| CyLvEr a întrebat:

am o intrebare ce va va da de gantid. Cum vedeti relatia voastra personala cu dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Florisa a răspuns:

Hmm..relatia mea cu Dumnezeu, Dumnezeu este minunat, singurul lucru ce ma desparte de El este acest ''pacat'' ce cu toti il facem, Dumnezeu este perfect, in El nu este pacat.
De multe ori ma gandesc ca as vrea sa ma pot numi cu adevarat ''pocaita'' sau cu adevarat supusa Stapanului meu...dar nu e chiar asa...
Cred ca relatia mea cu El nu este foarte buna pentru ca in viata mea exista acest pacat..stiu ca toti pacatuim,si e uman, dar s-ar merita sa incercam sa n-o mai facem, cel putin cat ne sta in putinta, Dumnezeu e minunat, de El trebuie sa ascultam, si nu de pofte caci par bune dar dupa aceea ajungem sa ne urim pe noi insine pentru ele....Doamne ajuta-ne!

9 răspunsuri:
| AnaAmalia31 a răspuns:

Dumnezeu este in sufletul nostru. Fiecare crede in Dumnezeu in felul lui. Nu trebuie sa te apuci sa zici la toata lumea si s amergi zi de zi la biserica ca sa arati ca chiar crezi in Dumnezeu. Daca tu crezi in sinea ta si-l porti peste tot cu tine si ai incredere in el, atunci El te va ajuta sa treci peste toate problemele pe care le ei! Asta e parerea mea! big grin

| Florisa a răspuns (pentru AnaAmalia31):

E asa dar trebuie sa mergi si la biserica, cum poti sa spui ca iubesti pe cineva daca nu mergi sa-L vizitezi numai din Paste in Craciun, pe deasupra si dracii cred si se-nfioara..nu trebuie numai sa credem..de unde stii tu ca Dumnezeu e unde crezi tu ca e. uita sa-ti spun o poveste:
Era un om pocait Vasile ce astepta sa mearga la oras.el fiind de la sat trebuia sa ia un car cu cai cum era mai demult in loc de taxi, si la un moment dat apare cineva numele lui fiind Ioan..mergand el tot asa(Ioan) incepe sa injure pe Dumnezeu de-a lungul drumului. zicea ceva de genu. iata ca asta nu si-o mai facut treaba ca o plouat..si apoi injura pe Dumnezeu. uite pe omul acela ce blestemat e, apoi injura pe ala...Omul din spate Vasile, auzind cum vorbeste Ioane..se dadu jos repede din car...Ioane nu stia ca s-a dat jos si tot injura si vorbea cu Vasile care pleca defapt..La un moment dat un trecator pe drum ii zice lui Ioane, unde mei mai Ioane? Ioane:Il duc pe domnu facand semn spre car. apoi iar il intreba:da unde mei ma Ioane? Ioane iar:Il duc pe domnu..La un moment dat omul zise nu este nimeni in spate mai Ioane. dupa aia se uita Ioanea in spate si nu fu nimeni.
Morala: Daca noi pacatuim, injuram chiar daca noi credem ca Dumnezeu e cu noi, El nu va fi niciodata acolo. locul Lui nu este unde este pacat, dar chiar daca pacatuim si totusi din greseala si incercam sa ne indreptam sa facem voia lui Dumnezeu, El ramane cu noi si ne ajuta sa facem voia Lui.
Nicio ispita nu ne-a fost data peste puterile noastre...deci hai sa incercam, incepand cu mine sa facem voia lui Dumnezeu, chiar daca cei din jur ne vor considera nebuni. Dumnezeu a ales oamennii de jos sa-i faca de rusine pe cei de sus! Doamne ajuta!

| CyLvEr explică:

Vreau sa recunosc ca intr-o zi imi pierdusem credinta in dumnezeu.
Apoi am descoperit ca am inceput sa iau note mult mai bune la scoala de cand bunica mi-a pus o iconita in carnetul de note...
Ce parere aveti despre acest,, fenomen"?

| Florisa a răspuns (pentru CyLvEr):

Eu cred ca nu iconita te-a ajutat ci insasi Dumnezeu,poate ca atunci cand bunica a pus-o acolo a ''lansat'' si o rugaciune cu acea iconita. Dumnezeu si-a deschis ochii si a hotarat sa o asculte pentru. ca te iubeste si Dumnezeu de asemnea ne jura pe insasi viata Sa ca El nu vrea moartea pacatosului ci mai degraba intoarcerea lui de la calea lui cea rea,iar daca totusi vrea asta,de ce nu ne-ar ajuta? E atat de minunat, nu cred ca ai afla vreun cuvant in afara de Perfect sa-L descrie pe Dumnezeu, nici asta nu e de ajuns, e Magnific, Minunat, El e dragoste in toata plinatatea el!happy

| CyLvEr explică (pentru Florisa):

Ai dreptate...El este fara pacat, el doar ajuta nu doreste moarte, sau razbunare...ms!

| CyLvEr explică:

Ma gandesc ca eu pun o intrebare de 2 randuri si unii imi trimit eseuri ca raspunsuri.Nu ma supar, asta arata ca va dati interesul.

| AlexBmxRider a răspuns:

M-am gandit la asta ceva timp si mi-a venit ideea. Eu vad relatia cu Dumnezeu ca, cu un bun prieten care nu ma lasa la greu. Trebuie recunoscut ca de fiecare data cand am avut probleme la El m-am rugat si trebuie sa recunoasteti si voi asta. Dar omul asa e (unii), numai la necaz isi aduc aminte de Dumnezeu.

| Tudoryca a răspuns:

Pune-ti in minte o dorinta.N-o uita.
Daca ti se va indeplinii peste cateva min. h. anii... asa am incercat si eu si mi-a mers

| Florisa a răspuns (pentru Tudoryca):

Nu cred ca trebuie sa-l punem la incercare pe Dumnezeu.El poate sa ne asculte dar atunci am avea o credinta materialista..si dupa un timp oricum vom uita ce-a facut El..si nu vom fi niciodata cu El..pt. ca noi cautam folosul nostru..Incepand cu mine hai sa iubim neconditionat! Doamne ajuta!