| MikeMic a întrebat:

am o intrebare. De ce lumea prefera sa fie "ateu" si nu mai crede in Dumnezeu si Iisus? Ce parere aveti? Multumesc frumos. Fara jigniri. happy

28 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Ca sa fii credincios trebuie sa primesti crdinta din familie, si apoi sa simti impulsul de a cauta sa afli mai multe despre Iisus si despre cei in care Iisus a dat roade, sfintii. Astazi oamenii sunt bombardati cu oferte, nu atat antireligie, cat de divertisment si de informatii ieftine. Deci iti este luat timpul si linistea dedicate cautarii si meditarii. Chiar daca ai gasit ceva important, acea informatie e acoperita de divertismentul tip WC.

| Inferno a răspuns (pentru Filip23):

La ce intrebare ai raspuns, daca-mi permiti sa te intreb?
Sigur nu la cea de mai sus, postata in data de 14 februarie 2016
de utilizatorul MikeMic.
Trist ca un asemenea raspuns se iroseste la întrebarea gresita.

| ania a răspuns:

Mi-a plăcut ce răspuns a dat un creştin unui citât al lui Stephen Hawking care a spus -creştinismul e o poveste pentru cei care se tem de intuneric.Creştinul a răpuns -ateismul e o poveste pentru cei care se tem de Lumină.

Răspuns utilizator avertizat
| Jardelin a răspuns (pentru remus1007):

Gresit. Lumina este vesnica!

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Generalizezi si nu este normal sa spui "lumea" face sau drege...
Cei care se inversuneaza in lipsa de recunostinta fata de un creator devin "atei", ceilalti ii acorda interesul si cautarea necesara pentru a cunoaste mai bine pe Dumnezeu.

Iata Dumnezeu Fiul prezentat ca şi CREATOR:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

,, Eu si Tatăl meu una suntem" a spus-o chiar Fiul lui Dumnezeu.
Si din context se pare ca toti au inteles ca s-a recunoscut a fi una cu Dumnezeu!

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia (Mica) 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Tu esti baiat bun, la logica mai dai rateuri. Pacat.

| milan9 a răspuns:

Utilizatorul @valaJohny, "martor al lui Iehova", pare sa-si faca un hobby din a vorbi eronat despre lucrurile pe care nu le cunoaste... Nu e de mirare. Aceasta este principala lectie de prozelitism pe care se bazeaza secta din care face parte.
Pare sa nu doreasca ce se intampla in propria ograda: acte de pedofilie, ucidere prin neacordarea asistentei medicale.

Dar oare cine se afla in varful piramidei "martorilor lui Iehova"? Ei bine, intemeietorul ei nu se pare ca e un delicvent pe nume Charles Russel. Reverendul J.J. Ross este cel ce întâi a publicat o broşură în care dezvăluia pretenţiile şi învăţăturile false ale lui Russell. Astfel, Ross evidenţia că Russell, "nu a frecventat niciodată şcolile superioare, nu ştie aproape nimic despre filozofie, despre teologia istorică sau sistematică şi este complet ignorant în ce priveşte limbile biblice (greaca şi ebraica)3." Fără succes, Russell a încercat să oprească răspândirea acestor informaţii demascatoare prin a-i intenta proces pentru calomnie reverendului Ross. Însă, Russell nu doar că a pierdut procesul, dar s-a şi făcut vinovat de sperjur în tribunal, minţind sub depunere de jurământ că posedă cunoştinţe ale limbii greceşti pentru ca la urmă să recunoască că afirmaţiile privitoare la el făcute în broşură erau adevărate4.
În anul 1913, din nou fără succes, Russell a dat în judecată ziarul "The Brookly Daily Eagle" pentru calomnie fiindcă a fost demascat pentru încercările frauduloase de a vinde un grâu obişnuit la preţul exorbitant de 60 de dolari sacul (35, 24 litri) susţinând că este un "grâu miraculos".

Ceea ce se "ofera" sa spuna @velaJohny, "martor al lui Iehova" fiind, nu e altceva decat dezinformarea prin care secta lui l-a atras si el insusi. Dar este in acelasi timp si dezinformarea pe care o promoveaza mass-media.
Biserica Ortodoxa este Biserica pe care a lasat-o Fiul lui Dumnezeu. Preotii in schimb sunt cei pe care satele si orasele nostre pot sa-i ofere societatii. Dintr-o familie buna iese un sfant, dintr-o familie corupta, nu are ce altceva sa iasa...

