| ClaudiuSz a întrebat:

Salut TPU. Am o intrebare, am o copila de 8 luni, este pacat sau nu e bine daca botez copilul cuiva inainte sa-i fac la copila mea botezul?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Botezul in final e un obicei pentru ca biserica sa mai stranga adepti, nu ii pasa bisericii in ce ordine vin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are nici o legătură.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Te poți exprima un pic mai clar?
În orice caz, dacă fata are deja 8 luni și nu e botezată it is a problem! Botezul se face între 8 și 40 de zile de la naștere.

| ClaudiuSz explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Iam promis cuiva de un an de zile ca i botez copilul intrebarea mea a fost e vreo problema daca botez copilul cuiva daca copilul meu inca nu este botezat?

| Anonim027 a răspuns:

Nu mai botezați copii oameni buni, Domnul Isus o binecuvântat copii și a botezat pe cei care au putut mărturisi credință lor.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Anonim027):

Nu mai minti, sectantule, ca Iisus nu a oprit nicio categorie de varsta de la botez! Inaintemergatorul ioan L-a marturisit pe Iisus inca din pantecele mamei lui, Elisabeta, pentru ca s-a impartasit cu Duhul Sfant. Asa si copiii pot primi fagaduinta Duhului Sfant, dupa indemnul Apostolului - Fapte 2, 39.