| Teodor168 a întrebat:

Am un prieten ateu care critica foarte, foarte mult oamenii, mai pe scurt se crede cel mai tare, care ar fi motivul pentru care face toate acestea?

25 răspunsuri:
| CinevaAnonimă a răspuns:

Asa-zisa,, moda" din ziua de azi este de vine. Cel mai probabil crede ca este ceva,, cool" sa fii ateu di de asta se da asa mare. Cu asa oameni trebuie sa avem grija ce spunem si sa nu ii credem.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

E moda pe naiba, e la moda sa te faca satanist cineva ce sa spun cool compliment, voi romanii va pricepeti la prostie de minune ala e tot un roman prost care trebuie sasi dovedeasca prostia

| RAY a răspuns:

Ala nu-i ateu e un prost care isi demonstreaza prostia, nici nu stie ce e ateismul fac pariu pe o icoana cu sf maria cu tine, un ateu e un om rational, inteligent, calculat ceea ce e rar in Romania

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Nu a fost un compliment, ci mai degraba un suspin. Di in caz ca iti pasa, nu sunt romanca.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Eu m-am referit ca nu e un compliment sa te faca cineva satanist, curios e ca cand a fost recesamantul nu sau declarat astia ateii probabil le-au fost frica de dumnezeu, nu oricine care spune ca e ateu e ateu, in Romania sunt tot felul de specimene de oamenii

| ania a răspuns:

Are și el conștiință primită în dar de la Creatorul lui căruia deocamdată îi întoarce spatele și probabil are impresia că e meritul lui că are conștiință și discernământ.Un autor spunea că natura morală a omului se vede cel mai bine în cât de repede ne dăm seama când alții încalcă normele morale.Trebuie probabil să pară foarte convins ca să-și reducă la tăcere și propria rațiune care spune oricui că atâta vreme cât nu deții toată cunoașterea posibilă nu ai motive raționale să excluzi total posibilitatea existenței unui Creator, adică să fii ateu, să fii sigur că toți cei care cred într-un Creator sigur se înșeală.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Un ateu e un om care nu crede in nicio zeitate. Nu e un om rational, inteligent, calculat. Sunt o gramada de oameni religiosi foarte inteligenti.

| Drimmero a răspuns (pentru Ionut1492):

Cand vreti sa intelegeti ca inteligenta nu are legatura cu ateismul/credinta?

| Clorox a răspuns:

Este un frustrat... Crede-mă, cunosc și eu d'ăștia...

| Clorox a răspuns (pentru RAY):

Știi măcar ce înseamnă satanist?

| PistiCuceritoru a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Credem doar in Domnul Dumnezeul nostru!

| RAY a răspuns (pentru Clorox):

Logic ca stiu

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Mai ales in Romania numa geni sunt pe aici

| Clorox a răspuns (pentru RAY):

Tell mewinking

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Clorox):

A crede in satana sub forma metaforica cum cred noi satanisti sau sub forma fizica, eu am spus ca crestini cred despre ateii ca sunt satanisti ceea ce nu suntem

| Danilau3 a răspuns:

Spune-i prietenului tău ca nu are motive sa se creadă mai mare sau mai important decât alți oameni deoarece nu a făcut acțiuni care sa îl facă special din anumite puncte de vedere și este egal cu toți cei din jurul lui, deci nu are dreptul sa I judece deoarece numai Dumnezeu ne poate judeca atât pe noi cât și pe el.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

In primul rand este lipsit de iubirea de semeni, de credinta bine spus, de cunostinta biblica. Apoi mandria si prejudecata vin dein de la Satan, el le orbeste mintea celor necredincisi 2Corinteni4:4.

| RockaruL a răspuns:

Probabil pentru că este puţin mai inteligent si mai raţional decât cei din jurul lui. Dacă face asta argumentat, are tot dreptul. Daca o face fara motiv, e un idiot. De ce nu îl intrebi pe el? Totuşi tind să cred ca are un motiv, din moment ce e înconjurat de oameni care pun astfel de întrebari pe internet.

| 123RAUL456 a răspuns:

Motivul pentru care face toate acestea este ca vrea sa se dea mare. Vrea ca toti oameni de pe glob sa creada ca el e singurul care e cel mai bun. Dar nu e asa. El nu a facut lumea si oamenii. Degeaba se da mare ca tot nu ajunge cu nimic.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru ania):

ASA este dar nu ne mirăm prea tare deoarece stim din scrierile sfinte ca oamenii zilelor din urma si prin asa ceva vòr fi caracterizați, 2Corinteni4:3,4,5 si 2 Timotei 3:1-5. (Sunteți o familie frumoasa, un dar minunat de la Dumnezeu ).

| ania a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Mulțumesc!

| HDeNiSaR a răspuns:

N-a primit o bataie buna sa ii vina mintea la capatana

| NGheorghe a răspuns:

Deoarece tu esti lipsit de contraargumente. In general crestinii sunt slabi in domeniu deoarece ei sunt obligati sa creada tot... si nu este necesar deoarece adevarul este deuctibil iar biblia contine greseli si minciuni, strecurate pe ici, pe colo.