| anonim_4396 a întrebat:

am auzit ca jocurile pe calculator sunt un pacat. Adica cele gen counter-strike, care produc dependenta si in care omori ca sa nu fii omorat, si daca stai prea mult la calculator. Este adevarat? Adica m-am saturat sa vad pe net ca tot ce faci este pacat. si chiar sunt deprimat, la fel si cu masturbarea, ma tot rog la Dumnezeu sa ma ierte si ma abtin sa mai fac asta, va rog niste sfaturi ar ajuta, multumesc!
P.S: Am 11 ani.

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu urăște pe cei ce iubesc violenta. Psalmul11:5. Deci e clar ca astfel de jocuri nu ii plac. Esti de apreciat ca te străduiești să ii fii placut. Chiar daca uneori este greu, continua sa faci ceea ce este bine.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Multumesc de raspuns!

| doctorandus a răspuns (pentru danay72):

Da, da, dupa tine trebuie incurajat. Dupa mine trebuie consultat de un psihiatru.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Eu consultat de psihiatru? De ce?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca te-a prostit religia si s-ar putea sa ai probleme psihice. Astea apar in special la cei care simt dorinta sa fie mai catolici decat Papa (sau mai ortodocsi decat Preafericitu').

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Eu nu imi doresc neaparat sa fiu ''prea ortodox'', dar vreau sa fiu iertat pentru pacatele grave pe care le-am facut(injuraturi grave, la-ba etc.), sa ii fac pe plac Domnului. Pentru ca am facut destule pacate din astea si sunt foarte speriat din cauza asta, ca nu voi ajunge in rai, ca nu voi fii iertat deoarece nu pot merge sa ma spovedesc. Cand sunt fericit si uit de problemele astea, cand imi aduc aminte si nu sunt bun de nimic... asta e problema mea sad Cum am spus si in intrebare, sunt satul pana in gat sa tot vad pe net ca aproape tot ce faci este un pacat, ca masturbarea este un pacat 'de moarte' sau un pacat 'capital', de cand am auzit din astea, ca jocurile pe calculator sunt un pacat, sa te tunzi este un pacat, sunt mai inchis la minte si trist, speriat si frustrat intelegi? Trebuia sa ma descarc, nu ma judeca sad

ps: cred ca deja am problemele psihice sad

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca n-ai talharit, violat, omorat, etc., n-ai facut pacate grele.

| Boss491 a răspuns (pentru doctorandus):

N-am facut din astea

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Nu toate jocurile sunt violente, eu unu ma joc simulatoare de masini acolo nu e violenta

| xerxes1 a răspuns:

Nu este pacat. Este doar prostie sa-ti irosesti timpul si copilaria cu asa ceva.