Referitor la calomniile aduse preotilor lucrurile stau cu totul altfel decat o prezinta presa sau secta "martorilor".
Spuneam cu alta ocazie ca daca s-ar lua un grup de 10000 de preoti si un grup de 10000 de oameni obisnuiti (ai unui orasel), unde se vor intalni mai multe patimi, pacate, betii, nelegiuiri, procese, furturi, divorturi, adultere, sinucideri, calomnieri, injurii, certuri, etc…? De 100 sau de 1000 de ori mai putine in randul preotilor decat al oamenilor din acel orasel de 10000 de locuitori! Nu este usor, dar se poate verifica in analele sau statisticile privind infractionalitatea…

| oprescudorin11 a răspuns:

Lumea NU PREFERA! Lumea se naste cu!
Lumea, dupa ce se naste se inchina la primul sau prima care ii da de mancare si de baut, eventual o tigara, un drog, un post in parlament!
Lumea din ziua de azi gandeste comod, toti 'nu tampitii-ca nu vreau sa jignesc -interdictia ta si a democratiei) se crede el insusi Dumnezeu, crezand atunci cand ii merge bine si e buimac, ca el ar da de mancare si altora!
Lumea este atee mai ales in perioada tineretii, e mai usor manipulabila si confunda stiinta imperfecta cu dovezile.
Lumea atee, in fond este o lume de trecere, cel mai adesea, in lumea normala, nu este surprinzatoare, nu se voteaza si nu reprezinta ceva periculos, este normala, de cand lumea, oamenii au fost in adolescenta cam toti atei! Cei mai putin dotati au continuat, fara sa fie pericol spre lumea Credintei.
Majoritatea ateilor nesovaitori nu inteleg mesajul Bibliei si nici al lui Iisus Christos.
In plus nu cred ca este o optiune in a fi ateu, doar o disfunctie antropologica.
Ateismul are mult teren de castigat mai ales acum, in epoca globalizarii, scaderii demografice in statele credincioase(paradoxal), in interferenta intensa a religiilor mancate de disfunctii grave in cei cu autoritate in a le promova, si incapacitatii oamenilor de a se dumiri!
Dar nu-ti face probleme! Dumnezeu este mare, va rezolva cumva impasul aparent, existent de milenii!
Ai incredere, Credinta!

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Eu nu sunt ateu dar nu cred in dumnezeul biblic.
Iisus a fost un rabin al religiei mozaice, nu cred ca ar fi trecut la crestinism daca ar mai fi trait.
De ce?
Pai daca citesti cu atentie Biblia iti dai seama ca este facatura.
Nu exista manuscrisele originale, majoritatea autorilor sunt anonimi, povestirile au fost plagiate de la alte popoare, un dumnezeu omnipotent nu avea nevoie sa se lupte in miljocul unei cete de razboinici ca sa cucereasca o bucata de pamant de la Elohimul vecin, etc.Pavel a inventat si el o religie.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Propaganda slaba, nu conteaza cine a scris biblia CI CE CONTINE ACOLO

A zis Isus ceva in zecheriah si a infaptuit, vrei sa zici ca toti plagiaza dupa biblie happy

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru ἶῆfἶῆἶƮყ):

In romaneste te rog.

| VelaJohnny a răspuns:

