| William a întrebat:

Cand incepe si cand se termina postul de miercuri si vineri?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
| LineGuide a răspuns:

Postul incepe fix la ora 24:00(00:00) si se termina cand este 00:00 ziua urmatoare! Nu te lua dupa ce spun altii la lasarea intunericului! Ca ala nu mai port nu mai e!

| comandamente a răspuns (pentru LineGuide):

Postul ancepe odata cu anceputul zilei pana la sfarsitul ei, si dupa cum scrie Cuvantul Sfant an Geneza cap.1 vers.13 si 14 Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a treia.
14. Dumnezeu a zis: "Sa fie niste luminatori in intinderea cerului, ca sa desparta ziua de noapte; ei sa fie niste semne care sa arate vremurile, zilele si anii; adica de la apus la apus.

| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Comform vechilor scrieri postul se tine intre doua seri adica de la apusul soarelui pana la apusul soarelui de a doua zi! asa ii cerea Dumnezeu poporului ales. Acuma daca oamenii au schimbat cate ceva si anume prin partile esentiale asta e altceva.Eu de regula cand am nedumeriri in anumite privinte incerc sa caut la izvor acolo unde adevarul nu e nici diluat nici tulburat de doctrine si traditii! Cu respect

| comandamente a răspuns:

Nu conteaza zilele, conteaza cum al ti.

| William explică (pentru comandamente):

Raspunsul tau nu mi se pare amuzant deloc. Tinem post miercuri fiindca Iisus a fost vandut intr-o zi de miercuri iar vineri tinem post fiindca Iisus a fost rastignit intr-o zi de vineri. Sa iti mai spun ca cei ce nu tin post miercurea si vinerea sunt vanzatori si rastignitori ai lui Iisus?

| comandamente a răspuns (pentru William):

Daca crezi biblia sfanta sa stii ca an cele 4 evangheli dupa cum scrie ca an noaptea aceia Isus a fost vandut de Iuda,tot an noaptea aceia a si fost prins si adoua zi rastignit, an cazul asta cand e vorba de vineri atunci ati dau dreptate, pentru. ca nu e ceva rau sa postim si vinerea, dar de unde ai scos-o si ziua de miercuri asta nu o mai stiu,
si acna ceva, sa ti post nu anseamna a nu manca de dulce, anseamna sa deslegi lanturile rautati sa rupi orice fel de jug tinand postul adevarat,
sa stii ca sunt oameni care nu mananca carne deloc si nici produse lactate.sunt pur vegetariani,de asta ce mai zici,sub nici o forma zi si noapte post.
sa nu te superi pe mine pentru. ca ati mai scriu ceva si atat,eu nu stiu cu ce mananci dupa perioada posturilor, nu as vrea sa te judec, dar stiu si cunosc foarte multi, ca dupa aceia mananca tot felul de carnuri necurate si bauturi alcoolice, an levitic 11.scrie ce carne sa consumam.
deci nici vorba de miercuri, scenariu a anceput de

| William explică (pentru comandamente):

Ca sa fiu sincer eu nu ma omor cu mancarea fie ea de post sau de dulce. Iar bauturile alcoolice nu imi plac si nu beau, daca beau beau apa multa dar fiindca imi este sete. Cand zici ''carnuri necurate'' la ce te referi? Carne de porc, de vita sau de alte animale (crocodil, sarpe, cal)?

| comandamente a răspuns (pentru William):

Citeste Leviticul capitolul 11 si vei afla raspunsul corect,