la fel se opune spunand sa nu acceptam acele cipuri, mai ales pe langa cele de pe buletin acelea care vor sa le bage in noi, eu sincer decat sa imi bage un cip in mine de parca as fi robot mai bine sa ma omoare pe loc, merg cu Domnul nu cu diavolul.
Voi ce ati face, acceptati sa se bage asa ceva in voi, sa fiti manipulati ca niste papusi?

19 răspunsuri:
| William a răspuns:

Nu o sa accept nici cardul de sanatate (cred ca o sa fie obligatoriu de la 1 ianuarie 2014) nici buletinul boimetric (intra in circulatie prin iunie-iulie 2014) si nici cipul ala care se implanteaza sub piele. Ma bucur ca ai pus intrebarea asta pentru ca eram curios sa vad ce vor spune ateii despre asta.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Salut ֆasυқε.

Gandeste-te la semnul 666 de pe funte sau mana ca fiind un cip care iti contine toate datele.
Un cip care contine:
-Numele tau.
-Data de nastere.
-Locatie.
-GPS.
-CNP.
-E in acelasi timp un cip biometric care face analize si inregistreaza problemele organismului.
-Credit. (Eu unul cred ca monedele si bancnotele se vor scoate din circulatie si se va instala Creditul, parere personala.)

In Apocalipsa se spune ca nimeni nu va mai putea cumpara fara semn.
Gandeste-te putin, si spune-mi, ceea ce iti zic eu, are sens, sau nu?
S-a incercat punerea in functiune a buletinului medical sub forma de cip. Nu a vrut populatia.
Sunt unele date de pe codurile de bare sau chestii in genul pe care computerul/scanner-ul le citeste ca fiind 666, din cate stiu eu.

Fie ca accepti asta, fie ca nu, esti spionat. Datele tale introduse prin site-uri gen Facebook pot ajuta la formarea unui "buletin" intr-o baza mare de date.
Datele se pot completa pe baza prietenilor de pe Facebook, adica: scoala/facultatea, judetul, localitatea, si altele.
Mai rau e daca ai si iPhone, unde parola e introdusa sub forma amprentei degetului. SmartPhone-urile folosesc foarte mult locatia. Deja o dau in conspiratii si chestii de genul si nu vreau sa imi comenteze altii raspunsul, ceea ce oricum se va intampla.

O zi faina sa aveti toti!

| milan9 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Poate ca o dai in conspiratii, dar din pacate aceste "formalitati" tin de realitate, o realitate care conspira pentru eliminarea libertatii omului. Si pacatul sau viciile au acelasi efect...

"Fie ca accepti asta, fie ca nu, esti spionat. Datele tale introduse prin site-uri gen Facebook pot ajuta la formarea unui "buletin" intr-o baza mare de date.
Datele se pot completa pe baza prietenilor de pe Facebook, adica: scoala/facultatea, judetul, localitatea, si altele.
Mai rau e daca ai si iPhone, unde parola e introdusa sub forma amprentei degetului. SmartPhone-urile folosesc foarte mult locatia."

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru milan9):

Chiar si eu sunt spionat, asta e. Si sunt constient de asta.
E cam rau sa iti lasi datele daca esti o persoana considerata ca fiind "periculoasa" pentru sistem.

| milan9 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Stai linistit, toate datele tale sunt deja cunoscute happy happy

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru milan9):

Cam ironic, dar na, asta e. Ce sa faci.laughing

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alea-s idiotenii ale unor ultraortodocsi.

| milan9 a răspuns:

"Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei." - Apocalipsa 13, 17

"Aici este înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase." - Apocalipsa 13, 18

| M25M a răspuns:

Acel cip (666- daca preferi) va fi doar o noua forma de monitorizare a maselor si atat tot, nu are treaba cu Doamne Doamne...

| martzian a răspuns:

Problema pseudocrestinilor este ignoranta. Nu va cititi Bibliile dar va lasati dusi in tot felul de teorii conspirationiste - in loc sa va concentrati pe ceea ce este cu adevarat important.

