| William a întrebat:

am o mica intrebare legata de postul de miercuri si vineri. Avem voie sa mancam de dulce daca este joi si este 00:01? adica daca este joi doar de un minut si pana acum a fost miercuri? Sau trebuie sa asteptam pana a doua zi de dimineata ca as avem voie sa mancam de dulce?

6 răspunsuri:
| hereo a răspuns:

Postul Biblic nu indeamna omul sa isi chinuie sufletul si nici macar nu il indeamna sa strige in stanga si in dreapta ca el tine post.
Ci adevaratul post este acela cand imparti mancarea ta celui flamand si imbraci pe cel ce nu are haine.
Adevaratul post este acela cand dezlegi lanturile rautatii,te apropii de Dumnezeu si te pocaiesti de pacatele tale. Nu rezolvi nimic daca nu mananci miercuri si vineri (nu inteleg de ce n-ai manca luni si joi da ma rog, traditia e traditie) si apoi te intorci inapoi la pacatele tale, la minciuna, la vorbe porcoase, la ganduri murdare, la idolatrie s.a.m.d

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Eu tin minte, din tinerete laughing, ca postul incepe de la vecernie si tine pana a 3-a zi, cand rasare soarele laughing de exemplu de marti dupa-amiaza pana joi dimineata.

| William explică (pentru Mădă0611):

Adica eu pana acum am tinut post miercurea si vinerea degeaba?

| Thunderstruck a răspuns (pentru William):

Normal, postul si alte traditii crestine sunt degeaba.

| Mădă0611 a răspuns (pentru William):

Se pare ca da. Mai are rost sa spun ca ciocolata de post, pateul de post si alte chestii din astea, iti anuleaza postul? laughing Popa a zis ca degeaba sunt vegetale daca le mananci gandindu-te la cele nevegetale.

| William explică (pentru Mădă0611):

Si tu crezi ca eu nu stiu ca este mai mare pacatul sa poftim mancare de dulce decat sa o mancam? sau de ce imi spui asta?

| Mădă0611 a răspuns (pentru William):

Ma gandeam ca nu stii din moment ce astepti ora 0 sa sa incepi sau sa termini postul. Mai e si ce a zis taulll.

| RaduMD a răspuns:

În ţinerea corectă a postului, avem în vedere fie ziua astronomică, ce începe de la ora 0 şi se termină la ora 24, fie ziua liturgică, ce începe cu apusul (convenţional: vecernia) zilei precedente şi se termină cu cel al zilei respective.
Ceea ce nu este permis este să folosim după cum ne e mai uşor: ca punct de start ziua astronomică, ca punct terminus ziua liturgică.

Oricum am lua-o, joi la ora 00:01 este permis moral să mâncăm de dulce, rămânând întrebarea dacă e şi sănătos să o facem.

Răspuns utilizator avertizat
| lotian a răspuns:

Episcopul Damian al 7 lea de la Craiova a publicat intr-un document stiintifico-fantastic ca postul este esential atat pentru trup cat si pentru suflet, in ceea ce priveste scopul postului acela de a ne purifica mintea si spiritul in pregatirea pentru viata de dupa(after) este important sa simti cat trebuie sa stai flamand, pentru a progresa si pentru a avansa in viata spirituala.Pe de alta parte Preasfintiul Mateo de la Viena sustinea intr-un comunicat de presa ca postul ne tine departe de boli si de razboaie, iar poporul ar trebui sa tina post nelimitat, in ceea ce priveste timpul eu zic ca trebuie sa te opresti atunci cand nu mai poti!