Nu e o preferinta. Majoritatea oamenilor sunt dezgustati de religia crestină, de religie in general, deoarece: 1. Nu gasesc indrumarea necesara in religii și 2. Membrii si clerul religiilor in general sunt falsi, avand defecte precum lacomia. Eu am fost ateu pe baza acestor doua motive. Nimeni nu putea sa imi raspunda la intrebari despre Biblie si Dumnezeu, mersul la biserica fiind numai de dragul mamei ca sa nu o supar, nu gaseam instruire spirituala, indrumare, cunostinta, si al doilea, ei bine in viziunea mea de prunc (aveam vreo 10 ani pe atunci) poti sa fi cel mai rau om de pe pamant, poti sa faci ce vrei, numai in biserica trebuie sa fi cuminte si cand stai de vorba cu preotul sau la ora de religie. Impresia asta mi-am facut-o, sincer, si pe baza a ce am vazut la cei ce frecventeaza biserica. Normal ca nu mi-a placut ce am descoperit, si m-am gandit ca nici nu exista, daca ar fi crezut cu adevarat ca exista nu ar fi facut lucrurile alea rele in afara bisericii. Plus ca si influenta stiintei cu evolutia m-a influentat in gandire si na...iti dai seama. Abia cand am inceput sa studiez lucrurile, vreo 4 ani mai tarziu, pe la 14-15 ani am realizat eu realitatea si mi-am venit in fire. Trist dar asta e realitatea, fix religia, care ar trebui sa aiba menirea sa te apropie de Dumnezeu, te face sa te distantezi de el.

| Jardelin a răspuns (pentru VelaJohnny):

Bati campii!

| VelaJohnny a răspuns (pentru Jardelin):

Vrei sa spui ca nu am dreptate?

| Staind a răspuns:

E gratis.

| NyctophobicGhost a răspuns (pentru Staind):

Se lucreaza la impozitarea ateismului, stai calm, orice idee prinde aripi cand amesteci politica cu religia.

| Staind a răspuns (pentru NyctophobicGhost):

Abia astept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asculta asta.si spune-mi, in trenul acela ce fel de calatori sant? atei? ori crestini? ori alt fel de credinciosi? https://www.youtube.com/watch?v=yiG1UKAJiBg

| MistretulPufos a răspuns:

Fiecare crede ce vrea. Punct

| Voidwithin a răspuns:

Pentru ca nu te mai arde nimeni pe rug sau te spanzura daca te declari ateu sau de alta confesiune.
Oamenii au libertatea sa creada in ce vor si in ce simt ei. Nu tuturor le pasa de D-zeu biblic si profetii sai. Lumea e un loc mare, plina cu oameni diversi si asa e normal sa fie si credintele lor in divinitate(existenta sau nu).

| Eduard196 a răspuns:

Nu au studiat niciodata Biblia cu adevarat si s-au luat numai dupa ce spune biserica ortodoxa care are o gramada de chestii care nici nu se potrivesc cu biblia. Pe mine profetiile bibliei m-au tinut sa nu devin si eu ateu pentru ca am vazut cu cata exactitate se implinesc. La ora asta se implineste cap 17 din Isaia unde vorbeste despre pustiirea Damascului(capitala Siriei) si despre agitatia dintre statele lumii. Si e plina de astfel de profetii

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Nu le pasa de nimic happy

Deci tu te lasi influentat de altii? pai stii pentru ca tot ce a zis Isus s-a infaptuit, numai Dumnezeu poate spune si FACE > A zis isus in zecheriah ca va veni si va trai printre noi, a venit ca Isus, nu te poti preface ca nu, a venit!

Isus mi-a raspuns rugaciunii, ca si cum va face pentru toti ce se pocaiesc

Din experienta zic ca Lui Dumnezeu ii pasa de cei ce vor sa faca Voia Lui.
Cum a promis in Cuvantul sau, ca Dumnezeu sta departe de pacatosi dar asculta pe cei drepti

Aia e legea, nu ai cum sa o schimbi, happy
Dumnezeu a zis si a infaptuit
Iadul e real e scris in scripturi happy

| Mindilica a răspuns:

Cred ca cei care isi spun atei o fac din nestiinta. Este imposibil sa crezi ca omul, trup si suflet, a fost facut din nimic. Toti motiveaza asta, ca nu l-au putut vedea pe Dumnezeu. Toti avem cap si creier dar mintea nu o vedem, insa o avem. Asta are explicatie. Stiinta explica unei femei insarcinate ca embrionul uman creste, dar cum creste? Poate explica? Sunt doar niste constatari si faptul ca vantul bate, iese soarele...

| Anonimat26 a răspuns:

Sunt inca destul de multi crestini, depinde de unde te informezi. Atei sunt cam 1% din populatie. Poate fiindca nu au o dovada precisa a existentei lui Dumnezeu.