| yourkittycat a întrebat:

Ce nu este voie sa mancam in postul de miercuri si vineri?

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Isaia58:5-7

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Matei 17:21

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acest vers. se găseşte în unele traduceri ale Bibliei, dar este omis în textul gr. al lui Westcott şi Hort, care este în armonie cu majoritatea manuscriselor gr. antice.

| milan9 a răspuns:

Cât de sinistru şi de periculos poate fi un cult care nu evită nici o ocazie pentru A MANIPULA, a MINŢI, a induce în eroare, a semăna cu orice preţ confuzie, a ascunde adevărul, şi totul doar cu unicul scop de a racola şi de a face noi victime...

Ei bine, unii în mod conştient greşit neagă vehement însăşi EXISTENŢA POSTULUI, asta DEŞI:

- ÎNSUŞI MÂNTUITORUL HRISTOS a POSTIT, o mărturie Scripturistică aminteşte doar de cele 40 de zile din ţinutul Carantaniei;
- profeţii Vechiului Testament au postit si tot la fel (Sf. Ioan Botezatorul este doar ultimul dintre ei), diferiti sfinti ai Noului Testament;

| Alphawolf a răspuns:

Indicat ar fi sa nu mananci iluzii, in rest poti manca "orice".

| costis a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu chiar orice. Cred ca nici rahat nu e indicat.

| Alphawolf a răspuns (pentru costis):

Ti-au scapat ghilimelele!

| Moisie a răspuns:

Nu ai voie sa mananci oameni, serpi veninosi sau cimpanzei!
Sau mai bine arata/ne tu unde in Biblie scrie prostia asta ca trebuie sa tinem postul?
Sau cumva esti in stadiul in care Cuvantul Domnului nu mai conteaza ci conteaza mai mult ce spun sarlatani de preoti?

| fllu07 a răspuns:

Observa te rog 1Timotei 4:1-5.
aici se spune ca, vor veni oameni care vor interzice casatoria, si unele alimente. Apostolul Pavel, a spus ca aceste sunt invataturi demonice, si ca toate alimentele trebuie luate cu multumiri deoarece Dumnezeu le-a sfinit si ni le-a dat ca hrana. cine sunt preotii sa hotarasca ce aliment este bun si care nu este bun? DUMNEZEU le-a sfintit pe toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mancare.daca poti, ajunezi, adica mananci dupa asfintitul lui soare, o falie de pane si putintica apsoara de izvor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai voie animale moarte precum si derivate ale acestora.

| DiamantulAuriu a răspuns:

Nu ai voie sa mananci produse din carne, produse lactate, oua, ciocolata

| KhludCiprian a răspuns (pentru DiamantulAuriu):

Ciocolata e produs bazat pe lapte. Dar trebuie sa mai pui: produse de peste in afara de cazul in care postul are "dezlegare la peste".

| DiamantulAuriu a răspuns (pentru KhludCiprian):

Da si e de frupt (la ciocolata ma refer) si da am uitat sa zic peste

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

În general carne, ouă, lapte, şi dulciuri care conţin acestea. Bune ingrediente sunt cele cu soia, dar şi zahărul este de post. Dacă vrei şi să fi sigură, poţi cumpăra plăcinte cu dovleac sau mere, pentru un dulce :3. Mâncare cu soia, de ex sunt bune şi sarmalele cu soia, chiftele cu soia, orez, sunt şi anumite chipsuri care nu conţin carne înauntru, ori something like that. Sper că te-am ajutat, o zi bună îţi doresc şi mult spor cu postul puppy dog eyes. Domnul să fie cu tine!

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Să aveţi grijă că sunt şi zile cu dezlegări la vin, ulei, peşte! De obicei spune la biserică, sau scrie pe un calendar special.

| Coco_Mikutza_1988 a răspuns:

Produse din oua carne si lapte.