| Ele58 a întrebat:

as vrea sa stiu si eu Satana este Lucifer?

Răspuns Câştigător
| DeliaDaniela a răspuns:

Da, e acelasi! Satana, diavolul, Lucifer... are mai multe denumiri, dar e acelasi!

6 răspunsuri:
| DragosConstantin a răspuns:

Da Lucifer sau Satana e acelasi lucru numai ca in credinta crestina i se zice deseori Lucifer.

| ANAHsneaman a răspuns:

Citeste carti ortodoxe citeste biblia citeste proloagele si vei gasi o gramada de informatii big grin

| Artesano a răspuns:

Numele Lucifer apare o singură dată în Scripturi, dar numai în anumite versiuni. De exemplu, Sânta Scriptură a Vechiului şi a noului Testamentu, 1874, redă Isaia 14:12 astfel: „Cum ai căzut din cer, Lucifere, fiu al aurorei!" (conform grafiei actuale).
Termenul ebraic tradus prin „Lucifer" înseamnă „cel ce străluceşte". Septuaginta foloseşte un cuvânt grecesc care înseamnă „cel ce aduce zorile". De aceea, unele traduceri redau termenul ebraic din original prin „steaua dimineţii" sau „Luceafăr". Dar Vulgata latină tradusă de Ieronim foloseşte cuvântul „Lucifer" (adică aducător de lumină), iar unele versiuni ale Bibliei s-au inspirat din această traducere, împrumutând şi ele termenul.
Însă cine este acest Lucifer? Expresia „cel ce străluceşte", sau „Lucifer", se găseşte în cuvintele profetice prin care Isaia le porunceşte israeliţilor să rostească un „proverb împotriva împăratului Babilonului". Astfel, această denumire apare în cuvintele proverbiale adresate în principal dinastiei babiloniene. Faptul că epitetul „stea strălucitoare" îi este atribuit unui om, nu unei creaturi spirituale, reiese în continuare şi din afirmaţia: „Ai fost aruncat în Locuinţa Morţilor". Locuinţa morţilor, sau Şeolul, este mormântul comun al omenirii, nu un domeniu al Diavolului. În plus, cei ce-l văd pe Lucifer adus în această stare întreabă: „Acesta este omul care făcea să se cutremure pământul?" Evident, „Lucifer" se referă la un om, nu la o creatură spirituală.

| MaryAlexx a răspuns:

Lucifer a fost un inger de-al lui Dumnezeu,dar, el fiind ft mandru de acest lucru Dnezeu l-a dat afara din Rai, Acesta din cauza rautatii lui a devenit ft rau si si-a creat propriul sau loc IADUL

| Artesano a răspuns (pentru MaryAlexx):

Ai și un argument care să susțină ceea ce spui? Atunci când spui despre șatan că și-a CREAT propriul său loc numit iad,tu de fapt îi atribui calitatea de creator,nu crezi? Afirmații de acest gen îi pun în dificultate pe mulți oameni sinceri care doresc să-l cunoască pe D-zeu așa cum este el în realitate,nu cum îl percepe uneori mintea omenească, din ignoranța, lipsă de cunoștință sau altceva!

| MaryAlexx a răspuns (pentru Artesano):

Nu neaparat ca il sustin si am auzit asta de la anumiti oameni, nu stiu daca o fi sau nu adevarat> si nu il impidic pe acest om sa nu creda in ceea ce spune elraised eyebrows i-am spus ce stiam.