Nu avem nici o dovada a faptului ca cipurile ar fi semnul fiarei, din Apocalipsa, cu exceptia faptului ca se presupune ca ele vor fi inserate subcutanat pe mana sau pe frunte. Nici nu neg ca se va ajunge acolo si ca este posibil sa fie astfel. Stim insa ca cei care vor primi acest semn, indiferent cum se va prezenta el, vor trebui sa il ACCEPTE. Iar impunerea acestui semn vizeaza perioada numita si a "Necazului cel mare". Avem toate motivele sa credem, studiind Biblia, ca crestinii practicanti de astazi NU vor mai fi pe pamant la acel moment...

| ErrorFound a răspuns:

1. Esti prost.
2. Nici nu simti cand intra. Poate fi si intr-un vaccin de duzina.
3. E O PROSTIE.

| MarianWLF a răspuns (pentru ErrorFound):

Sunt prost?
Am intrebat ce parere aveti despre cip, de ce ai deviat de la subiect injurandu-ma?
Daca asa sta treaba, injura omu fata in fata nu mai fi fetita sa injuri din spatele calculatorului.

| ErrorFound a răspuns (pentru MarianWLF):

Nu te cunosc. Nu te-am vazut niciodata. Te-as injura si pe fata, n-am avut ocazia doar.

Nu esti prost ca ne-ai intrebat asta. Esti prost fiindca nu vezi imaginea de ansamblu. Spui ca noi suntem manipulati dar nu vezi ce-ti face religia.
Oare daca n-ar fi existat religie, cum ai fi vazut inventarierea umanitatii?

Eu stiu ca suntem prea multi pe planeta.
Acel cip poate ajuta la identificarea ta in cazul in care esti ucis.
Poate transmite semnale care sa duca la gasirea ta in cazul in care te pierzi(nu neaparat cipul asta, dar daca vorbim despre viitor este posibil).

Incearca inainte sa iti spui parerea sa analizezi ideea din toate punctele de vedere. Prostulewinking

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Tu vii si imi vorbesti mie despre manipulare? laughing dispari in **** mea laughing

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Bună!

Aici poţi citi o analiză mai amplă despre ceea ce spune Biblia despre acest subiect: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2004241

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suntem destul de controlati deja si fara acel chip implantat sub piele.Ce mai conteaza un alt numar de serie in plus.
Daca ai telefon mobil masina cont in banca si internet se poate afla totul despre tine si fara acel chip electronic.

| Delmoniko a răspuns:

A bagat cineva ceva in tine? Care cip? Poate deja ai unul in cap, nu crezi? Daca hotaraste statul sa bage ceva in tine, te vei supune ca un catel linistit si crestin ce esti.

| Adryan777 a răspuns:

Frate nu lua cipul, caci e lepadare de Dumnezeu. Ei nu asculta de Dumnezeu dar de oameni. Las un fragment din invatatura Mantuitorului Nostru Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu:

Capitolul 13

16. Şi ea îi sileşte pe toţi, pe cei mici şi pe cei mari, şi pe cei bogaţi şi pe cei săraci, şi pe cei slobozi şi pe cei robi, ca să-şi pună semn pe mâna lor cea dreaptă sau pe frunte.

17. Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei.

18. Aici este înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase.

Capitolul 14

9. Şi al treilea înger a venit după ei, strigând cu glas puternic: Cine se închină fiarei şi chipului ei şi primeşte semnul ei pe fruntea lui, sau pe mâna lui,

10. Va bea şi el din vinul aprinderii lui Dumnezeu, turnat neamestecat, în potirul mâniei Sale, şi se va chinui în foc şi în pucioasă, înaintea sfinţilor îngeri şi înaintea Mielului.

11. Şi fumul chinului lor se siue în vecii vecilor. Şi nu au odihnă nici ziua nici noaptea cei ce se închină fiarei şi chipului ei şi oricine primeşte semnul numelui ei.

12. Aici este răbdarea sfinţilor, care păzesc poruncile lui Dumnezeu şi credinţa lui Iisus.

Cip = Lepadare de Dumnezeu